W Bałtyku odkryto relikty z epoki kamienia

Relikty z epoki kamienia w Bałtyku
Relikty z epoki kamienia odkryte w Bałtyku
Fot. Arne Sjöström

Okazuje się, że nurkowanie w Bałtyku wciąż może zaskoczyć i to niekoniecznie kolejnym wrakiem. Szwedzcy nurkowie odkryli w Morzu Bałtyckim jedyne w swoim rodzaju relikty z epoki kamienia pozostawione przez koczowników 11000 lat temu. Niektórzy twierdzą, że odnaleziono szwedzką Atlantydę. Znalezisko może być jedną z najstarszych osad  zlokalizowanych nie tylko w Skanii, ale i w całej Szwecji.

 

 

Odkrycia dokonano w Hanö, piaszczystej zatoce u wybrzeży Skanii, zupełnie przypadkowo podczas rutynowej eksploracji zasobów Szwedzkiej Narodowej Rady Dziedzictwa (Riksantikvarieämbetet). Prace wykopaliskowe w tym rejonie potrwają około 3 lat, prowadzone będą na głębokości 16 metrów.

 

Zespół pod kierownictwem profesora archeologii z Uniwersytetu Södertörna Björn Nilsson odkrył do tej pory wiele przedmiotów zatopionych w wodzie prawdopodobnie przez koczownicze ludy jeszcze w epoce kamienia. Jednym z najcenniejszych znalezisk był porzucony harpun wyrzeźbiony z kości zwierząt. Relikty te zachowały się dzięki specyficznym warunkom: niskiej zawartości tlenu,  obfitości osadów oraz odpowiedniej , czyli niskiej temperaturze wody.

 

W miejscu odkrycia znajduje się wiele przedmiotów oraz narzędzi. Około 11.000 lat temu musiała istnieć w tym rejonie osada nomadów, w której zachowały się kawałki drewna, kości i wiele innych. Przedmioty wykonane z tkanin, takich jak powróz, mogą przetrwać jedynie grubo pokryte gytią – osadem bogatym w substancje organiczne, występującym na dnach eutroficznych jezior. Zespołowi udało się wydobyć kawałki drewna, narzędzia kamienne, rogi zwierzęce oraz kości tura – przodka bydła domowego, którego ostatnie osobniki napotykano w Europie w XVII wieku. Archeolodzy w czasie prac ze szczególną uwagą poszukują miejsc pochówku mieszkańców osady, które mogłyby dostarczyć potwierdzenia przypuszczeń dotyczących samej osady i jej przeznaczenia.

 Cały zespół, a zwłaszcza nurkowie, jest niezwykle podekscytowany zupełnie nowym dla nich odkryciem.

Szwedzkie tabloidy rozpisują się o znalezisku w kategoriach szwedzkiej Atlantydy choć jak wyjaśniają badacze ludzie w tym okresie byli nomadami i nie osiedlali się na stałe, nie tworzyli trwałych budowli. Nie można jednak umniejszać znaczenia odkrycia, bowiem niezwykle rzadko zdarza się znaleźć tak dobrze zachowane relikty z epoki kamienia.

 

Notka informacyjna – Czym była tajemnicza Atlantyda?

 

To mityczna kraina, która po raz pierwszy została wspomniana już w starożytnych dziełach Platona. Kwestia legendarnej Atlantydy interesowała ludzi, szczególnie w XIX i XX wieku.

 

Obecnie zagadnienie zaginionej Atlantydy jest dość sceptycznie oceniane przez naukowców. Jedno jest poszukiwanie Atlantydy przyczyniło się do rozwoju wielu dziedzin, w tym archeologii.

 

Pamiętajmy jednak, że Atlantyda była trwałą, doskonale rozwiniętą cywilizacją, która zatonęła w niewyjaśnionych okolicznościach. Natomiast odkrycie szwedzkich archeologów to tylko i wyłącznie tymczasowa osada, obozowisko.

 


 

 

Źródło: www.thelocal.se

Podobne posty

One Thought to “W Bałtyku odkryto relikty z epoki kamienia”

Leave a Comment