W Palau powstanie morski rezerwat

Nurkowanie Palau
Prezydent Palau Tommy E. Remengesau

Nurkowanie w Palau należy do jednego z najpiękniejszych na świecie. Pomocne w utrzymaniu wyśmienitego stanu środowiska morskiego okazują się lokalne władze, które postanawiają zamknąć swoje wody dla połowów komercyjnych.

 

W dniu 4 lutego br. Prezydent Republiki Palau Tommy E. Remengesau podczas swojego wystąpienia na forum ONZ w Nowym Jorku poinformował o utworzeniu na wodach wyłącznej strefy ekonomicznej 620 000 km² Palau rezerwatu morskiego.

 

W uzasadnieniu swojej decyzji Prezydent Remengesau wskazał, że: „Potencjał gospodarczy Palau leży w turystyce, a nie połowach tuńczyka. Turystyka stanowi realnie więcej niż połowę naszego PKB. Jednak wszystko to zawdzięczamy dziewiczemu środowisku morskiemu.”

 

Warto podkreślić, że Palau jest liderem w ochronie życia morskiego. Kraj ten jako pierwszy, już w 2009 roku stworzył na obszarze wyłącznej strefy ekonomicznej rezerwat dla rekinów. Co istotne artykuł 6 Konstytucji Palau niejako wymusza na rządzie podejmowanie pozytywnych działań w celu zachowania pięknego, zdrowego i samowystarczalnego środowiska naturalnego.

 

Lokalne środowisko, w tym Dermot Keane – założyciel organizacji ochrony Rezerwat Rekina w Palau a zarazem żarliwy obrońca rekinów, przyznaje, że jest to kolejny, doskonały krok w kierunku ochrony dziewiczego środowiska Palau i zachowania zdrowego ekosystemu morskiego. Aż 80% światowych zasobów ryb jest w pełni lub nadmiernie eksploatowane.

 

Mamy nadzieję, że tego typu działania zostaną podjęte również w innych rejonach Pacyfiku i nie tylko. Oby Palau stało się wzorem do naśladowania w zakresie ochrony morskich ekosystemów.


 

Nurkowanie Palau

 

Nurkowanie Palau
Nurkowanie w Palau będzie jeszcze
piękniejsze – powstanie tu rezerwat

Pewne jest, że Palau uznawane jest za jedno z najpiękniejszych miejsc nurkowych na świecie.

 

Czeka tam na nas ponad 60 regularnie odwiedzanych nurowisk, które oferują nurkom nie tylko wspaniałe rafy, znaną na świecie Blue Hole, ale także sporą ilość wraków z okresu II Wojny Światowej.

 

Palau to także bliskie spotkania z wielkimi rybami oraz zdumiewająca obfitość małych ryb oraz korali.


 

 Kiedy wybrać się na nura do Palau?

 

Zasadniczo sezon na nurkowanie w Palau trwa cały rok. Jednak można dostosować termin do naszych oczekiwań i potrzeb – czyli tego co chcemy zobaczyć pod wodą.

 

grudzień/luty – to sezon na MANTY, jest ich więcej niż zwykle choć nikt nie wie dlaczego

 

luty/maj – zgromadzenia dużych REKINÓW, które łączą się  w pary. Intensywność zjawiska, liczba rekinów jest uzależniona od wielu czynników, w tym od temperatury.

 

czerwiec/lipiec – idealne warunki do NURKOWANIA WRAKOWEGO; najlepsza wizura w lagunie.

 

sierpień/wrzesień – można spotkać duże przedszkola MŁODYCH REKINÓW w wielkości 20 – 40 centymetrów. Jedna grupa może liczyć nawet 100 osobników. Najczęściej spotykane są w okolicach Ngerchong, Turtle wall, German Channel oraz Short Drop Off.

 

 październik/listopad – pod wodą czekają na nas MANTY i REKINY


 

Nurkowanie Palau faunaNurkowanie Palau fauna


 

Nurkowanie Palau – charakterystyka nurowisk

 

Palau to miejsce, gdzie można nurkować przez cały rok i to w całkiem przyjemnych dla oka i komfortowych dla ciała warunkach. Nawet, gdy na wyspach panują najgorsze warunków atmosferyczne, to nurków można spotkać w dobrze chronionej przez skaliste wyspy, dużej lagunie znajdującej się w centrum archipelagu Palau. Woda jest bardzo ciepła, jej temperatura waha się od 25º do 29ºC. Natomiast temperatura powietrza wynosi od 22º do 32ºC. Najprzyjemniejszym okresem do nurkowania jest okres od grudnia do kwietnia, kiedy to mniej pada i jest trochę chłodniej.

 

Nurkowanie Palau Jezioro Meduz
Jezioro Meduz
Fot. Chris Simmons

Palau jest idealnym miejscem dla nurków-fanów dużych ryb. Wieloletnia ścisła ochrona ekosystemu umożliwiła stworzenie prawdziwego raju dla wielu gatunków rekinów, ostrobokowatych oraz barakud, tropikalnych ryb, żółwi, orleni oraz mant.

 

Wśród najciekawszych miejsc nurkowych można wymienić: Blue corner, New Drop Off, German Channel, Peleliu cut oraz Big Drop Off. Słone wody Palau otoczone skalistymi wyspami stanowią dom dla wielu podwodnych osobliwości.

 

Niewątpliwie najsłynniejszym z miejsc jest Jezioro Meduz (Jelly Fish Lake). Jest ono zamieszkane przez ponad 10 mln nieszkodliwych meduz.

Z praktycznych informacji, to warto zabrać ze sobą adapter INT oraz cienką piankę 3 mm (powinna wystarczyć nawet zmarzluchom).

 

Zdecydowanie warto wybrać się na nura do Palau, które wciąż może zaoferować najlepsze nurkowania w ciepłych, tropikalnych morzach w towarzystwie mant i rekinów.

  

 

Źródło: xray-mag.com; fishnfins.com

Podobne posty

2 Thoughts to “W Palau powstanie morski rezerwat”

  1. ann

    Pieknie i tak 3mac. Czekajcie na mnie boskie stworoznka, spotkamy sie w Palau 😉

Leave a Comment