Pierwszy okręt podwodny dostępny dla nurków w Wielkiej Brytanii

Pierwszy podwodny park wraków dostępny dla nurków w Wielkiej Brytanii
Pierwszy podwodny park wraków dostępny dla nurków w Wielkiej Brytanii

W dniu 30 kwietnia br. otwarto pierwszy w Wielkiej Brytanii szlak wraków, w którym można zanurkować na chronionym na mocy ustawy z 1973 roku wraku HMS/mA1. Jest to pierwszy zaprojektowany i zbudowany brytyjski okręt podwodny, który był używany przez Royal Navy. Zatonął on w 1911 roku i spoczął w Solent na stępce, na głębokości zaledwie 12 metrów. Jednostka zachowała się w niemal idealnym stanie.

 

Obecnie miejsce to zostało udostępnione licencjonowanych nurkom, którzy mogą je zwiedzać z podwodnym przewodnikiem. W programie jest podwodna wycieczka wraz praktyczną informacją o budowie jednostki, rozpoznawaniu poszczególnych jej elementów a także informacji do czego one służą.

 

Nurkowania są organizowane przez English Heritage i Nautical Archaeology Society, które w najbliższym czasie planują uruchomić trzy inne trasy po wrakach zatopionych drewnianych okrętów wojennych. Coraz więcej jest tego typu podwodnych inicjatyw – niedawno pisaliśmy o Pierwszym podwodnym skansenie wraków w Bałtyku. Oby było ich coraz więcej!


 

 

Źródło: eturbonews.com


 

Zobacz także:

Na Bałtyku powstał pierwszy archeologiczny park wraków
Pierwszy podwodny skansen wraków w Bałtyku

 

Podobne posty

Leave a Comment