Dokładnie 31 lat temu odnaleziono wrak legendarnego Titanica

31 lat temu odnaleziono wrak legendarnego Titanica

Dokładnie 31 lat temu odnaleziono wrak legendarnego Titanica

Data 1 września najczęściej kojarzona jest z wybuchem II Wojny Światowej lub z rozpoczęciem roku szkolnego. Znacznie mniej osób wie, że dokładnie 31 lat temu na głębokości 3802 metrów odnaleziony został wrak legendarnego parowca – RMS Titanic.

 

Odnalezienie Titanica nie należało do najłatwiejszych, ekspedycja kierowana przez Roberta Ballarda poświęciła sporo czasu i sił na przeczesywanie oceanicznego dna. W końcu udało się, 1 września 1985 roku dokładnie 45 minut po północy na pozycji 41°43′55″N 49°56′45″W zlokalizowano wrak, konkretnie był to fragment jednego kotła parowego. Położenie pozostałych części wraku udało się ustalić badaczom w ciągu kolejnych kilku dni.

 

Jak na ironię, sądzono, że wrak Titanica zachował się idealnym stanie. Niestety prawda jest taka, że wrak ze względu na działanie bakterii powodujących korozję stali niszczeje w oczach. Do sporych zniszczeń przyczyniło się także szybkie tonięcie jednostki. Ogromne masy powietrza opuszczające wnętrze statku doprowadziło do dużych zniszczeń części rufowej. O wiele mniej zniszczony jest dziób Titanica, który nabierał wody znacznie łagodniej, wolniej. Jak szacuje Amerykańska Narodowa Służba Oceaniczna i Meteorologiczna kadłub Titanica może ulec całkowitemu zniszczeniu w ciągu kolejnych pięćdziesięciu lat.

 

Jednak wnętrze Titanica zachowało się w niemal nienaruszonym stanie, potwierdziły to wykonane przez ROVy w połowie lat 90.tych ubiegłego wieku zdjęcia. Badacze twierdzą, że za taki stan rzeczy może odpowiadać farba bogata w ołów, która została użyta do pomalowania elementów drewnianych. Ostro zakończone, poszarpane części kadłuba utrudniają jego eksplorację.

 

Wyprawy na wrak legendarnego Titanica

Wyprawy na wrak legendarnego Titanica

Dokładnie 31 lat temu odnaleziono wrak legendarnego Titanica

Turystyczne wyprawy do wraku Titanica oraz plądrowanie jednostki w celu odnalezienia i wydobycia przedmiotów niepokoją wielu naukowców, w tym odkrywcę – Roberta Ballarda. Zniszczenia promenady spacerowej wywołane osiadaniem kolejnych batyskafów są smutną rzeczywistością. Wraz z kolejnymi eksploratorami znikają również elementy wraku, jedne zabierane jako pamiątki, inne trafiają na internetowe aukcje.

 

Doktor Robert Ballard był zdania, że wrak Titanica powinien zostać uznany za mogiłę. Sam nie wydobył z wraku żadnego przedmiotu a jedynie dla upamiętnienia ofiar katastrofy umieścił na nim pamiątkową tablicę. Tym samym odkrywca wraku nie został jego właścicielem. Jak łatwo się domyślić stworzyło to kuszący precedens dla innych przedsiębiorstw chętnych do eksplorowania legendarnego wraku.

 

Już dwa lata po odnalezieniu Titanica francusko-amerykańska ekspedycja wydobyła z niego około 1800 przedmiotów. Jednak nie był to koniec grabienia wraku, do 2004 roku wydobyto ponad 5500 przedmiotów i części wyposażenia. W 100. rocznicę zatonięcia Titanica przedmioty te zostały wystawione na aukcji, wśród licytowanych znalazły się: chińska porcelana, nity z kadłuba oraz jego fragmenty, próbki perfum czy wreszcie osobiste pamiątki pasażerów. Sporym przedsięwzięciem było wydobycie w 1998 roku ważącego 17 ton fragmentu kadłuba. Oficjalnie, dwa wyroki amerykańskich sądów przyznały firmie RMS Titanic Inc. prawo własności i możliwość komercyjnej eksploatacji wraku.

 

Jako ciekawostkę dodam, że powstaje replika słynnego Titanica. Titanic II będzie o 4 metry szerszy od pierwowzoru i dostosowany do współczesnych norm bezpieczeństwa. Już w 2018 roku statek ma ruszyć w swój dziewiczy rejs z Chin do Dubaju.

 

Jeszcze przez nieco ponad miesiąc – do 9 października bieżącego roku, w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie możecie zobaczyć niezwykłą wystawę poświęconą RMS Titanic. Szczegóły: Titanic niezwykła wystawa już niedługo w Warszawie.


 

 

Zobacz także:


 

Źródło: National Geographic

Masz coś do powiedzenia? Napisz komentarz!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagane są oznaczone gwiazdką *

*

Nurkowości

Niech MOC będzie z nami! Nurkowy Festiwal Mocy 2018
Kolejny Polak zginął we włoskim jeziorze Garda
Pobity rekord świata w nurkowaniu CCR 316m
Rekord świata w nurkowaniu CCR
Petycja w sprawie otwarcia Font Estramar dla nurków
Śmiertelny wypadek nurkowy na jeziorze Ińsko
PADI Women’s Dive Day 2018 za tydzień!
Belgijski nurek Marc Sluszny zginął w Font Estramar
Powstała grupa Jolly Diver SHE – stworzona dla nurkujących KOBIET!
Mszczonów: powstaje najgłębszy basen na świecie!

Na wesoło

Nurkowanie i fizyka

Jaka to roślina?

Alisma plantago-aquatica (Żabieniec babka wodna)

Co to za zwierzę?

Płoć (Rutilus rutilus)

Nurkowości

Strefa sympatyka

Zaloguj się

Nurkowy Newsletter

Nurkowanie to Twoja pasja?
Chcesz poznawać tajemnice podwodnego świata?
Wstąp do grona sympatyków Jolly Diver już teraz.
Wystarczy tylko jedno kliknięcie!

Google Plus

Scroll To Top