W Peru powstanie podwodny park dla ryb

W Peru powstanie podwodny park dla ryb
Ryba Apistogramma baenschi, potocznie zwana Pięlęgniczką Inką
© WWF/Kris Weinhold

Na północny Peru u wybrzeży Piura powstanie wyjątkowy park. Rezerwat ma się składać z ogrodu-marmurowych posągów oraz sztucznych raf. Jednak nie będzie to typowy park, który odwiedzać będą rodzice z małymi dziećmi a miejsce, w którym gośćmi będą ryby.

 

Podwodny park ma przyczynić się do przyciągnięcia gatunków ryb a także ich ochrony przed nielegalnym trałowaniem. Lokalni urzędnicy i ekolodzy są dobrej myśli, już nawet mają gotową nazwę dla parku – Arrecife Encantado (po polsku: Zaczarowana Rafa). Prace nad jej budową mają być zakończone do grudnia bieżącego roku.

 

Słynny biolog Yuri Hooker wyjaśnił, że w tym rejonie Peru nie występują naturalne formacje skalne. Dlatego konieczne jest umieszczenie pod wodą marmurowych posągów, które zagwarantują rybom idealne miejsce schronienia i zapewnią warunki do rozrodu i rozwoju narybka. Jednak nie wszyscy są zadowoleni z pomysłu stworzenia podwodnego raju dla ryb. Przy północnych wybrzeżach Peru zlokalizowanych jest kilka miejsc wydobycia ropy naftowej. Idealne byłoby porozumienie pomiędzy firmami naftowymi a zwolennikami ochrony tych obszarów morskich.


 

 

Źródło: peruthisweek.com

Podobne posty

Leave a Comment