Odkryto pokłady słodkiej wody pod dnem oceanu

słodka woda
Odkryto pokłady słodkiej wody
pod dnem oceanu

Naukowcy odkryli ogromne pokłady słodkiej wody znajdujące się głęboko pod powierzchnią oceanu. Takie ilości słodkiej wody mogłyby zapobiec globalnemu kryzysowi wodnemu.

 

Z opublikowanych w tym miesiącu badań wynika, że ​​szacowana na pół miliona kilometrów sześciennych niskiego zasolenia woda jest zakopana pod dnem morskim na szelfie kontynentalnym na całym świecie.

 

Woda znajduje się u wybrzeży Australii , Ameryce Północnej , Chinach i RPA. Szacuje się, że wielkość tych zasobów jest sto razy większa niż ilość wody wydobytej spod powierzchni Ziemi w ciągu ostatniego stulecia, od 1900 roku. Do tej pory naukowcy myśleli, że występowanie słodkiej wody pod morskim dnem jest czymś wyjątkowym i ma miejsce tylko na niewielkich obszarach w szczególnych warunkach.

 

 

Odkrycie istotnych, nowych zasobów słodkiej wody na naszej planecie jest o tyle ekscytujące, że coraz mniej jest jej zapasów a w niektórych miejscach jest towarem deficytowym. Oznacza to, że jest więcej opcji by zmniejszyć wpływ suszy i niedobór wody na kontynentach.

 

Nowe rezerwy wody zostały utworzone w ciągu ostatnich kilkuset tysięcy lat, kiedy średni poziom morza był znacznie niższy niż dziś, a linia brzegowa znajdowała się znacznie dalej. Stąd, gdy padał deszcz woda przenikała do ziemi i wypełniła obszary, które są dziś w morzu. Zdarzenie takie wystąpiło na całym świecie.

 

Podziemne warstwy wodonośne są chronione przed wodą morską przez warstwy gliny i osadów, które na nich zalegają. Warstwy wodonośne są podobne do tych poniżej ziemi. Ich zasolenie jest na tyle niskie,  że mogłyby one zostać przekształcone w wodę pitną.

 

Istnieją dwa sposoby uzyskania dostępu do tej wody. Jedna, to wywiercenie poprzez zbudowane platformy dziur w dnie morskim lub wywiercenie dostępu do warstw wodonośnych z lądu lub pobliskich wysp. Należy przy tym uważać aby wcześniej nie zanieczyścić wody morskiej, a następnie warstw wodonośnych .

 

Być może w przyszłości pokłady słodkiej wody pod dnem oceanu będą remedium na globalny deficyt wody.


 

 

Źródło: www.sciencedaily.com

Podobne posty

Leave a Comment