Nurkowie dryfowali ponad 9 godzin pokonując 24km

Nurkowie dryfowali ponad 9 godzin pokonując 24km

Nurkowie dryfowali ponad 9 godzin
pokonując 24 kilometry

Tego typu wypadki nurkowe – zniesienie nurków przez silne prądy nie zawsze kończą się szczęśliwie. Opisywane zdarzenie miało miejsce w styczniu tego roku, a dwóch jego uczestników może uważać się za farciarzy.

 

Przypomnę tylko wydarzenia sprzed 4 lat, które miały miejsce w okolicach Bali. Wtedy to zaginęła grupa siedmiu japońskich nurków. Niestety historia ta nie dla wszystkich zakończyła się szczęśliwie, udało się odnaleźć ciało jednej z zaginionych, kolejna kobieta uznana została za zaginioną (do dziś nie odnaleziono jej ciała). Natomiast pięć kobiet, skrajnie wyczerpanych i odwodnionych zostało odnalezionych około 30 kilometrów od miejsca wejścia do wody.

 

Tym razem do zdarzenia doszło na Filipinach w pobliżu Wyspy Apo. Jedno jest pewne – urodzony w Ontario Matthew LaFrance, instruktor nurkowania i podwodny przewodnik pracujący dla jednej z okolicznych firm nurkowych, oraz towarzyszący mu partner mieli niebywałe szczęście. Po pokonaniu 24 kilometrów i ponad 9 godzinach spędzonych na powierzchni udało się odnaleźć i podjąć nurków. Pomimo dużego doświadczenia Matthew przyznał, że nic nie mogło przygotować go na noc na Morzu Filipińskim.

 

Nurek przyznaje, że dzień był idealny. Po dwóch udanych nurkowaniach z klientem, instruktor postanowił wybrać się na trzecią tego dnia, podwodną wycieczkę. Instruktor stwierdził, że nurkowanie rozpoczęło się normalnie, jak każde inne, które prowadził do tej pory. Zgodnie z planem było to nurkowanie w dryfcie, a załoga łodzi została poinformowana skąd ma podjąć nurków. Nurkowanie rozpoczęło się około 1 po południu, było przyjemnie i spokojnie. Jednak w momencie gdy nurek uświadomił sobie jak silny jest prąd i jak szybko się poruszają w około 45 minucie nurkowania wynurzyli się na powierzchnię. Jeszcze przed wynurzeniem nurkowie puścili bojkę sygnalizującą ich położenie pod wodą. Niestety po wynurzeniu okazało się, że łódź nurkowa znajduje się dalej niż się spodziewali, nie wyglądało na to by kierowała się w ich stronę.

 

Prąd znosił nurków dalej, a łódź poszukiwała ich w niewłaściwym rejonie. Nurkowie dryfowali tak szybko, że wkrótce w ogóle nie widzieli łodzi. Matthew LaFrance szacuje, że silne prądy przeniosły ich ponad dwa kilometry w niecałą godzinę. Okazało się, że poszukiwano nurków pod wodą, bowiem załoga łodzi założyła najgorsze, wierząc, że wypadek miał miejsce pod powierzchnią. Skontaktowano się również ze strażą przybrzeżną. Dramatyzmu akcji poszukiwawczej dodawał fakt, że jej uczestnicy, to przyjaciele zaginionych nurków.

 

Dwóch dorosłych mężczyzn na środku oceanu, zdanych na łaskawość natury i działanie służb poszukiwawczych. Nurkowie dryfowali gdzieś pomiędzy wyspą Apo a Negros Oriental oddalonymi od siebie o około 68,4 kilometrów. Instynkt przetrwania nakazywał im pozostać razem. Wkrótce zaszło słońce, nurkowie przez kilka godzin pływali w ciemności, walcząc z wyczerpaniem, skurczami, odwodnieniem, zimnem, fizycznym i psychicznym zmęczeniem.

 

Wtedy też przyszło zwątpienie i założenie najgorszego. Matthew pomyślał o swoich dzieciach. Kiedy nurkowie tracili nadzieję na odnalezienie i uratowanie usłyszeli głos silnika statku towarowego, który przepływał w niedalekiej odległości. LaFrance i jego partner zaczęli hałasować, krzyczeć, używali gwizdka. Wydawało się, że statek minie nurków nie zauważając ich. Instruktor poczuł, że to już koniec, jednak jego partner wciąż wołał pomoc. Jednak nieoczekiwanie światło reflektorów ze statku zostało skierowane na nurków zrozumieli, że są uratowani. Po pokonaniu ponad 24 kilometrów i spędzeniu ponad 9 godzin na morzu mężczyźni zostali wyciągnięci na statek i przetransportowani na Wyspę Apo.

 

Instruktor Matthew LaFrance przyznaje, że po przygodzie jaka go spotkała planuje przez jakiś czas pozostać na lądzie. Lokalne władze przesłuchały załogę łodzi nurkowej.


 

 

Źródło: toronto.ctvnews.ca

Masz coś do powiedzenia? Napisz komentarz!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagane są oznaczone gwiazdką *

*

Nurkowości

Polak zginął podczas próby ustanowienia rekordu świata
„To był mój dzień” – wywiad z Jarkiem Macedońskim, rekordzistą świata
Orzeł. Ostatni patrol – rozpoczęto zdjęcia do filmu o legendarnym okręcie
Garda: Polak przygotowuje się do pobicia rekordu świata
The Cave – zapowiedź filmu o akcji jaskiniowej w Tajlandii
Irlandia Donegal: śmiertelny wypadek nurkowy Polaka
Nurkowie Czarnobyla – historia trzech, prawdziwych Bohaterów
USA: udana akcja ratunkowa nurka uwięzionego w jaskini
Attersee: wypadek polskich nurków na Ofen
P jak PLASTIK – nowy znak nurkowy

Strefa sympatyka

Zaloguj się

Nurkowy Newsletter

Nurkowanie to Twoja pasja?
Chcesz poznawać tajemnice podwodnego świata?
Wstąp do grona sympatyków Jolly Diver już teraz.
Wystarczy tylko jedno kliknięcie!

Scroll To Top