ORP Błyskawica kończy dziś 76 lat

ORP Blyskawica
ORP Błyskawica przy gdyńskim nabrzeżu

Dokładnie 76 lat temu, w dniu 25 listopada 1937 roku, na niszczycielu ORP Błyskawica została podniesiona polska bandera. To najstarszy polski okręt.

 

Wybudowany w brytyjskiej stoczni okręt służył Polsce przez prawie 40 lat. W tym czasie uczestniczył w działaniach II Wojny Światowej od pierwszych do ostatnich dni walk w Europie, na trwałe zapisując się w historii polskiej marynarki.

 

Statystyki same przemawiają za znaczeniem tego okrętu. Otóż, w trakcie działań wojennych na Atlantyku, Morzu Północnym i Norweskim ORP Błyskawica przepłynął 150 tys. mil morskich, eskortował 83 konwoje, uczestniczył w 108 patrolach i operacjach morskich. Ponadto brał udział w zniszczeniu dwóch i uszkodzeniu sześciu okrętów nawodnych oraz zniszczeniu dwóch statków handlowych przeciwnika, uszkodziła trzy okręty podwodne i zestrzeliła cztery samoloty.


 

ORP Błyskawica
ORP Błyskawica

ORP Błyskawica został zamówiony w jednej z najlepszych brytyjskich stoczni wojennych w Cowes w 1935 roku. Wówczas ORP Błyskawica wraz z bliźniaczym ORP Grom należał do najnowocześniejszych niszczycieli na świecie, zwanych wówczas kontrtorpedowcami.

 

Silna artyleria oraz broń do zwalczania okrętów podwodnych a przede wszystkim olbrzymia, sięgająca czterdziestu węzłów prędkość maksymalna czyniły z okrętu naprawdę groźny oręż. W przededniu wybuchu wojny Dywizjon Kontrtorpedowców opuścił Bałtyk by walkę z Kriegsmarine prowadzić u boku Wielkiej Brytanii. Okręt znany z wojennego szczęścia był popularny nie tylko pośród marynarzy.

 

W 1976 roku ORP Błyskawica został zacumowany w basenie w centrum Gdyni. Od tej pory pełni funkcje reprezentacyjne oraz jest pływającym muzeum. Do tej pory na jego pokładzie gościło prawie sześć milionów zwiedzających.

 

Co ciekawe ORP Błyskawica wciąż jest w składzie polskiej Marynarki Wojennej. Stąd właśnie jego wojskowa załoga i ceremoniał morski, który może zobaczyć i usłyszeć każdy, kto znajdzie się na gdyńskim Skwerze Kościuszki.


 

 

Źródło: www.wp.pl

Podobne posty

2 Thoughts to “ORP Błyskawica kończy dziś 76 lat”

  1. Miki

    Czad, byłem tam ale nie wiedzialem ze to najstarszy polski okret. Polecam zwiedzanie jak bedziecie w gdyni

  2. jaroslaw

    wieczna chwala i i slawa marynarzom którzy służyli na tym okrecie w latach 1939-1945. czyn wasz jest niesmiertelny

Leave a Comment