Nurkowie zginęli w jaskini Plura w Norwegii

Jaskinia Plura w Norwegii
Jaskinia Plura (Pluragrotta) w Norwegii

Jaskinia Plura a właściwie cały system podwodnych jaskiń zlokalizowanych w północnej Norwegii jest prawdopodobnie najgłębszym w całej, północnej Europie. Ten system jaskiń zasilany jest przez rzekę Plura, jest uważany za największy podwodny system jaskiń w Norwegii. Dlatego też miejsce to cieszy się sporą popularnością wśród skandynawskich nurków jaskiniowych i…wątpliwą sławą.

 

Poprzedni tragiczny wypadek nurkowy miał tu miejsce w 2006 roku, kiedy to 37-letni norweski nurek zginął podczas próby ustanowienia nowego rekordu kraju w głębokim nurkowaniu jaskiniowym.

 

W ubiegły czwartek (6 lutego br.) w pobliżu Mo i Rana, około 1000 km na północ od Oslo doszło do kolejnego, jak się okazało tragicznego w skutkach wypadku nurkowego. Z grupy pięciu eksplorujących jaskinię fińskich nurków jaskiniowych, dwóch poniosło śmierć a pozostałych trzech trafiło do szpitala. Ostatecznie trzech nurków z objawami łagodnej choroby dekompresyjnej trafiło do komory dekompresyjnej w Tromsø. Ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo. Takie informacje zostały przekazane w oświadczeniu lokalnej policji oraz potwierdzone przez fińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

 

Jaskinia Plura w Norwegii
Jaskinia Plura w Norwegii
Przekrój 3D

Ciała znajdują się prawdopodobnie na głębokości 130 metrów. Dlatego też operacja ich poszukiwania i wydobycia zajmie trochę czasu, być może potrwa nawet kilka tygodni. Jest to zadanie niezwykle niebezpieczne dla ratowników. Dochodzenie zmierzające do wyjaśnienia okoliczności wypadku jest w toku.


 

Przebieg wydarzeń w jaskini Plura w Norwegii

 

Jaskinia Plura w Norwegii
Jaskinia Plura w Norwegii
Przekrój

Na stronie Fińskiego Stowarzyszenia Nurkowego został opublikowany na wniosek trzech ocalałych nurków, których tożsamość nie jest póki co znana, raport z tragicznego nurkowania w jaskini Plura w północnej Norwegii.

 

Planowany czas nurkowania w jaskini Plura wynosił pięć godzin, podczas których nurkowie mięli zejść na głębokość 129 metrów. Pięcioosobowa grupa podzieliła się na dwa odrębne zespoły – jedna para i pozostałych trzech nurków. Ci ostatni mięli rozpocząć nurkowanie po dwóch godzinach od zanurzenia pary.

 

Nurkowie wykonywali zanurzenie na obiegach zamkniętych. Dodatkowo każdy nurek miał ze sobą dodatkowy, obieg otwarty z zapasowym gazem na wypadek awarii rebreathera.

 

Nurkowanie rozpoczęło się zgodnie z planem. Pierwszy zespół-para nurków pomyślnie pokonała wąskie korytarze jaskini i osiągnęła planowaną głębokość 129 metrów. Jednak raport wskazuje, że problemy rozpoczęły się w momencie, gdy jeden z nurków zaklinował się na głębokości 110 metrów. Jego partner próbował go uwolnić, jednak czynność ta nie powiodła się i nurek utonął.

 

Pozostałych na powierzchni trzech nurków nie było świadomych tego, co wydarzyło się głęboko w jaskini. Dlatego też, zgodnie z planem zespół zanurzył się dokładnie dwie godziny po pierwszej parze. Po dotarciu do ciała nurka, które blokowało korytarz, próbowali oni bezskutecznie uwolnić je z zacisku. W tym czasie jeden z trzech nurków zaczął mieć problemy techniczne ze sprzętem i zaczął korzystać z zapasowych źródeł gazów. Niestety mimo prób pomocy kolegów, również ten nurek zginął w jaskini. Ocaleli nurkowie po około 8 godzinach spędzonych pod wodą wrócili na powierzchnię, zwrócili się do lokalnych mieszkańców z prośbą o pomoc.


 

 


 

 

Źródło: The Local; Finnish Scuba Diving Association

Podobne posty

3 Thoughts to “Nurkowie zginęli w jaskini Plura w Norwegii”

  1. ann

    Byc moze mozna bylo uniknac choc jeden z tych dwoch tragedii. 🙁

  2. […] dniu 14stego lutego br. opisywaliśmy zanurzenie fińskich nurków w jaskini Plura w Norwegii. Niestety dla 2 spośród 5 nurków było to ostatnie nurkowanie w życiu. Pozostałych trzech […]

Leave a Comment