Kamieniołom Piechcin: śmiertelny wypadek nurkowy

Kamieniołom Piechcin: śmiertelny wypadek nurkowy
Kamieniołom Piechcin
śmiertelny wypadek nurkowy

Z przykrością informujemy, że w dniu 3 maja br. miał miejsce tragiczny wypadek nurkowy w kamieniołomie Piechcin. Zginął nurek Artur G. Zdarzenie na Piechcinie zapoczątkowało serię śmiertelnych wypadków nurkowych. W przeciągu zaledwie miesiąca miały miejsce aż cztery tragiczne incydenty nurkowe.

 

Na miejsce zdarzenia przybyli funkcjonariusze Policji z Komisariatu Policji w Barcinie celem dokonania oględzin miejsca zdarzenia i zwłok. Na miejsce przyjechała również Prokurator Rejonowa w Szubinie, która nadzoruje śledztwo w sprawie.

 

Ciało nurka zostało przewiezione do Zakładu Medycyny Sądowej (ZMS) w Bydgoszczy celem wykonania sekcji zwłok. Postępowanie przygotowawcze jest w toku, prokuratura oczekuje na określenie przez ZMS przyczyny zgonu nurka.

 

Rodzinie, Znajomym, Przyjaciołom nurka składamy najszczersze wyrazy współczucia.

 

Niestety, jak to już bywa w większości wypadków nurkowych nie dysponujemy zbyt wieloma informacjami na temat samego nurkowania. Wiadomo, że nurkowanie było wykonywane na obiegu otwartym (monoflaszka 15 litrów). Nurek ubrany był w suchy skafander. W miarę możliwości będziemy aktualizowali artykuł o fakty związane z nurkowaniem.

 

Poprzedni, śmiertelny wypadek nurkowy na Piechcinie wydarzył w lutym 2016 roku. Wtedy to śmierć poniosła 37-letnia Monika. Jednak wypadek, który mocno poruszył środowisko nurkowe wydarzył się w Piechcinie w sierpniu 2008 roku. Zginęła wtedy 28-letnia Kinga.

 

Nie chodzi o to by kogokolwiek oskarżać, raczej o to by otwarcie mówić o wypadkach nurkowych, opierając się na faktach starać się wyciągać wnioski, uczyć na cudzych błędach. Jako środowisko nurkowe jesteśmy zdani na siebie. Postępowania prowadzone przez prokuraturę najczęściej kończą się umorzeniem sprawy, ze względu na brak udziału osób trzecich. Czasem potrzebne są jeszcze wyniki sekcji zwłok celem ustalenia/potwierdzenia przyczyny zgonu. Jednak na tym kończy się rola Prokuratora. Na chwilę obecną nie zostały umorzone jedynie dwa postępowania przygotowawcze (in rem) dotyczące wypadków nurkowych, które miały miejsce w ubiegłym roku.

 

Nurkowanie jest wspaniałym sportem, jednak też wymagającym.

Woda nie wybacza błędów… PAMIĘTAJCIE O TYM!


 

Czytaj także:

Tragiczny wypadek nurkowy w Piechcinie
Tragiczny wypadek nurkowy w Piechcinie

 

Źródło: informacja z Prokuratury Rejonowej w Szubinie; własne

Podobne posty

Leave a Comment