Orzeł. Ostatni patrol – rozpoczęto zdjęcia do filmu o legendarnym okręcie

Orzeł. Ostatni patrol - rozpoczęto zdjęcia do filmu o legendarnym okręcie
Orzeł. Ostatni patrol
zdjęcia do filmu na Morzu Bałtyckim
@materiały prasowe

Właśnie rozpoczęły się zdjęcia do filmu o legendarnym, budzącym wciąż niesłabnące emocje, polskim okręcie podwodnym ORP Orzeł. Niemal równo 79 lat temu (11 czerwca 1940 roku) uznano Orła wraz z załogą za zaginionego. Dwa dni później Kierownictwo Marynarki Wojennej wydało rozkaz dzienny nr 32:

Marynarze. Nową ponieśliśmy stratę – w walce z nieprzyjacielem zginął O.R.P. „ORZEŁ” wraz z całą załogą. Dowódca i załoga zapisali jedną z najchlubniejszych kart w historii Polski i legenda o ich czynach przetrwa wieki. Pokolenia przyszłej Polski na tej legendzie wychowywać się będą. Ona scementuje więzy nierozerwalne Narodu z morzem. Dziś O.R.P „Orzeł” jest symbolem wielkości Narodu Polskiego, który mając takich Synów jak Jego Załoga – zginąć nie może. Cześć pamięci bohaterów.


 

Opis filmu Orzeł. Ostatni patrol

Fabuła filmu rozgrywa się w roku 1940. W czasie, gdy na plażach Dunkierki trwa gorączkowa ewakuacja alianckich żołnierzy, pod powierzchnią morza pływa nowoczesny, polski okręt podwodny ORP Orzeł. Doskonale wyszkolona załoga Orła ma już na swoim koncie odnotowane spektakularne sukcesy, w tym brawurową ucieczkę z Tallina i zatopienie niemieckiego transportowca Rio De Janeiro.

 

Tym razem załoga stanie przed tajemniczą, a zaraz bardzo niebezpieczną misją, w trakcie której będzie musiała zmierzyć się nie tylko z zagrożeniem w postaci min podwodnych, bomb głębinowych, wrogich okrętów i patrolujących teren samolotów, ale również z coraz bardziej nerwową atmosferą na pokładzie. Każda błędna decyzja lub rywalizacja oficerów może doprowadzić do pogrzebania tajemnic Orła na zawsze w głębinach morskich.

 

Wydarzenia nadchodzących dni napiszą dramatyczną historię jednostki i rzucą nowe światło na zagadkową, ostatnią misję najsłynniejszego z polskich okrętów…


 

Orzeł. Ostatni patrol – obsada

Za reżyserię odpowiada Jacek Bławut – wyróżniony w 2013 roku nagrodą Orła za najlepszy film dokumentalny – Wirtualną wojnę oraz Srebrnymi Lwami na Festiwalu Filmowym w Gdyni w 2008 roku za film Jeszcze nie wieczór. Autorka zdjęć – Jolanta Dylewska, wyróżniona nagrodą za najlepsze zdjęcia na Festiwalu Filmowym w Gdyni do głośnego filmu Agnieszki Holland W ciemności. W rolach głównych zobaczymy załogę utalentowanych polskich aktorów, w tym m.in.: Tomasza Ziętka, Antoniego Pawlickiego, Tomasza Schuchardta, Mateusza Kościukiewicza, Rafała Zawieruchę, Adama Woronowicza, Filipa Pławiaka.


 

Przygotowania do niezwykłej realizacji filmu Orzeł. Ostatni patrol

Ostatnie lata to głównie okres przygotowań do produkcji filmu, w szczególności stworzeniu wiernej rekonstrukcji wnętrza okrętu ORP Orzeł. Na chwilę obecną scenografia jest już gotowa. Podczas przygotowań dokonano analizy całej dostępnej dokumentacji technicznej i konstrukcyjnej legendarnego, polskiego okrętu podwodnego.

 

Do prac nad filmem zaangażowano historyków, konsultantów oraz praktyków – osoby, które służyły na bliźniaczym okręcie ORP Sęp. Dzięki ich wspólnemu wysiłkowi udało się precyzyjnie zrekonstruować wnętrze okrętu. Scenografia, ze względu na konieczność jej przetransportowania z Krakowa do studia filmowego pod Warszawą, powstawała w technologii modułowej. Poszczególne komponenty były projektowane i wykonywane we fragmentach, następnie transportowane by ostatecznie zostały zmontowane w studiu filmowym.

 

Jako ciekawostkę dodam, że podczas kręcenia filmu wykorzystana zostanie pierwsza tego typu, zbudowana w Polsce platforma hydrauliczna. Została ona zaprojektowana i skonstruowana specjalnie na potrzeby filmu Orzeł. Ostatni patrol. Dzięki jej zastosowaniu filmowcy odwzorują zachowanie okrętu podczas wynurzeń, zanurzeń oraz w czasie wybuchów bomb głębinowych. Dodatkowo, oprócz zdjęć w hali wykonane zostaną ujęcia na Morzu Bałtyckim, wezmą w nich udział okręty podwodne 3. Flotylli Okrętów Marynarki Wojennej.


 

Film Orzeł. Ostatni patrol zapowiada się na spektakularną, polską produkcję o legendarnym okręcie podwodnym, który w czasie II wojny światowej wsławił się bohaterskimi czynami w starciach z niemiecką flotą. Film to przede wszystkim trzymająca w napięciu i owiana tajemnicą historia ostatniej misji jednostki. Co ciekawe scenariusz oparto na znanych już faktach, jak i zupełnie nowych dokumentach. Pamiętajmy, że los okrętu ORP Orzeł do dziś pozostaje zagadką…

 

Premiera filmu Orzeł. Ostatni patrol jest zaplanowana na jesień 2020 roku.


 

Zobaczcie relację z planu zdjęciowego filmu Orzeł. Ostatni patrol


 

 

Źródła: Filmweb; Kultura Onet; dzieje.pl; polskieradio24.pl; Facebook Orzeł Ostatni patrol

Podobne posty

Leave a Comment