Nurkowie poszukają skarbu z galeonu

Nurkowie poszukają skarbu z galeonu
Nurkowie poszukają skarbu z galeonu

Sir Torquhil Ian Campbell, 13. Książę Argyll podejmie kolejną próbę wydobycia skarbu, który zatonął wraz z hiszpańskim galeonem ponad 400 lat temu. Będzie to już czwarte podejście do odnalezienia kosztowności. Nurkowie rozpoczną misję w przyszłym tygodniu.

 

Zadaniem nurków będzie przeczesanie mulastego dna Zatoki Tobermory. Stawka warta jest poświęcenia, bowiem wartość skarbu szacuje się na 30 milionów funtów brytyjskich.

 

Rodzina księcia otrzymała prawo do wraku a co za tym do skarbu od Karola I. Od tego czasu podjęto 60 prób wydobycia zatopionego skarbu. Poszukiwał go ojciec i dziad 13. Książę Argyll. Ostatnie trzy przeszukiwania zatoki miały miejsce w 2008, 2009 i 2010 roku. Jak się okazuje warto spróbować raz jeszcze.

 

Ciekawostką jest, że do tej pory nie udało się zidentyfikować jednostki, która rozbiła się w Zatoce Tobermory. Legenda głosi, że statek został wysadzony po tym jak zaopatrzony do dalszej podróży próbował opuścić port w dniu 5 listopada 1588 roku nie płacąc za towar. Podobno zapalono prochownię a wybuch był tak potężny, że posłał na dno nie tylko przewożone kruszce, ale także 350-osobową hiszpańską załogę.

 

Poszukiwania skarbu są zaplanowane na dwa miesiące. Wyzwania podjął się 10-osobowy zespół z The Poop Company z siedzibą w Somerset. Podobno firma ma zawartą umowę z księciem dotyczącą podjęcia prac na jego rzecz. Jednak wyprawa nie jest finansowania przez księcia a przez prywatnych inwestorów, którzy liczą na nagrodę.

 


 

Źródło: express.co.uk

Podobne posty

One Thought to “Nurkowie poszukają skarbu z galeonu”

  1. michalos100

    jak czytam takie informacje to mnie korci zostac nurkiem i „wynurkowac” jakis skarb

Leave a Comment