Oddech Lorda Vadera – najbardziej nurkowy dźwięk w historii kina

Oddech Lorda Vadera
Darth Vader bohater ciemnej strony mocy

Dziś to polskich kin trafia długo oczekiwany przez fanów gwiezdnej sagi film Gwiezdne Wojny: Przebudzenie Mocy. Z tej okazji warto napisać o kultowym, najbardziej nurkowym w historii kina dźwięku.

 

Myślę, że nie trzeba być wielkim fanem Gwiezdnych Wojen by znać lub przynajmniej kojarzyć dźwięk oddechu jednej z głównych postaci serii, Dartha Vadera, który stanął po ciemnej stornie mocy. Jest to ciężki oddech, który odróżnia kultowego złoczyńcę Dartha Vadera (dodatkowo charakterystyczny motyw muzyczny oraz okrutnie wyglądająca maska) od pozostałych postaci.

 

Jednak dla każdego nurka oddech Lorda Vadera, to znajomy dźwięk. Nic dziwnego bowiem do uzyskania takiego mrocznego, budzącego grozę oddechu Lorda Vadera wykorzystano stary automat oddechowy wyprodukowany przez amerykańską manufakturę Dacor. Dacor był jednym z pięciu oryginalnych amerykańskich producentów sprzętu nurkowego: US Divers, Healthways, Voit, Dacor i Swimaster. Obecnie firma ta jest częścią innej, znanej na całym świecie marki Mares.

 

Jako ciekawostkę dodam, że pomysłodawcą tego dźwięku jest Ben Burtt Jr., amerykański projektant dźwięku, montażysta, reżyser, scenarzysta i aktor. Oprócz kultowego oddechu Lorda Vadera stworzył on wiele efektów dźwiękowych, które można usłyszeć w Gwiezdnych Wojnach. Wśród najbardziej charakterystycznych: „głos” robota R2-D2, szum podczas walki na miecze świetlne czy dźwięki karabinów laserowych.


 

Lord Vader też nurkuje


 

Źródło: scubadiving.com; starwars.com


 

Zobacz także:

Rebreather Star Wars
Rebreather prosto z filmu Star Wars

Podobne posty

Leave a Comment