Obawy branży nurkowej związane z przekazaniem wysp Tiran i Sanafir

Obawy branży nurkowej związane z przekazaniem wysp Tiran i Sanafir
Nurkowanie wokół Jackson Reef

Nieco ponad miesiąc temu w artykule: Sytuacja centrów nurkowych w Egipcie. Jechać nie jechać? przybliżałam kondycję centrów nurkowych położonych nad Morzem Czerwonym. Może okazać się, że sytuacja branży nurkowej w Egipcie, zwłaszcza w rejonie Sharm el Sheikh jest naprawdę nieciekawa.

 

Dodatkowym, oprócz drastycznego spadku ilości turystów odwiedzających kraj faraonów, powodem do obaw mogą okazać się ostatnie doniesienia prasowe o podpisaniu umowy pomiędzy Egiptem a Arabią Saudyjką w sprawie przekazania wysp Tiran i Sanafir. Umowa ta musi jeszcze zostać ratyfikowana przez egipski parlament, na co Egipcjanie protestujący na ulicach Kairu wyraźnie nie wyrażają zgody. Jednak już teraz potencjalna utrata dwóch wysp budzi niepokój wśród właścicieli prywatnych firm turystycznych zaangażowanych w działalność nurkową.

 

Obawy branży nurkowej związane z przekazaniem wysp Tiran i Sanafir
Wyspa Sanafir

W momencie kiedy egipscy działacze krytykują umowę twierdząc, że posiadanie wysp Tiran i Sanafir jest kwestią bezpieczeństwa narodowego, firmy turystyczne z Sharm el Sheikh mają inne powody do dezaprobaty porozumienia. Firmy te podnoszą, że utrata tych dwóch wysp Morza Czerwonego wpłynie katastrofalnie na znajdującą się obecnie w kryzysie egipską branżę nurkową. Według danych przedsiębiorców codziennie w Sharm el Sheikh zainteresowanych nurkowaniem jest 2500 turystów.

 

Szef jednej z firm turystycznych z Sharm el Sheikh twierdzi, że okolice wysp Tiran i Sanafir to bardzo popularne miejsca chętnie odwiedzane przez płetwonurków. Jego zdaniem przekazanie ich Arabii Saudyjskiej spowoduje zupełny brak dostępu do wód terytorialnych, na których zlokalizowane są lubiane nurkowiska znane jako Straits of Tiran. Jedną z takich lokalizacji jest wrak Zingara lub inaczej Kormoran. Jednostka zatonęła w 1984 roku na dość płytkiej wodzie, około 12 metrów. Obecnie, pomimo, że znajdują się tu tylko pozostałości wraku, Kormoran jest chętnie odwiedzany przez nurków. Nieopodal wraku można podziwiać koralowy ogród. Podkreśla się, że szczególnie utrata wyspy Tiran odbije się negatywnie na branży nurkowo-turystycznej.

 

Wyspa Tiran znajduje się w Zatoce Akaba, około 6 kilometrów od Półwyspu Synaj. Jej łączna powierzchnia to około 80 km². Decydujące w znaczeniu wyspy Tiran jest jej strategiczne położenie, w największym przewężeniu Cieśniny Tirańskiej.

 

Wyspa formalnie należąca do Arabii Saudyjskiej została oddana w użytkowanie Egiptowi w 1950 roku. Powód był prosty, umożliwienie stacjonowania na wyspie sił międzynarodowych, które miały czuwać na spokojem w regionie. Pomimo, że wstęp na Tiran jest zabroniony, to znajdujące się wokół niej rafy koralowe przyciągają nurków z całego świata.

 

Obawy branży nurkowej związane z przekazaniem wysp Tiran i Sanafir
Straits of Tiran

Szacuje się, że dziennie w okolice wysp Tiran i Sanafir wypływa 30 łodzi z fanami podwodnego świata. Tym, co oprócz wraku przyciąga w te rejony nurków są znajdujące się dookoła wysp rafy koralowe z bogatą fauną. Zdaniem przedstawicieli lokalnych firm turystycznych niektórzy turyści odwiedzają Sharm el Sheikh właśnie ze względu na możliwość wycieczki nurkowej w okolice wysp Tiran i Sanafir.

 

Według egipskiej Izby ds. Nurkowania i Działalności Morskiej przeniesienie suwerenności wysp Tiran i Sanafir do Arabii Saudyjskiej spowoduje 40% spadek rocznej działalności nurkowej. Musimy mieć świadomość, że odbije się to również na nurkach, bowiem trudniej będzie zorganizować wypłynięcie oraz zebrać minimalną liczbę chętnych. Z jednej strony dostępność, z drugiej ewentualny wzrost cen. Skutki egipskiego kryzysu w branży turystycznej i nurkowej odczuwamy już dziś, przypomnę tylko jak trudno było w minioną zimę dostać się do kultowego Dahabu.


 

 

Więcej o nurkowaniu i sytuacji w Egipcie:

Sytuacja centrów nurkowych w Egipcie. Jechać nie jechać?
Sytuacja centrów nurkowych w Egipcie. Jechać nie jechać?
Egipt – MSZ ostrzega przed podróżami
Egipt – MSZ ostrzega przed podróżami
Nurkowanie Egipt
Nurkowanie Egipt

 

Opracowanie własne

Źródła: dailynewsegypt.com; albawaba.com; The Washington Post; al-monitor.com

Podobne posty

Leave a Comment