Perdix versus Petrel 2 czyli porównanie komputerów nurkowych Shearwater

Shearwater-Petrel2 vs Perdix
Perdix versus Petrel 2 czyli porównanie komputerów nurkowych Shearwater

Początek roku, to także pojawienie się nowego sprzętu nurkowego. Znana firma Shearwater Research wypuszcza właśnie na rynek nowy komputer nurkowy – Pedrix. W polskich sklepach będzie on dostępny już za dwa dni.

 

Produkty firmy Shearwater Research cieszą się dobrą reputacją wśród nurków technicznych, szczególnie w społeczności rebreatherowej. Być może ciekawy wygląd, kompaktowy i ergonomiczny kształt nowego modelu pozwoli przyciągnąć uwagę szerszej części populacji nurkowej.

 

Pierwsze co przyciąga naszą uwagę w Perdixie to jego wygląd i kształt urządzenia. Z pewnością Perdix jest z wyglądu mniej toporny i klockowaty od swojego starszego brata – komputera Petrel 2 (na rynku pojawił się on w październiku 2014 roku). Oczywiście to co jednemu się spodoba, innemu niekoniecznie. Dlatego też warto porównać oba modele komputerów by zrozumieć czym tak naprawdę się różnią.

 

Oprogramowanie zastosowane w komputerze Perdix jest identyczne jak w Petrel 2. Nowy model odziedziczył dojrzały, łatwy w użyciu a co najważniejsze sprawdzony soft firmy Shearwater. Oba modele będą obsługiwane w ramach bezpłatnych aktualizacji oprogramowania.

 

Komputery te są identyczne również w zakresie zastosowanych algorytmów. W standardzie otrzymujemy Bühlmanna ZHL-16C  z GF. Natomiast za dopłatą możemy mieć VPM-B.

 

Z powyższego łatwo można wydedukować, że oba modele posiadają te same tryby pracy: Open Circuit Tec (trimix), Closed Circuit – Fixed PPO2, Open Circuit Rec (powietrze i nitrox), Gauge (Bottom Timer) , ilości gazów: 5, powietrze, nitrox lub trimix. Menu komputerów jest obsługiwane dwoma przyciskami.

 

Uwaga, ważna informacja dla rebreatherowców!

Perdix jest samodzielnym produktem, posiada tryb pracy na obiegu zamkniętym przy użyciu stałych wartości zadanych ppO2 (podobnie jak PETREL 2). Jednak nie ma możliwości zewnętrznego podłączenia reba oraz pomiaru ppO2 – brak EXT (External Mounting Option).

Stąd użytkownikom potrzebującym połączenia z rebreatherem pozostaje model Petrel 2 Fischer.


 

Zapewne zastanawiacie się czym Perdix różni się od modelu Petrel 2…

 

1. Wygląd

Oprócz względów estetycznych, które są kwestią gustu, pozostają kwestie kształtu, wielkości i wagi urządzenia. Perdix jest cieńszy i wyprofilowany w ten sposób by dobrze układał się na przedramieniu.

 

Wielkość: Perdix jest minimalnie mniejszy od Petrela 2, wymiary 81x71x38 mm vs 83x74x39 mm

 

Waga: Perdix jest około 30% lżejszy od Petrela 2 (152 g vs 218 g)

 

Całkowita objętość Perdixa jest około 30% mniejsza od Petrela 2 (110 cm³ vs 160 cm³)

 

Shearwater-Petrel_2_Fischer vs Perdix_2
Podobne czy różne? Oto jest pytanie!

Uzyskanie takiej redukcji wagi komputera było możliwe dzięki odejściu od tradycyjnego podejścia do produkcji obudowy – frezowania i obróbki bloku Delrinowego techniką CNC (Computerized Numerical Control, pol. komputerowe sterowanie urządzeń numerycznych) na rzecz procesu wtryskowego formowania. Do wytworzenia obudowy Pedrixa użyto specjalnej żywicy nylonowej wzmocnionej włóknem szklanym, co gwarantuje większą wytrzymałość na rozciąganie i sztywność.

 

Jest jeszcze jedna, niewątpliwa zaleta wtryskowego formowania obudowy – jest to możliwość uzyskania większych krzywizn a co za tym większej ergonomii. Kwestia ta znajduje odzwierciedlenie w najnowszym modelu Shearwatera – spód obudowy jest mocno wklęsły, co pozwala na wygodniejsze ułożenie komputera na przedramieniu nurka. W tym względzie Perdix znacząco różni się od modelu Petrel 2.

 

2. Uszczelnienie baterii

Producent zastosował w nowym modelu podwójne o-ringi uszczelniające pokrywę baterii. Dla porównania w Petrelu 2 był to jeden o-ring.

 

3. Mocowanie

Perdix posiada w obudowie cztery otwory do szybkiego, łatwego montażu bungee. Jest to dodatkowa możliwość mocowania, obok dostępnych również w Petrelu 2 elastycznych pasków z klamrą blokującą.

 

4. Wyświetlacz

Wyświetlacz Perdixa jest nieco mniejszy niż Petrela2, różnica 2,2″ vs 2,4″. Jednak Perdix oferuje kolory lepsze jakościowo, większy kontrast a wszystko to połączone z mniejszym zużyciem energii.

 

5. Żywotność baterii

Jeśli wierzyć informacjom podawanym przez Shearwatera, to czas pracy baterii alkalicznej AA w Perdixie jest o 30% dłuższy niż w modelu Petrel 2 (36 godzin vs 26 godzin przy najwyższym poziomie jasności).

 

6. Cena

Warto jeszcze wspomnieć o cenie, która w detalu ma oscylować w okolicach 780$. W jednym z polskich sklepów widziałam cenę 3650 zł, co czyni komputer Perdix droższym od Petrela 2 (aktualnie cena detaliczna 3449 zł).

 

Szczegółową specyfikację komputera Perdix znajdziecie tutaj.


 


 

 

Opracowanie własne

Źródła: materiały udostępnione przez Shearwater Research

Podobne posty

Leave a Comment