Abu Dabbab

Abu Dabbab panoramka

 

Abu Dabbab to bodajże najpopularniejsza zatoka w Marsa Alam. Obok Marsa Mubarak oraz Marsa Salaya jest to miejsce, gdzie można spotkać sympatycznego diugonia.


 

Abu Dabbab – opis nurowiska

Abu Dabbab, to miejsce, które zaspokoi potrzeby niemal każdego nurka. Oferuje ono aż 4 atrakcje nurkowe.

 

Abu Dabbab south
Abu Dabbab South

1. Abu Dabbab South

Południowa rafa znajduje się tuż przy plaży hotelu El Malikia (dawnego Sol y Mar). Wejście łagodne z plaży (zdjęcie po lewej).

 

Pozostaje już tylko zanurzyć się i podążać wzdłuż rafy, którą mamy po prawej stronie. Dno jest tu piaszczyste. Głębokość wynosi maksymalnie 20 metrów.

 

Po przepłynięciu około 300 metrów zaczynają się pinakle. Pierwszy z nich jest dość duży i może skrywać murenę olbrzymią. Podążając dalej po jakiś 500 metrach dotrzecie do Coral Garden.


 

Abu Dabbab - Ogończa nakrapiana
Napotkana ogończa nakrapiana
Abu Dabbab - Plataksy
Stacjonujące na rafie plataksy

 


 

Abu Dabbab north
Abu Dabbab north

2. Abu Dabbab North

Na północną rafę można dotrzeć na 2 sposoby. Wchodząc do wody z zachodniej strony plaży (zdjęcie po lewej) lub przepłynąć zatokę z południa. Wybierając tę drugą opcję musicie co prawda pokonać sporą odległość pod wodą, jednak możecie w trakcie napotkać żółwie, diugonia, ślimaki nagoskrzelne czy kalmary.

 

Abu Dabbab North to naprawdę bajkowa rafa. Spotkacie tu wiele gatunków ryb, wśród nich wylegające się na piaszczystym dnie arothrony czy podnawki.

 


 

Abu Dabbab - Podnawki
Odpoczywające podnawki
Abu Dabbab rafa north
Kawałek północnej rafy

 


 

Abu Dabbab tablice
Abu Dabbab Coral Garden

3. Abu Dabbab Coral Garden

Dość rzadko odwiedzane przez nurków miejsce.Dotrzecie tu płynąc z południa – jakieś 800 metrów lub wejściem w rafie zlokalizowanej za centrum nurkowym (dostępne w zależności od pogody).

 

Nurowisko niezwykle ciekawe. Znajdziecie tu wąwozy zaopatrzone w liny, które są pomocne w przypadku silnych prądów morskich. Ponadto są tu caverny a nawet jaskinia.


 

Abu Dabbab Coral Garden
Koralowy ogród
Abu Dabbab Coral Garden
Bajkowo…

 


 

Seacow Diugoń Dugong dugon
Tańczący diugoń

4. Abu Dabbab Grass

 Jest to obszar trawy morskiej położony w centrum zatoki. Najprościej trafić tu rozpoczynając nura z plaży południowej kierując się dokładnie na północ. Trawa zajmuje dość duży obszar od głębokości 2 do 10 metrów.

 

Miejsce to jest chętnie odwiedzane przez żółwie oraz diugonie, poza tym spotkacie tu krążącą rybę rocha. Poza tym na obrzeżach morskiej łąki spotkacie naso unicornis a także ślimaki nagoskrzelne.


 

Abu Dabbab żółw
Żółw na wypasie
Abu Dabbab ślimak
Ślimak nagoskrzelny

 


 

Abu Dabbab – fauna i flora:

 

Seacow Diugoń Dugong dugon
Diugoń
Żółw (1)
Żółw szylkretowy
Ogończa nakrapiana
Ogończa nakrapiana
Plataks okrągłopłetwy
Plataks okrągłopłetwy

Podobne posty

Leave a Comment