Odnaleziono ciało nurka w jaskini Font Estramar

Odnaleziono ciało nurka w jaskini Font Estramar

Jaskinia Font Estramar

Po blisko dziesięciu dniach poszukiwań, udało się odnaleźć ciało fińskiego nurka. Znajduje się ono na głębokości 234 metrów. Głębokie zanurzenie wykonał jeden z czołowych, francuskich nurków – Frédéric Swierczynski.

 

Operacja trwała cztery dni, bowiem ze względów bezpieczeństwa konieczne było założenie nowej liny poręczowej w studni. Akcja koordynowana była przez SSF (Spéléo Secours Français) przy ścisłej współpracy z oskarżycielem publicznym. Nad przebiegiem poszukiwań czuwały głównie dwie osoby, Fabrice Fillol i Laurent Chalvet. W trakcie działań poszukiwawczych nie obyło się bez małego wypadku. Jeden z nurków zabezpieczających spadając z nabrzeża zranił sobie rękę. Rana wymagała interwencji chirurga i założenia dwóch szwów.

 

W trakcie nurkowania Frédéric nakręcił film oraz wydobył komputer ofiary, który został przekazany organom prowadzącym postępowanie w tej sprawie. Prokurator zażądał sporządzenia analizy możliwości wydobycia ciała i sprzętu fińskiego nurka. Uczestnicy odmówili udziału w tak ryzykownej operacji wydobywczej.

 

Na zagranicznych forach pojawiły się spekulacje: czy będzie Diving into the Unknown 2? 

Czy fińska ekipa podejmie się wyzwania i sprowadzi kolejnego przyjaciela do domu? Póki co możemy jedynie dywagować. Podam tylko jeden fakt, który może wskazywać na próbę podjęcia się tak ekstremalnie niebezpiecznej operacji. Otóż część zespołu, który uczestniczył w fatalnym zanurzeniu w dniu 10 czerwca br. wciąż przebywa na terenie Francji.

 

Czy może zbierze się międzynarodowa ekipa doświadczonych nurków jaskiniowych i podejmie wyzwania? Jest to kolejna możliwość. Przypomnę, że ostatnia próba wydobycia zwłok znajdujących się w jaskini na podobnej głębokości miała miejsce w dniu 8 stycznia 2005 roku. Wtedy to David Shaw podjął się wydostania z głębokości 270 metrów ciała Deona Dreyer’a, który ponad 10 lat wcześniej zginął w jaskini Boesmansgat (Bushman’s Hole). Niestety próba zakończyła się tragicznie dla australijskiego nurka.

Trudno wprost porównywać obie sytuacje, bowiem drastycznie różnią je dwa istotne czynniki:

  • profil jaskini, Boesmansgat to studnia z wąskim wejściem natomiast Font Estramar posiada bardziej rozbudowany, skomplikowany system korytarzy. Studnia, w której znajduje się ciało Fina jest oddalona około 600 metrów od wejścia, a prowadzący do niej korytarz biegnie na różnych głębokościach (pomiędzy 35-58 metrów)
  • stopień rozkładu ciała, zwłoki Deona Dreyer’a przebywały w Boesmansgat ponad 10 lat, natomiast ciało fińskiego nurka znajduje się w wodach jaskini Font Estramar od 10 dni

 

Oczywiście będziemy na bieżąco informować Was o tym co dzieje się w jaskini Font Estramar.


 

Czytaj także:


 


 

Źródło: plongeur.com; deepcave.com; ssf.ffspeleo.fr

Masz coś do powiedzenia? Napisz komentarz!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagane są oznaczone gwiazdką *

*

Nurkowości

Konferencja Baltictech 2019 zbliża się wielki nurkami!
Krzysztof Starnawski przegłębił Sorgente del Gorgazzo: 222m
Dwa śmiertelne wypadki nurkowe Polaków
Polak zginął podczas próby ustanowienia rekordu świata
„To był mój dzień” – wywiad z Jarkiem Macedońskim, rekordzistą świata
Orzeł. Ostatni patrol – rozpoczęto zdjęcia do filmu o legendarnym okręcie
Garda: Polak przygotowuje się do pobicia rekordu świata
The Cave – zapowiedź filmu o akcji jaskiniowej w Tajlandii
Irlandia Donegal: śmiertelny wypadek nurkowy Polaka
Nurkowie Czarnobyla – historia trzech, prawdziwych Bohaterów

Strefa sympatyka

Zaloguj się

Nurkowy Newsletter

Nurkowanie to Twoja pasja?
Chcesz poznawać tajemnice podwodnego świata?
Wstąp do grona sympatyków Jolly Diver już teraz.
Wystarczy tylko jedno kliknięcie!

Scroll To Top