Blue Hole Dahab

blue-hole-dahab
Z lotu ptaka

ang. Błękitna Dziura

 

Jest to kolejna (obok Belize oraz sporo mniejszej na Gozo) ogromna rozpadlina (jaskinia morska) rafy koralowej w Morzu Czerwonym w Zatoce Akaba na Riwierze Morza Czerwonego. Znajduje się ona zaledwie kilka metrów od brzegu lądu, przy wschodnim wybrzeżu Półwyspu Synaj, 8 km na północ od miejscowości Dahab w Egipcie. Zlokalizowana jest na obszarze rezerwatu Ras Abu Dżallum.

 

Blue Hole (Dahab) ma postać studni o głębokości 102 metrów i średnicy 60 metrów, połączonej z otwartym morzem przez ogromną bramę (The Arch) na głębokości 54-55 metrów tunelem o długości 26 metrów.

 

Dno opada stopniowo od 60 m aż po jakieś 100 m pod łukiem. Później próg skalny obniża się jeszcze do 120 metrów by opaść stromym zboczem, na którym można dostrzec resztki sprzętu nurkowego.

 

Zbocze poniżej było badane robotem z kamerą, wtedy też stwierdzono, że na głębokości 280 m przechodzi ono w taras usiany mnóstwem sprzętu nurkowego. Od 300 m ściana znowu opada w głębię.

 

W Blue Hole organizowane są międzynarodowe zawody w nurkowaniu bez butli. Wśród fascynatów ekstremalnego nurkowania uznawane są za najważniejszą imprezę tego typu na świecie. Śmiałkowie płyną podwodnym skalnym tunelem o długości 60 m.

 

Niestety dosyć niebezpieczną, tunel słynie z licznych wypadków. W oficjalnym ostrzeżeniu wydanym przez władze egipskie na początku XXI wieku, pada liczba 40 ofiar Blue Hole Dahab.

 

Dla uczczenia pamięci nurków, którzy właśnie tu oddali swojego ostatniego nurka umieszczono obok plaży tablicę pamiątkową. Jest to także specyficzne ostrzeżenie i przestroga dla wszystkich, pełnych brawury śmiałków.

 

To właśnie tu Nuno Gomes ustanowił rekord świata w nurkowaniu na obiegu otwartym zanurzając się na głębokość 318,25 m.


 

Blue Hole Dahab – opis nurowiska:

 

Miejsce to jest uważane za jedno z ciekawszych na świecie. Miejsce łatwo dostępne, zarówno wejścia/wyjścia znajdują się kilka metrów od skalistej linii brzegu.

Główną podwodną atrakcją jest arch (łuk) rozpoczynający się na 54 metrach.

 

Powrót na powierzchnię umili wspaniały jest widok promieni popołudniowego słońca przechodzących przez bramę aż do głębin.


Przy brzegu znajduje się kilka obiektów, należących do Beduinów, gdzie można skorzystać z toalety, usiąść i odpocząć, a także zamówić jedzenie i picie.


 

Blue Hole Dahab – materiały na briefing:

Bells Dahab
Dahab Blue Hole

 

Głębokość: 110 m

Dostęp: z brzegu

Wizura: 30-40 m

Typ nura: rekreacyjny, głęboki


Dahab Blue Hole
Blue Hole Dahab
Dahab Blue Hole
Dahab Blue Hole

 

Fauna i flora:

 

P1090190
Błazenek dwupręgi
Karanks (Caranx sexfasciatus)
Karanks smugowy
Barakuda jello
Barrakuda jello

Podobne posty

Leave a Comment