Pierwsze archeologiczne parki nurkowe w Grecji

Grecja otworzy parki nurkowania
Grecja utworzyła pierwsze
archeologiczne parki nurkowe

Jak właśnie ogłosił rząd Grecji utworzone zostały dwa pierwsze, archeologiczne parki nurkowe. Oba położone są w pobliżu Pylos na południowo-zachodnim Peloponezie. Pozwoli to zwiedzającym nie tylko poznać starożytne wraki, ale i zgłębić nieco tajników archeologii podwodnej.

 

Pierwszy znajduje się na wysepce Sapientza, gdzie archeolodzy odkryli pozostałości statków handlowych pochodzących z okresów rzymskich, bizantyjskich i średniowiecznych. Pomimo, że kadłuby okrętów już  dawno uległy zniszczeniu, to ich ładunek (amfory, ceramika, kamienne sarkofagi) pozostaje rozrzucony na morskim dnie.

 

Drugi park nurkowy zlokalizowany jest na północy w zatoce Navarino i oferuje on szereg wraków z XIX wieku. Zobaczymy tu szczątki trzech tureckich statków zatopionych przez sprzymierzone siły brytyjskie, francuskie i rosyjskie w bitwie pod Navarino w 1827 roku. Była to istotna bitwa w wojnie o niepodległość Grecji. Ponadto w dniu 23 lutego 1980r. zatonął tu tankowiec Irene Serenade. Jest to jeden z największych, dostępnych dla zwiedzających wraków na świecie.

 

Według greckiego przedstawiciela branży turystycznej parki nurkowe mają zostać otwarte już latem 2014 roku. Może warto już dziś zastanowić się czy w przyszłym roku, w okolicach jesieni nie odwiedzić pierwszych takich, archeologicznych parków nurkowych w Grecji!


 

 

Źródło: www.xray-mag.com

Podobne posty

Leave a Comment