Pavlopetri – najstarsze zatopione miasto

Pavlopetri
CGI rekonstrukcja Pavlopetri. © BBC

Dawno temu, to wyjątkowe miejsce było zamieszkane przez zaawansowaną cywilizację. Później miało miejsce nieznane nam zdarzenie, które spowodowało wchłonięcie Pavlopetri przez morze.

 

Niektórzy twierdzą, że Pavlopetri to pozostałości legendarnej Atlantydy, najstarsze na świecie podwodne ruiny miasta. Odnalezione na tym obszarze wyroby ceramiczne z okresu neolitu, wskazują, że jego wiek może sięgać nawet 5000 – 6000 lat p.n.e., czyli początków handlu morskiego w rejonie śródziemnomorskim. To dwa lub nawet trzy tysiące lat więcej niż większość zatopionych miast, które zostały zbadane.

 


 

Pavlopetri
Pavlopetri.
Lokalizacja na mapie.

Pavlopetri znajduje się u wybrzeży południowej Lakonii w Grecji.

 

Odkryte ruiny zajmują około 500 m² – choć powierzchnia całej osady miała ok. 100 tysięcy m². Miasto składa się z 15 budynków zanurzonych 3-4 metry pod wodą. Pomimo że przez wieki narażone na erozję, zachowały jednak swój charakter sprzed tysięcy lat.

 

Pavlopetri było przypuszczalnie kwitnącym miastem portowym, w którym mieszkańcy prowadzili handel nie tylko lokalny,ale również w całym basenie Morza Śródziemnego. Odkrycie to pozwala na nowy,ważny wgląd w funkcjonowanie mykeńskiego społeczeństwa.


 

Pavlopetri

Ten ośrodek miejski został odkryty w 1967 roku przez Nicholasa Flemminga. Już rok później zespół urbanistyczny był odwzorowany przez grupę archeologów z Cambridge. Powrót badaczy w 2009 roku przyniósł kolejne, zaskakujące odkrycie – ceramiki neolitycznej.

 

Naukowcy posiadają prawie kompletny plan miasta, głównych ulic i wszystkich budynków mieszkalnych. Być może z pomocą nowoczesnych technologii uda się ożywić Pavlopetri.


 

 

Źródło:www.messagetoeagle.com

Podobne posty

Leave a Comment