Okoliczności śmiertelnego wypadku Polaka w Walii

Okoliczności śmiertelnego wypadku Polaka w Walii
Okoliczności śmiertelnego wypadku
Polaka w walijskim kamieniołomie

W październiku 2017 roku informowaliśmy o śmiertelnym wypadku Polaka podczas nurkowania w walijskim kamieniołomie. W toku postępowania przed Gloucestershire Coroner’s Court ustalono szczegóły dotyczące nurkowania Polaka w National Diving & Activity Centre (NDAC), które zostały opublikowane przez Gloucestershire Live.

 

Ofiarą wypadku był 28-letni kierowca ciężarówki Włodzimierz Jurasz z Upminster w Essex. Pomimo braku kwalifikacji (przeszkolenia i certyfikacji) na nurkowania poniżej 40 metrów wykonał samotne zanurzenie na głębokość 71 metrów (wg wskazań komputera nurka). Następnie, jak podaje internetowa gazeta Jurasz w zaledwie 11 minut wynurzył się w niekontrolowany sposób z głębokości 71 metrów. Biegli stwierdzili, że przyczyną zgonu Polaka był zator gazowy oraz barotrauma płuc.

 

Samotne nurkowanie Polaka było drugim, wykonywanym przez niego tego dnia. Pierwsze nurkowanie wykonał on z grupą. Niestety nie posiadamy informacji jakie było to nurkowanie (czas całkowity, głębokość) ani wiedzy na temat przerwy powierzchniowej. W trakcie dochodzenia ustalono natomiast, że Włodzimierz Jurasz zapowiedział solowe, popołudniowe nurkowanie. Co więcej pożyczył nawet w tym celu dodatkową, 7-litrową butlę boczną (stage). Źródło nie podaje również gazów jakie Polak zabrał na swoje ostatnie nurkowanie. Wiadomo, że nurkowanie rozpoczęło się o godzinie 14:25 i zakończyło niekontrolowanym wynurzeniem, zaledwie 20 minut później.

 

Polak został odnaleziony nieprzytomny na powierzchni w pozycji twarzą do lustra wody około godziny 14:45. Strażak Paul Hargreaves, który wtedy skończył swoje nurkowanie, zeznał przed koronerem, że wykonywał resuscytację Polaka przy wykorzystaniu dostępnego na bazie NDAC defibrylatora przez 20 minut, do przyjazdu służb ratunkowych.

 

Zgodnie z tym co zeznał instruktor Alexander Fox, Włodzimierz Jurasz posiadał kwity nurkowe na poziomie Tec40. Siostra zmarłego nurka opisała go w sądzie jako zapalonego nurka, który nocą pracował (jeździł ciężarówką), a w ciągu dnia nurkował. Dodała, że Włodzimierz kochał nurkowanie, było to jego życie. W jej opinii zmarły był bardzo doświadczonym nurkiem.

 

Instruktor Alexander Fox, szkolący wcześniej zmarłego nurka, zeznał w sądzie, że Jurasz przekroczył tego dnia swoje uprawnienia, nurkował solo co nie było rozsądne przy nurkowaniu na taką głębokość. Ponadto, w jego opinii nurek podczas zbyt szybkiego wynurzenia pominął około godzinną dekompresję. Dodał on również, że w trakcie feralnego zanurzenia Włodzimierz był przeważony, a jego sprzęt skonfigurowany w niewłaściwy do wykonywanego nurkowania sposób.

 

Policja w Gloucestershire oświadczyła, że prowadzone w tej sprawie śledztwo nie wykazało udziału osób trzecich ani podejrzanych okoliczności zdarzenia. Koroner podkreśliła, że Włodzimierz Jurasz nie posiadał kwalifikacji do wykonywania tak głębokiego nurkowania w dodatku samotnie. Niestety nie udało się ustalić przyczyny niekontrolowanego wynurzenia nurka, być może wpłynął na to sposób skonfigurowania sprzętu.

 

Fatalny błąd, nurkowanie solo wykonane z ewidentnym przekroczeniem nurkowych kwalifikacji (prawdopodobnie połączone z silnym stresem powodowanym zaburzeniem strefy komfortu pod wodą) doprowadziły do tragedii. Smutne, że ostatnio wiele wypadków nurkowych dotyczy samotnych nurkowań. Mamy świadomość jak trudno znaleźć partnera nurkowego, zwłaszcza do tych głębszych, technicznych, bardziej wymagających nurkowań. Jednak może warto poświęcić czas, energię i znaleźć towarzysza do podwodnych wypraw. Zawsze to przyjemniej mieć z kim podzielić się wrażeniami tuż po nurkowaniu (niekiedy również w trakcie), ale przede wszystkim bezpieczniej.


 

Czytaj także:

Polak zginął podczas nurkowania w walijskim kamieniołomie
Polak zginął podczas nurkowania w walijskim kamieniołomie

 

Źródło: gloucestershirelive.co.uk

Podobne posty

One Thought to “Okoliczności śmiertelnego wypadku Polaka w Walii”

  1. pozdrawiam rc

    „Tylko ludzie głupi uczą się na własnych błędach. Ludzie mądrzy – uczą się na błędach cudzych”. Otto von Bismarck.

Leave a Comment