Ozyrys, zatopione tajemnice Egiptu – wystawa

Zatopione tajemnice Egiptu - wystawa
Lampa naftowa używana podczas ceremonii ku czci Ozyrysa.

Dziś artykuł nie tylko dla nurków czy ich rodzin, ale również dla tych fanów podwodnego świata, którzy z różnych powodów nie nurkują. Po raz pierwszy wystawione zostają spektakularne artefakty odnalezione pośród zatopionych ruin miast Thonis-Heracleion i Canopus. Jest to jedno z największych odkryć archeolognicznych ostatnich czasów.

 

Ponad dwa lata temu informowaliśmy Was o wydobyciu posągów Heracleionu. Od dziś te skarby starożytnego Egiptu będzie można podziwiać na wystawie w Paryżu. Wszystkie eksponaty pochodzą z ruin legendarnych miast Thonis-Heracleion i Canopus. Jak podkreślają egiptolodzy wystawionych zostanie wiele ważnych przedmiotów kultury materialnej, których nie widziano nigdy wcześniej, wśród nich na przykład ceremonialny barek. Co ciekawe większość z nich została odkryta niedawno (na przestrzeni ostatnich kilku lat) w trakcie podwodnych eksploracji obszaru około 40 mil kwadratowych. Okazuje się, że przedmioty wydobyte z tego stanowiska archeologicznego stanowią zaledwie 1-2% obiektów znajdujących się na terenie dwóch, a może nawet trzech zatopionych miast.

 

Te starożytne miasta na długo zostały wymazane z pamięci ludzkości po tym jak w VIII wieku n.e. zostały zatopione, najprawdopodobniej wskutek klęsk żywiołowych, w tym trzęsienia ziemi. Miasto Thonis-Heracleion (egipska oraz grecka nazwa) było niegdyś dobrze prosperującym miastem. Założone zostało prawdopodobnie około VIII wieku p.n.e., posiadało rozbudowaną sieć kanałów oraz port stanowiący bramę Egiptu dla obcych statków. Intensywność morskiej działalności potwierdzona została dowodami w postaci ponad 700 starożytnych kotwic i 60 wraków z okresu od VI do II wieku p.n.e. Do chwili odkrycia pamięć o mieście zachowana była jedynie w starożytnych pismach.

 

Oczywiście jako zapaleni nurkowie wolelibyśmy podziwiać te eksponaty pod wodą. Jednak z drugiej strony lepsze przestronne muzealne sale niż garaże prywatnych osób.


 

Informacje praktyczne o wystawie Ozyrys, zatopione tajemnice Egiptu:

Gdzie: Światowy Instytut Arabistyki w Paryżu

Kiedy: od 8 września br. do 31 stycznia 2016 roku

Co zobaczcie: ponad 290 artefaktów. Dodatkową atrakcją będzie film prezentujący podwodne ujęcia, pozwalający odtworzyć podwodną atmosferę zatopionych terenów.

Ceny biletów: normalny – 17,30 euro, młodzież 12-15 lat – 12,30 euro, dzieci do lat 12 bezpłatnie

Godziny otwarcia: wtorek, środa, czwartek 10-19, piątek 10-21:30, sobota, niedziela i święta 10-20

Uwaga zamknięte w poniedziałki!

Więcej informacji znajdziecie tutaj: Ozyrys, zatopione tajemnice Egiptu


 

Czytaj także:

Ausgegraben/ Thonis-Heracleion
Posągi Heracleionu zostały wydobyte

 

Źródło: The Guardian

Zdjęcie: Christoph Gerigk

Podobne posty

Leave a Comment