Nurkowe podsumowanie 2016 roku

Nurkowe podsumowanie 2016 roku
Aktualny przekrój czeskiej jaskini Hranicka Propast

Ostatni dzień roku, to dobry moment na nurkowe podsumowanie i przypomnienie wydarzeń, zarówno tych, które miały miejsce jak i tych które się nie wydarzyły. Nie ulega wątpliwości, że 2016 rok obfitował w ciekawe dla każdego nurka zdarzenia. Zestawienie jest subiektywnym wyborem, zachęcam do wskazywania innych, znaczących, tegorocznych wydarzeń nurkowych w komentarzach.

 

Nurkowe podsumowanie – wydarzenie roku 2016

Niewątpliwie największym, tegorocznym zdarzeniem związanym z nurkowaniem było odkrycie najgłębszej, zalanej jaskini na świecie.

 

Czesko-polskiemu zespołowi pod kierownictwem Krzysztofa Starnawskiego przy wsparciu ROV GRALmarine udało się udowodnić, że Hranicka Propast ma głębokość 404 metrów. Tym samym czeska jaskinia jest o 12 metrów głębsza od dotychczasowej liderki – włoskiej jaskini Pozzo del Merro. Wydarzenie o tyle bez precedensu, że poprzednia rekordzistka Pozzo del Merro dzierżyła miano najgłębszej, zalanej jaskini od 16 lat! Odkrycie jest zwieńczeniem wieloletniej, ciężkiej pracy zespołu nurków oraz grotołazów.

Więcej: Hranicka propast ma 404 metry. To najgłębsza, zalana jaskinia na świecie!Wywiad z Bartłomiejem Gryndą – pomysłodawcą i twórcą ROV GRALmarine.


 

Nurkowe podsumowanie – rekordowo

Nurkowe podsumowanie 2016 roku
Brytyjka Jenny Lord
Fot. materiały prasowe Jenny Lord

Rok 2016 zapowiadał się naprawdę imponująco, jeśli chodzi o zapowiedzi prób pobicia rekordów świata w głębokości na obiegu otwartym. Pierwsze zadeklarowały się dwie panie – Brytyjka Jenny Lord oraz Bułgarka Christiny Dimitrovej. Wstępnie terminy prób pobicia rekordu 221 metrów należącego do Verny van Schaik zostały wskazane na wrzesień. Rywalizacja zapowiadała się naprawdę emocjonująco!

Więcej: Czy kobieta pobije w tym roku rekord w najgłębszym zanurzeniu?

 

Również wśród panów nie brakło odważnego. Egipcjanin Wael Omar zapowiedział na koniec marca próbę zanurzenia na głębokość bagatela 400 metrów. Wśród społeczności nurkowej zawrzało, bowiem była to niezwykle śmiała, żeby nie powiedzieć szalona zapowiedź. Któż to wie, może właśnie w szaleństwie jest jakaś metoda?

Więcej: Rekordowe nurkowanie na 400m na obiegu otwartym?

 

Plany śmiałków zostały dość szybko zweryfikowane i jak się okazało, nikt z zapowiadających próbę pobicia rekordu świata w głębokości nurków nawet nie podjął się wykonania zanurzenia.

Więcej: Rekordowe falstarty, czyli niedoszłe próby głębokich nurkowań.

 

Nurkowe podsumowanie 2016 roku
Mateusz Malina – rekordy świata w DNF i DYN
Fot. Daan Verhoeven

Wiele emocjonujących chwil gościło w tym roku w świecie na bezdechu. Freediverzy spisali się na medal bijąc kolejne rekordy świata.

 

Wśród rekordzistów znalazła się dwójka Polaków, Mateusz Malina (DYN 285 metrów oraz DNF 232 metry) oraz Magdalena Solich (DNF 185 metrów).

Więcej: Rekord za rekordem na XIII Basenowych Mistrzostwach Polski we FreedivinguPolacy mistrzami i rekordzistami świata w DNF!

 

Oczywiście nikogo nie szokują już rekordy Nowozelandczyka Williama Trubridge’a, który w kategorii FIM zanurzył się na głębokość 124 metrów oraz w CNF na 102 metry. Łącznie na koncie tego freedivera znajduje się już 18 rekordów świata! Natomiast japońska freediverka Sayuri Kinoshita ustanowiła rekord świata w kategorii  CNF zanurzając się na głębokość 72 metrów.

Więcej: Freediver William Trubridge, jeden człowiek dwa rekordy świata w FIMRekord świata kobiet w kategorii CNF – 72 metry!102 metry na bezdechu Williama Trubridge

 

Nie zabrakło również krajowych rekordzistek na wstrzymanym oddechu. Jedną z nich jest Magdalena Solich, która w kategorii DYN przepłynęła 210 metrów a w DNF 185 metrów (rekord świata), drugą Agata Bogusz, która w kategorii FIM zeszła na 66 metrów a w CWT na głębokość 71 metrów.

Więcej: Rekord za rekordem na XIII Basenowych Mistrzostwach Polski we FreedivinguFreediverka Agata Bogusz poprawiła dwa rekordy PolskiFreedivingowo-rekordowo. Panie ustanawiają nowy rekord Polski w DYN,


 

Nurkowe podsumowanie 2016 roku
Premiera Diving into the Unknown

Premiery 2016 roku

Długo oczekiwana, fińska premiera filmu dokumentalnego Diving into the Unknown (Nurkowanie w Nieznane) miała miejsce w lutym. Dokument opisuje akcję wydobycia ciał nurków – przyjaciół z norweskiej jaskini Plura.

Film Diving into the Unknown, to gratka nie tylko tylko dla fanów nurkowania jaskiniowego. Tak naprawdę to opowieść o tak uniwersalnych wartościach jak: przyjaźń, odwaga i pasja.

 

Osobom, które jeszcze nie miały okazji obejrzeć dokumentu POLECAMY!

Więcej: Recenzja filmu Diving into the Unknown (Nurkowanie w nieznane).


 

Pożegnania 2016

Niestety, z wielkim smutkiem pożegnaliśmy osoby, które zanurkowały w tym roku po raz ostatni. Wielu z nas straciło znajomych, przyjaciół. Kiedy my opłakiwaliśmy osobiste straty, świat żegnał 85-letniego Człowieka Wielkiego Błękitu – Enzo Maiorcę.

Więcej: Odszedł Enzo Maiorca, Człowiek Wielkiego Błękitu.


 

Nurkowe podsumowanie 2016 roku
Jolly Diver w jaskini Marchepied

Dla nas ten rok to przede wszystkim ciężka praca, która została wynagrodzona satysfakcjonującymi nurkowaniami jaskiniowymi. Tak to już jest, że najciekawsze nurkowania okazują się najbardziej wymagające i wyczerpujące. Przyszły, 2017 rok zapowiada się równie, o ile nie bardziej, interesująco.

 

Naszym czytelnikom życzymy wytrwałości w osiąganiu podwodnych celów. Abyście bez pośpiechu docierali tam, gdzie zamierzacie, pamiętając, że podwodny świat okrutnie rewiduje każdą drogę na skróty…

Podobne posty

Leave a Comment