ORP Bryza (K18)

ORP Bryza, K18
ORP Bryza, K18

Kuter pasażersko-łącznikowy marynarki RP. Został on wyprodukowany jako część projektu 772, zwodowany w 1964 roku w stoczni „Wisła” w Gdańsku. Do służby w Marynarce wszedł 10 stycznia 1965 roku. Bryza została włączona do 14 Dywizjonu Pomocniczych Jednostek Pływających 9 Flotylli Obrony Wybrzeża w Helu, gdzie służyła aż do maja 2003 roku.

 

Do jej zadań należało dostarczanie poczty, zaopatrzenia oraz transport pasażerów pomiędzy jednostkami stacjonującymi na morzu a portami w Gdyni i Helu.


 

ORP Bryza w czasach świetności
ORP Bryza w czasach świetności

ORP Bryza po wycofaniu ze służby  został sprzedany w celu zezłomowania. Jednak w maju 2008 roku miasto Hel odkupiło okręt, który został oczyszczony i przygotowany do zatopienia przy plaży w Helu jako atrakcja dla płetwonurków.

 

Bryza została zatopiona w sierpniu 2009 roku czyli w środku sezonu wypoczynkowego. To spektakularne wydarzenie przyciągnęło mnóstwo widzów. Dla nurków również przygotowana została atrakcja w postaci 99 ukrytych na wraku medali pamiątkowych z sylwetką okrętu i kolejnym numerem. Medal z numerem 1 otrzymała Pani Maria Kaczyńska. Nie wiadomo, czy wszystkie medale zostały odnalezione, więc kto wie, może gdzieś jeszcze leży ukryty medal, który czeka na swojego znalazcę.

 

Przed zatopieniem wraku usunięte zostały elementy wyposażenia, silnik, wszelkie płyny eksploatacyjne a otwory wewnątrz jednostki zostały powiększone. Zadbano również o brak ostrych krawędzi, które mogłyby stanowić zagrożenie dla nurków.


 

K18 Bryza Hel - ostatnie chwile
Bryza Hel – ostatnie chwile na powierzchni

Wrak leży na piaszczystym dnie na głębokości maksymalnej 21 metrów pomiędzy portem rybackim a portem wojennym w odległości około 200m od plaży. Fakt ten oraz dodatkowe oznaczenie wraku na stałe przymocowaną boją powoduje, że jest to jedna z nielicznych pozycji na Bałtyku dostępna z brzegu.

 

Miejsce zatopienia oraz stosunkowo nieduża głębokość sprawiają, że jest to świetny obiekt do prowadzenia szkoleń i treningów rozpoczynających przygodę z nurkowaniem na wrakach Bałtyku.


 

Dane techniczne ORP Bryza

ORP Bryza na pełnym morzu
ORP Bryza na pełnym morzu

Wymiary:

  • długość: 28,82 m;
  • szerokość: 6,2 m;
  • zanurzenie: 1,85 m
  • wyporność: 140t
  • prędkość maksymalna: 11 węzłów

Ostatnie chwile Bryzy na powierzchni

Podobne posty

Leave a Comment