Nurkowie zginęli w jaskini Plura w Norwegii

Jaskinia Plura w Norwegii

Jaskinia Plura (Pluragrotta) w Norwegii

Jaskinia Plura a właściwie cały system podwodnych jaskiń zlokalizowanych w północnej Norwegii jest prawdopodobnie najgłębszym w całej, północnej Europie. Ten system jaskiń zasilany jest przez rzekę Plura, jest uważany za największy podwodny system jaskiń w Norwegii. Dlatego też miejsce to cieszy się sporą popularnością wśród skandynawskich nurków jaskiniowych i…wątpliwą sławą.

 

Poprzedni tragiczny wypadek nurkowy miał tu miejsce w 2006 roku, kiedy to 37-letni norweski nurek zginął podczas próby ustanowienia nowego rekordu kraju w głębokim nurkowaniu jaskiniowym.

 

W ubiegły czwartek (6 lutego br.) w pobliżu Mo i Rana, około 1000 km na północ od Oslo doszło do kolejnego, jak się okazało tragicznego w skutkach wypadku nurkowego. Z grupy pięciu eksplorujących jaskinię fińskich nurków jaskiniowych, dwóch poniosło śmierć a pozostałych trzech trafiło do szpitala. Ostatecznie trzech nurków z objawami łagodnej choroby dekompresyjnej trafiło do komory dekompresyjnej w Tromsø. Ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo. Takie informacje zostały przekazane w oświadczeniu lokalnej policji oraz potwierdzone przez fińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

 

Jaskinia Plura w Norwegii

Jaskinia Plura w Norwegii
Przekrój 3D

Ciała znajdują się prawdopodobnie na głębokości 130 metrów. Dlatego też operacja ich poszukiwania i wydobycia zajmie trochę czasu, być może potrwa nawet kilka tygodni. Jest to zadanie niezwykle niebezpieczne dla ratowników. Dochodzenie zmierzające do wyjaśnienia okoliczności wypadku jest w toku.


 

Przebieg wydarzeń w jaskini Plura w Norwegii

 

Jaskinia Plura w Norwegii

Jaskinia Plura w Norwegii
Przekrój

Na stronie Fińskiego Stowarzyszenia Nurkowego został opublikowany na wniosek trzech ocalałych nurków, których tożsamość nie jest póki co znana, raport z tragicznego nurkowania w jaskini Plura w północnej Norwegii.

 

Planowany czas nurkowania w jaskini Plura wynosił pięć godzin, podczas których nurkowie mięli zejść na głębokość 129 metrów. Pięcioosobowa grupa podzieliła się na dwa odrębne zespoły – jedna para i pozostałych trzech nurków. Ci ostatni mięli rozpocząć nurkowanie po dwóch godzinach od zanurzenia pary.

 

Nurkowie wykonywali zanurzenie na obiegach zamkniętych. Dodatkowo każdy nurek miał ze sobą dodatkowy, obieg otwarty z zapasowym gazem na wypadek awarii rebreathera.

 

Nurkowanie rozpoczęło się zgodnie z planem. Pierwszy zespół-para nurków pomyślnie pokonała wąskie korytarze jaskini i osiągnęła planowaną głębokość 129 metrów. Jednak raport wskazuje, że problemy rozpoczęły się w momencie, gdy jeden z nurków zaklinował się na głębokości 110 metrów. Jego partner próbował go uwolnić, jednak czynność ta nie powiodła się i nurek utonął.

 

Pozostałych na powierzchni trzech nurków nie było świadomych tego, co wydarzyło się głęboko w jaskini. Dlatego też, zgodnie z planem zespół zanurzył się dokładnie dwie godziny po pierwszej parze. Po dotarciu do ciała nurka, które blokowało korytarz, próbowali oni bezskutecznie uwolnić je z zacisku. W tym czasie jeden z trzech nurków zaczął mieć problemy techniczne ze sprzętem i zaczął korzystać z zapasowych źródeł gazów. Niestety mimo prób pomocy kolegów, również ten nurek zginął w jaskini. Ocaleli nurkowie po około 8 godzinach spędzonych pod wodą wrócili na powierzchnię, zwrócili się do lokalnych mieszkańców z prośbą o pomoc.


 

 


 

 

Źródło: The Local; Finnish Scuba Diving Association

3 komentarze

  1. Byc moze mozna bylo uniknac choc jeden z tych dwoch tragedii. 🙁

Masz coś do powiedzenia? Napisz komentarz!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagane są oznaczone gwiazdką *

*

Nurkowości

Orzeł. Ostatni patrol – rozpoczęto zdjęcia do filmu o legendarnym okręcie
Garda: Polak przygotowuje się do pobicia rekordu świata
The Cave – zapowiedź filmu o akcji jaskiniowej w Tajlandii
Irlandia Donegal: śmiertelny wypadek nurkowy Polaka
Nurkowie Czarnobyla – historia trzech, prawdziwych Bohaterów
USA: udana akcja ratunkowa nurka uwięzionego w jaskini
Attersee: wypadek polskich nurków na Ofen
P jak PLASTIK – nowy znak nurkowy
Last Breath, prawdziwa historia zawodowego nurka
Francja: udana akcja ratunkowa nurka jaskiniowego

Strefa sympatyka

Zaloguj się

Nurkowy Newsletter

Nurkowanie to Twoja pasja?
Chcesz poznawać tajemnice podwodnego świata?
Wstąp do grona sympatyków Jolly Diver już teraz.
Wystarczy tylko jedno kliknięcie!

Scroll To Top