Nurkujący niemowlak czyli ciekawostki o okładce Nevermind Nirvany

Nurkujacy niemowlak Nevermind Nirvana
Okładka albumu Nevermind Nirvany

Chyba każdy kojarzy okładkę albumu Nevermind Nirvany…? Nagi, niemowlak nurkujący za zaczepionym na haczyku banknotem jednodolarowym. Z pewnością jest to jedna z najgłośniejszych okładek w historii muzyki a album ten sprzedał się w 30 milionach egzemplarzy. Jak powstała?

 

 

Pomysł stworzenia nowatorskiej jak na początki lat 90-tych podwodnej sesji fotograficznej powstał po obejrzeniu w telewizji przez muzyków Nirvany filmu dokumentalnego o nauce pływania niemowląt. Jednak droga do realizacji koncepcji nie była taka prosta. Co prawda Robert Fisher, ówczesny dyrektor artystyczny wytwórni Geffen, odszukał agencję fotograficzną posiadającą zdjęcia dokumentujące chwile narodzin dzieci pod wodą. Jednak zaporowe okazało się wynagrodzenie – firma zażądała 7500 dolarów za każdy rok wykorzystywania zdjęcia.

 

Dlatego też wytwórnia Nirvany postanowiła zorganizować sesję na własną rękę. Na miejsce wybrano basen Rose Bowl Aquatic Center (Pasadena, Kalifornia) a do wykonania zdjęć zatrudniony został fotograf Kirk Weddle. W dniu 23 maja 1991 roku w nietypowej sesji zdjęciowej mającej uwiecznić pływające niemowlaki udział wzięło kilkoro dzieci. Ostatecznie wybrano fotografię 5-miesięcznego Spencera Eldena płynącego się za zaczepioną na haczyku i sznurku 1-dolarówką. Chłopiec był synem Michaela Lavine – człowieka przyjaźniącego się z fotografem i współproducentem okładki albumu Nevermind.

 

Nurkujący niemowlak po 20latach
Nurkujący niemowlak sfotografowany po 20 latach!

Jedna z najpopularniejszych i najbardziej rozpoznawanych okładek w historii muzyki od początku wzbudzała kontrowersje. Powodem był widoczny na zdjęciu siusiak nurkującego niemowlaka. Wytwórnia Geffen chciała nawet przygotować ocenzurowaną wersję okładki, jednak nie zgodził się na to Kurt Cobain. Zaproponował on w ramach kompromisu zaproponował umieszczenie w tym miejscu naklejki z napisem: „jeśli czujesz się przez to urażony, musisz być ukrytym pedofilem”.

 

Ciekawostką jest fakt, że nawet po 20 latach od ukazania się albumu Nevermind kultowa okładka została uznana przez Facebook za obsceniczną i usunięta ze strony portalu społecznościowego. Administratorzy zmienili zdanie dopiero pod naciskiem oburzonych fanów zespołu. Kontrowersje wokół zdjęcia zdziwiły również jego autora, kalifornijskiego fotografa Kirka Weddle, który zażartował, że gdyby wiedział, że w przyszłości powstanie Facebook, ubrałby malucha w kąpielówki.


 

Druga basenowa sesja Nirvany

Zespol Nirvana basenowa sesja Kirk Weddle
Zespół Nirvana podczas
basenowej sesji Kirka Weddle

Co ciekawe zespół Nirvana stał się posiadaczem dwóch serii podwodnych zdjęć wykonanych na dwóch różnych basenach przez samego fotografa Kirka Weddle.

 

Podczas basenowej sesji z dnia 28 października 1991 roku powstało około 200 zdjęć. Jednak większość z nich przeleżała w mieszkaniu Weddle’a przez ponad 20 lat. Dopiero po dwóch dekadach fotograf udostępnił je w internecie.

 

Zobaczcie galerię zdjęć z basenowej sesji Nirvany


 

Jak wyglądała praca z legendarnym zespołem?

nirvana_nevermind_sesja_basenowa
Nirvana podczas sesji basenowej

Fotograf wspomina, że praca z zespołem w trakcie podwodnych sesji nie należała do najłatwiejszych. Muzycy Nirvany byli wtedy zmęczeni po tracie koncertowej, z której dopiero wrócili.

 

Sesji nie sprzyjały także warunki pogodowe, tego dnia były chłodno a basen znajdował się na dworze. Szybko okazało się, że spóźniony o 2 godziny Kurt Cobain nie jest entuzjastą pływania. Był on tak zmęczony, że zasnął na brzegu basenu, co zostało również uwiecznione na fotografiach.


 

Opracowanie własne

Źródła: feelnumb.com; Time; Hollywood Reporter

Zdjęcia: Materiały prasowe


 

Zobaczcie inne, fascynujące, podwodne sesje:

Rafał Makieła czarodziej podwodnej fotografii
Rafał Makieła – czarodziej podwodnego świata
Ballantine’s plus fotograf równa się niezwykły podwodny obraz
Ballantine’s plus fotograf równa się niezwykły podwodny obraz
Modowa-sesja-wsrod-rekinow
Modowa sesja wśród rekinów

Nowy romantyzm czyli podwodna fotografia ślubna
Nowy romantyzm czyli podwodna fotografia ślubna
7 nurków, 2 modelki i jeden wrak – niezwykła podwodna sesja na Bali
7 nurków, 2 modelki i jeden wrak – niezwykła podwodna sesja na Bali
Tonący świat oczami Andreasa Franke
Tonący świat oczami Andreasa Franke

Podwodny pin-up Bruce’a Mozerta
Podwodny pin-up Bruce’a Mozerta

Podobne posty

Leave a Comment