Petycja w sprawie otwarcia Font Estramar dla nurków

Petycja w sprawie otwarcia Font Estramar dla nurków
Wejście do francuskiej jaskini Font Estramar

Jaskinia Font Estramar została zamknięta dla nurków w wyniku nieszczęśliwych wypadków nurkowych jakie wydarzyły się w ciągu jednego roku. Najpierw w trakcie ekstremalnego nurkowania na głębokość przekraczającą 200 metrów zginął fiński nurek. Następnie w czerwcu 2018 roku w jaskini zginął Marc Sluszny, a 9 lipca w trakcie akcji wydobywczej miał miejsce śmiertelny wypadek ratownika z francuskiej grupy SSF, która na wniosek sądu miała dokonać wydobycia ciała Marca Slusznego.

 

Pomimo tego, że w ostatnim czasie ciało zmarłego w czerwcu br. Marca Slusznego zostało odnalezione i wydobyte (więcej informacji w artykule: Belgijski nurek Marc Sluszny zginął w Font Estramar), w jaskini Font Estramar nadal obowiązuje bezwzględny zakaz nurkowania. Ciało fińskiego nurka wciąż znajduje się w jaskini, jednak głębokość 234 metrów, na której pozostało stanowi zarówno wyzwanie logistyczne, jak i ogromne ryzyko dla potencjalnych ratowników.

 

Wybitny francuski nurek jaskiniowy Xavier Meniscus, eksplorujący od lat tą i wiele innych jaskiń we Francji zainicjował petycję mającą na celu skłonienie władz francuskich do zniesienia obowiązującego zakazu i udostępnienie Font Estramar dla nurków.

 

Przyłączamy się do tej inicjatywy i zachęcamy was wszystkich do wsparcia Xaviera w przywróceniu dostępu do tej naprawdę wyjątkowej jaskini. Brak możliwości nurkowania w Font Estramar byłby bez wątpienia niepowetowaną stratą dla całego środowiska nurków jaskiniowych.

 

Aby pomóc wystarczy wejść na stronę dostępną pod poniższym linkiem i podpisać się pod petycją.

 

Petycja w sprawie otwarcia Font Estramar


 

 

Czytaj także:

Belgijski nurek Marc Sluszny zginął w Font Estramar
Belgijski nurek Marc Sluszny zginął w Font Estramar
Odnaleziono ciało nurka w jaskini Font Estramar
Odnaleziono ciało nurka w jaskini Font Estramar
Fiński nurek zginął w jaskini Font Estramar
Fiński nurek zginął w jaskini Font Estramar

Podobne posty

One Thought to “Petycja w sprawie otwarcia Font Estramar dla nurków”

  1. Hoot Cover

    Meniscus jest nurkiem komercyjnym,moze by zgral paru kumpli z Comexu by wyciagnac z tamtad topielca,byl by to szlachetniejszy cel.
    Wladze maja racje,co to za taniec nad zmarlym.

Leave a Comment