Anchor Bay (Popeye Village)

Panorama Anchor Bay


 

Anchor Bay to nazwa małej zatoczki usytuowanej na północno-zachodnim wybrzeżu Malty.

Miejsce to bywa nazywane wioską Popeye (Popeye Village).


 

Popeye plakat filmowy
Plakat filmowy „Popeye”

Potoczna nazwa związana jest z musicalową produkcją „Popeye”, do której to scenografia – drewniana wioska powstawała od czerwca do końca 1979 roku.

 

Do zbudowania autentycznej, drewnianej wioski przetransportowano z Holandii pnie drzew a drewniane gonty służące do wybudowania dachów zostały przywiezione z Kanady. Ciekawostką jest, że do wykończenia tego kompleksu budynków 165 międzynarodowych ekip budowlanych zużyło aż 8 ton gwoździ i 2 tysiące galonów farby.

 

Na potrzeby filmu konieczne było wybudowanie co najmniej 20 drewnianych konstrukcji. Rozpoczęcie prac budowlanych było poprzedzone skonstruowaniem drogi dojazdowej. Ponadto wioska potrzebowała falochronu wysokiego na 200-250 stóp, który chroniłby kompleks przed wysokimi falami w czasie produkcji.


 

Popeye
Pan Popeye

Kręcenie filmu rozpoczęto 23 stycznia 1980 roku. Fabułę filmu stanowi historia nieustraszonego marynarza – Popeye, który przybywa do Sweethaven Village w poszukiwaniu swojego ojca, który opuścił go, gdy Popeye był niemowlęciem a którego przysiągł on odszukać. W trakcie poszukiwań poznaje oficjalnie zaręczoną z kapitanem Bluto – Oliwię Oyl. Popeye wraz z Oliwią odnajdują porzucone niemowlę o imieniu Swee’pea, które staje się kupidynem pary. Oczywiście nie podoba to się  chłopakowi Oliwii, który postanawia zemścić się na Popeyu.Finałowe starcie pomiędzy Popeyem a Bluto zostało sfilmowane w znajdującej się na wyspie Comino Błękitnej Lagunie (Blue Lagoon). Zwycięstwo Popeya kończy historię oryginalnym mottem: I YAM WHAT I YAM.

 

Ostatecznie zdjęcia do filmu zakończono 19 czerwca 1980 roku. Natomiast światowa premiera filmu odbyła się w dniu 12 grudnia 1980 roku. Film został oparty na scenariuszu Jules Fiffer, wyreżyserowany przez Roberta Altmana a wyprodukowany przez Roberta Evansa. Główna rola przypadła aktorowi – Robinowi Williamsowi, który ponoć musiał wielokrotnie dubbingować wiele ze swoich kwestii.


 

Komiksowa postać Popeye zaprezentowana przez Elzie Segar w 1929 roku w komiksie pt. „Thimble Theatre”.

Pan Popeye uwielbia szpinak, a po zjedzeniu tego przysmaku, nabiera ogromnej siły, zapewne do nurkowania także.


 

Anchor Bay wejście
Anchor Bay – wejście

 

Anchor Bay – opis nurkowiska

Miejsce dostępne jest z molo. Możecie wejść/wskoczyć z każdej strony. jednakże ze względu na lokalizację jaskini rozsądniej jest wejść z lewej strony molo, tak by skierować się od razu do celu zamiast opływać molo (skrótu nie ma).

 


 

Anchor Bay wyjście
Dla niedowiarków – jest i wyjście 😉

 

Miejcie na uwadze, że poszczególne części molo były wielokrotnie niszczone przez sztormy. Dlatego też należy zachować szczególną ostrożność przechodząc przez molo.

 

Innym niebezpieczeństwem mogą okazać się przepływające łodzie. Dowożą one turystów do niewielkiego molo znajdującego się przy Popeye Village.


 

Główną atrakcją jest znajdująca się około 150 m od zatoki spora jaskinia. Niepozorne wejście do niej zlokalizowane jest w klifie na głębokości 6 metrów (9 metrów przy dnie). Wewnątrz znajdziemy 3 komnaty, z których najdalej oddalona od wejścia znajduje się po prawej stronie. W każdej z komnat możemy się wynurzyć. Sufity są w kształcie kopuły. Jest to płytka jaskinia, która rozpoczyna się na 9 m i wypłyca w kierunku komnat, w niektórych miejscach nie ma nawet 1 m głębokości.

 

Anchor Bay
Anchor Bay

 

Głębokość: 2-12 m w zatoce

Dostęp: z brzegu

W jaskini napotkamy także jednego stałego mieszkańca – skrzata nurka.

 

Poniżej zaprezentowany jest przebieg przykładowego nurkowania.
Anchor Bay
Anchor Bay – przebieg przykładowego, stosunkowo krótkiego nurkowania.


Anchor Bay – fauna i flora

Powszechnie spotykane papugoryby, graniki wielkie oraz okazjonalnie mureny.

 

Papugoryba (Sparisoma cretense)
Papugoryba
Granik wielki (Epinephelus marginatus)
Granik wielki
murena śródziemnomorska
Murena śródziemnomorska

Podobne posty

One Thought to “Anchor Bay (Popeye Village)”

  1. reklama

    Strona bardzo ciekawa. Interesująca szata graficzna.Bardzo fajna strona….

Leave a Comment