Pierwsze podwodne fotografie

Pierwsze_podwodne_foto
Pierwsze zdjęcie wykonane przez podwodnego fotografa
Louis Boutan 1893 rok

Zastanawialiście się kiedykolwiek jak powstawały pierwsze podwodne fotografie, kto po raz pierwszy wykonał podwodne zdjęcie, w którym roku to było, jakiego sprzętu użył? Jeśli chcecie poznać odpowiedzi na powyższe pytanie przeczytajcie ten artykuł.

 

Pierwsza podwodna fotografia została wykonana w wodach Dorset w Wielkiej Brytanii przez Williama Thompsona w 1856 roku. Ciekawostką jest fakt, że aparat użyty do wykonania tego zdjęcia został zalany tego samego dnia. Jednak do jego wykonania wykorzystano aparat z wysięgnikiem a fotograf suchą stopą znajdował się na brzegu.

 

Dlatego też pierwszą fotografią wykonaną przez podwodnego fotografa jest zrobione 123 lata temu zdjęcie, którego twórcą jest francuski naukowiec Louis Boutan. Pierwszy podwodny fotograf wykonał to zdjęcie (załączone po lewej stronie) na głębokości 45 metrów!

 

Louis Boutan z wykształcenia był biologiem, tytuł doktora w tej dziedzinie uzyskał na Uniwersytecie w Paryżu w 1879 roku. Niedługo później, bo w 1893 roku został profesorem znajdując zatrudnienie w laboratorium biologii morskiej: Laboratoria Arago w Banyuls-sur-Mer. Praca w Obserwatorium Oceanologii (jest to inna nazwa Laboratorium Arago) pozwoliła Francuzowi na nowe spojrzenie na środowisko znajdujące się pod oceaniczną powierzchnią. Zatrudnienie to wiązało się również z możliwością korzystania ze skafandrów nurkowych. Dostęp do sprzętu nurkowego dał uczonemu możliwość samodzielnej obserwacji podwodnego świata. Podpatrywanie oceanicznych krajobrazów stało się dla Louisz Boutana inspiracją do znalezienia sposobu ich utrwalania – fotografowania.


 

Pierwszy_podwodny_aparat_fotograficzny
Pierwszy podwodny aparat fotograficzny, twórca: Louis Boutan

Jak powstał pierwszy podwodny aparat?

Dalsze eksperymenty Francuza doprowadziły do wykonania podwodnego aparatu fotograficznego nazwanego Zerowe Ciśnienie. Był to pierwszy na świecie podwodny aparat.

 

Tworzenie podwodnych zdjęć wymagało od Louisa zbudowania podwodnego aparatu fotograficznego. Tutaj z inżynierską pomocą przyszedł badaczowi jego brat Auguste, który sporządził szkic kamery dostosowanej w zakresie przesłony, migawki czy matrycy do środowiska wodnego.

 

Wyobraźcie sobie, że pierwszy projekt kamery przewidywał nawet możliwość zmiany jej pływalności poprzez napełniany powietrzem balon. Prace nad prototypem nie trwały długo, jeszcze w tym samym, 1893 roku Francuz dysponował podwodną kamerą (zdjęcie po lewej) i mógł rozpocząć swoje eksperymenty. Rozmiar ramki w tym aparacie wynosił  5 x 7 ” a czas ekspozycji 30 minut.

 

Niestety Boutan był mocno rozczarowany pierwszymi eksperymentami z podwodnym oświetleniem. Do tej pory uruchomienie lampy błyskowej wymagało tlenu oraz wykorzystania procesu spalania magnezu lub jego mieszanki. Z pomocą przyszedł inżynier elektryk M. Chaffour, który pomógł stworzyć wypełnioną czystym tlenem żarówkę zawierającą wstążkę magnezu podpalaną przy użyciu prądu elektrycznego. Jednak w trakcie eksperymentów okazało się, że taka konstrukcja ma wiele wad, jedną z nich był gęsty dym tlenku magnezu, który gromadził się wewnątrz żarówki. Powodował on przyćmienie obrazów. Ponadto kłopotliwe było wydzielane prze żarówkę ciepło, które prowadziło do ich wybuchu.

 

Jednak Louis Boutan nie poddał się po pierwszych niepowodzeniach, z pomocą swojego asystenta Josepha Davida stworzył bardziej niezawodną żarówkę błyskową. Nowa lampa błyskowa wykorzystywała gumową żarówkę, wewnątrz której do płonącego alkoholu nawiewany był proszek magnezu. Całość została przymocowana do drewnianej beczki, co czyniło to urządzenie dość niewygodnym. Pamiętajmy jednak, że Francuz nie zabierał sprzętu do fotografowania na każde nurkowanie a jedynie zanurzał go w oceanie w celu wykonania zdjęcia.

 

Pionier podwodnej fotografii, bo takim z całą pewnością był Louis Boutan, bardzo szybko zaczął wprowadzać zmiany i ulepszać konstrukcje aparatu. Jedną z modyfikacji było zmniejszenie wielkości aparatu, bardziej kompaktowa, przenośna skrzynka umożliwiała łatwiejsze manewrowanie urządzeniem. Ostatecznie aparat był na tyle mały, że mógł być zabrany na morskie dno w ręce. W związku z większą mobilnością kamery Boutan zaczął stosować system podwójnych lamp łukowych.

 

Louis Boutan stał się głównym podwodnego fotografa swojego czasu, nie tylko stworzył pierwszą podwodną kamerę, ale również napisał książkę fotografii podwodnej pt. La Photographie Sous-Marine. Opublikowane w 1898 roku dzieło zawierało ilustracje dotyczące jego pracy oraz wykonane pod wodą zdjęcia. Książka stała się inspiracją dla przyszłych pokoleń.


 

Pierwsze_podwodne_zdjecie_kolor
Pierwsze podwodne zdjęcie w kolorze
Charles Martin i William Longley

Kolor pod wodą…

Jednak na pierwszą, podwodną fotografię w kolorze przyszło nam czekać ponad ćwierć wieku. Kolorowe zdjęcie odyńczyka (Lachnolaimus maximus) zostało wykonane w Florida Keys w Zatoce Meksykańskiej w 1926 roku.

 

Ryba została sfotografowana przez dr Williama Longley i personel fotograficzny National Geographic. Za sprzęt – zamkniętą w wodoszczelnej obudowie kamerę oraz  funty bardzo wybuchowego proszku magnezu do podwodnej lampy, odpowiadał Charles Martin. To właśnie tych dwóch panów zostało pionierami barwnej fotografii podwodnej.


 

 

Źródło: Photography Nationalgeographic; DeepSea Waters; Faded and Blurred


 

Przeczytaj inne artykuły dotyczące podwodnej fotografii:

Rafał Makieła czarodziej podwodnej fotografii
Rafał Makieła – czarodziej podwodnego świata
Ballantine’s plus fotograf równa się niezwykły podwodny obraz
Ballantine’s plus fotograf równa się niezwykły podwodny obraz
Modowa-sesja-wsrod-rekinow
Modowa sesja wśród rekinów

Nowy romantyzm czyli podwodna fotografia ślubna
Nowy romantyzm czyli podwodna fotografia ślubna
7 nurków, 2 modelki i jeden wrak – niezwykła podwodna sesja na Bali
7 nurków, 2 modelki i jeden wrak – niezwykła podwodna sesja na Bali
Tonący świat oczami Andreasa Franke
Tonący świat oczami Andreasa Franke

Podwodny pin-up Bruce’a Mozerta
Podwodny pin-up Bruce’a Mozerta
Podwodna_spiaca_krolewna
Podwodna Śpiąca Królewna

Podobne posty

One Thought to “Pierwsze podwodne fotografie”

  1. Conyers

    A simple and inileltgent point, well made. Thanks!

Leave a Comment