Nurkowe podsumowanie 2017 roku

Nurkowe podsumowanie 2017 roku
Nurkowe podsumowanie 2017 roku

Pierwszy dzień roku to dobry moment na planowanie wyjazdów, nurkowań, szkoleń, ale również na podsumowanie minionego, 2017 roku. Każdy kolejny rok w życiu aktywnego nurka jest wyjątkowy, to nowe doświadczenia, nowe umiejętności, nowe miejsca nurkowe, nowi znajomi.

 

Jeśli miałabym wskazać trzy wydarzenia nurkowe, które dominowały w ubiegłym roku, to byłyby to:

1. Śmiertelny wypadek podczas kursu jaskiniowego we włoskiej Fontanazzi (czytaj: Śmiertelny wypadek nurkowy we włoskiej jaskini Fontanazzi) i związane z tym tragicznym zdarzeniem poruszenie społeczności nurkowej (więcej: Reakcja IANTD na śmiertelny wypadek podczas kursu jaskiniowego we włoskiej FontanazziKiedy IANTD się opamięta? II List Otwarty do Toma Mount’a). Protest nurków zmierzający do wyjaśnienia okoliczności zdarzenia zakończył sie bezprecedensowa decyzja IANTD o wydaleniu Krzysztofa Starnawskiego, który stanął na czele protestu, z szeregów amerykańskiej organizacji (czytaj: Wybitny nurek jaskiniowy – Krzysztof Starnawski został wydalony z IANTD).

 

2. Wyścig o rekord służb mundurowych toczony pomiędzy Sebastianem Marczewskim a świętej pamięci Wacławem Lejko. Pomijając doniosłość tego typu rekordu, Panowie wykonywali nurkowania poniżej 200 metrów, które wciąż są poza zasięgiem większości nurków technicznych i nadal należy je zaliczać do eksperymentalnych. Ostatecznie w dniu 27 sierpnia Wacław Lejko wykonał w jeziorze Garda nurkowanie na głębokość 249 metrów. Niestety, kolejna, wrześniowa próba zanurzenia Wacława Lejko na 275 metrów zakończyła się tragicznie (czytaj: Na Gardzie trwają poszukiwania polskiego nurka). Sebastian Marczewski zapowiedział nurkowanie na 340 metrów, które jednocześnie będzie próbą pobicia rekordu świata (więcej: Polak zapowiedział zanurzenie na głębokość ponad 300 metrów!).

 

3. Konferencja nurkowa Baltictech 2017. Wydarzenie, które zgromadziło w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni wiele ciekawych postaci ze świata nurkowego. Dwa wyczerpujące dni prelekcji, spotkań, rozmów w kuluarach. Naprawdę warto raz na dwa lata poświęcić weekend na Baltictech!


 

Nurkowe podsumowanie 2017 roku
Włoska jaskinia Fontanazzi

Niestety nie obyło się w minionym roku bez wypadków nurkowych. Odnotowaliśmy aż 10 śmiertelnych wypadków nurkowych Polaków. Miały one miejsce zarówno w kraju, jak i za granicą. Pierwszy wypadek miał miejsce 5 stycznia we włoskiej jaskini Fontanazzi. Natomiast ostatni zdarzył się zaledwie trzy dni przed końcem roku, 28 grudnia na jeziorze Hańcza.

 

Wśród wypadków nurkowych niedotyczących Polaków wskażę tylko kilka tych, które wywołały poruszenie. 31 stycznia zginął Rob Stewart, reżyser dokumentu Sharkwater, poszukiwania jego ciała trwały kilka dni. Również ten wypadek wywołał kontrowersje w środowisku nurkowym. Głośno zrobiło się również w czerwcu, kiedy to we francuskiej jaskini Font Estramar na głębokości ponad 200 metrów zginął Fin (czytaj: Fiński nurek zginął w jaskini Font Estramar). Jego ciało odnaleziono po 10 dniach na głębokości 234 metrów. Tragiczne zdarzenie – śmierć instruktora  i trzynastoletniej dziewczynki wstrząsnęła również włoskim środowiskiem nurkowym (więcej: Włosi wstrząśnięci wypadkiem nurkowym instruktora i 13-letniej dziewczynki).

 

Na szczęście zdarzają się też cuda, jeden z nich miał miejsce w kwietniu na Majorce. Ratownikom udało się wydostać z jaskini żywego nurka po 48 godzinach pobytu pod ziemią. Hiszpan Xisco Gràcia może mówić o niebywałym szczęściu. Czytaj: Spektakularna akcja ratunkowa nurka jaskiniowego na Majorce.

 

Nurkowe podsumowanie 2017 roku
ROV GRALmarine na powierzchni!

W lipcu udało się wydobyć z Hranickiej Propasti ROVa GRALmarine. Przypomnę tylko, że pojazd znajdował się pod wodą od września 2016 roku, kiedy to podczas powrotu z głębokości 404 metrów, dokładniej na 180 metrach zaplątał się w liny poręczowe. Zachęcam do przeczytania relacji Bartłomieja Gryndy z wydobycia ROV GRALmarine.

 

Wśród ciekawszych wydarzeń eksploracyjnych, które miały miejsce na świecie wskażę tegoroczną ekspedycję w hiszpańskiej jaskini Pozo Azul oraz eksplorację meksykańskiego systemu jaskiń Cheve. W tej ostatniej udział wzięło kilkoro Polaków.

 

Nie obyło się również bez wyzwań i prób pobicia rekordu świata. W maju z niecierpliwością oczekiwaliśmy wynurzenia Francuza Frederica Swierczynskiego, który w chorwackim leju krasowym Red Lake planował nurkowanie na 300 metrów. Gdyby zamierzona głębokość została osiągnięta byłoby to najgłębsze nurkowanie na obiegu zamkniętym (CCR) jak również w nurkowaniu jaskiniowym. Ostatecznie Francuz zanurzył się na 245 metrów. Natomiast we wrześniu miała miejsce nieudana próba pobicia rekordu świata kobiet w najgłębszym zanurzeniu, zginęła 45-letnia Bułgarka Teodora Balabanova.

 

Nurkowe podsumowanie 2017 roku
Piotr powoli naprawia swój szkielet

Dla nas 2017 rok, to bardzo intensywne pierwsze półrocze. Dziesiątki nurkowań wykonanych pod stropem, w jaskiniach włoskich, francuskich, w kopalniach w Kowarach, Tunie czy Miltitz. Niestety wypadek Piotra (czytaj: RIB a nurkowanie, przykłady wypadków), który miał miejsce w sierpniu pokrzyżował wszelkie jesienne plany. Na szczęście optymistycznie spoglądamy w przyszłość i już niebawem na dobre wracamy do intensywnego nurkowania.

 

Do zobaczenia pod wodą w 2018 roku!


 

 

Czytaj także:

Nurkowe podsumowanie 2016 roku
Nurkowe podsumowanie 2016 roku

Podobne posty

One Thought to “Nurkowe podsumowanie 2017 roku”

 1. pozdrawiam rc

  „i związane z tym tragicznym zdarzeniem poruszenie społeczności nurkowej (więcej: Reakcja IANTD na śmiertelny wypadek podczas kursu jaskiniowego we włoskiej Fontanazzi, Kiedy IANTD się opamięta? II List Otwarty do Toma Mount’a). Protest nurków zmierzający do wyjaśnienia okoliczności zdarzenia zakończył sie bezprecedensowa decyzja IANTD o wydaleniu Krzysztofa Starnawskiego, który stanął na czele protestu, z szeregów amerykańskiej organizacji (czytaj: Wybitny nurek jaskiniowy – Krzysztof Starnawski został wydalony z IANTD).

  http://jollydiver.com/nurkowe-podsumowanie-2017-roku/
  To widzimy siedząc na widowni, może od kulis wyglądało to inaczej ?
  Na zakończenie roku HQ pogratulowało kilku IT, na nowej drodze życia w nowej organizacji. Dzielni IT stwierdzili, że to co widzieliśmy na ekranach to żart i powrócili na łono organizacji.

  Gratuluję kręgosłupa i dotrzymywania zobowiązań: Krzysztofowi Starnawskiemu, Mariuszowi Linke, Adamowi Leslie. Swój honor cenili, nisko czoła chylę.

  Pozostałym IT „Z czego się śmiejecie? z siebie samych się śmiejecie!”.

  Zbieżność ze stanem faktycznym może być jedynie przypadkowa, jak bum cyk cyk.

Leave a Comment