Odnaleziono ciało nurka w jaskini Font Estramar

Odnaleziono ciało nurka w jaskini Font Estramar
Jaskinia Font Estramar

Po blisko dziesięciu dniach poszukiwań, udało się odnaleźć ciało fińskiego nurka. Znajduje się ono na głębokości 234 metrów. Głębokie zanurzenie wykonał jeden z czołowych, francuskich nurków – Frédéric Swierczynski.

 

Operacja trwała cztery dni, bowiem ze względów bezpieczeństwa konieczne było założenie nowej liny poręczowej w studni. Akcja koordynowana była przez SSF (Spéléo Secours Français) przy ścisłej współpracy z oskarżycielem publicznym. Nad przebiegiem poszukiwań czuwały głównie dwie osoby, Fabrice Fillol i Laurent Chalvet. W trakcie działań poszukiwawczych nie obyło się bez małego wypadku. Jeden z nurków zabezpieczających spadając z nabrzeża zranił sobie rękę. Rana wymagała interwencji chirurga i założenia dwóch szwów.

 

W trakcie nurkowania Frédéric nakręcił film oraz wydobył komputer ofiary, który został przekazany organom prowadzącym postępowanie w tej sprawie. Prokurator zażądał sporządzenia analizy możliwości wydobycia ciała i sprzętu fińskiego nurka. Uczestnicy odmówili udziału w tak ryzykownej operacji wydobywczej.

 

Na zagranicznych forach pojawiły się spekulacje: czy będzie Diving into the Unknown 2? 

Czy fińska ekipa podejmie się wyzwania i sprowadzi kolejnego przyjaciela do domu? Póki co możemy jedynie dywagować. Podam tylko jeden fakt, który może wskazywać na próbę podjęcia się tak ekstremalnie niebezpiecznej operacji. Otóż część zespołu, który uczestniczył w fatalnym zanurzeniu w dniu 10 czerwca br. wciąż przebywa na terenie Francji.

 

Czy może zbierze się międzynarodowa ekipa doświadczonych nurków jaskiniowych i podejmie wyzwania? Jest to kolejna możliwość. Przypomnę, że ostatnia próba wydobycia zwłok znajdujących się w jaskini na podobnej głębokości miała miejsce w dniu 8 stycznia 2005 roku. Wtedy to David Shaw podjął się wydostania z głębokości 270 metrów ciała Deona Dreyer’a, który ponad 10 lat wcześniej zginął w jaskini Boesmansgat (Bushman’s Hole). Niestety próba zakończyła się tragicznie dla australijskiego nurka.

Trudno wprost porównywać obie sytuacje, bowiem drastycznie różnią je dwa istotne czynniki:

  • profil jaskini, Boesmansgat to studnia z wąskim wejściem natomiast Font Estramar posiada bardziej rozbudowany, skomplikowany system korytarzy. Studnia, w której znajduje się ciało Fina jest oddalona około 600 metrów od wejścia, a prowadzący do niej korytarz biegnie na różnych głębokościach (pomiędzy 35-58 metrów)
  • stopień rozkładu ciała, zwłoki Deona Dreyer’a przebywały w Boesmansgat ponad 10 lat, natomiast ciało fińskiego nurka znajduje się w wodach jaskini Font Estramar od 10 dni

 

Oczywiście będziemy na bieżąco informować Was o tym co dzieje się w jaskini Font Estramar.


 

Czytaj także:

Fiński nurek zginął w jaskini Font Estramar
Fiński nurek zginął w jaskini Font Estramar
Wydobyto ciała dwóch nurków z jaskini Plura
Wydobyto ciała fińskich nurków z jaskini Plura
Nurkowie zginęli w jaskini Plura w Norwegii
Nurkowie zginęli w jaskini Plura w Norwegii

 

Recenzja filmu Diving into the Unknown
Recenzja filmu Diving into the Unknown (Nurkowanie w nieznane)
Diving into the Unknown
Za kulisami Diving into the Unknown
Frederic Swierczynski zanurzył się w Red Lake na 245 metrów
Frederic Swierczynski zanurzył się w Red Lake na 245 metrów

 

Źródło: plongeur.com; deepcave.com; ssf.ffspeleo.fr

Podobne posty

Leave a Comment