Dul Hranicna – czeska kopalnia rudy żelaza

Dul Hranicna - czeska kopalnia rudy żelaza
Nurkowanie w czeskiej kopalni rudy żelaza Hranicna

Dul Hranicna, to czeska kopalnia rud żelaza położona tuż przy granicy z Polską. Zamknięta kopalnia położona jest w dyskretnym, urokliwym miejscu, w pobliżu leśnej drogi w dolinie Studený potok, około 4 kilometry na wschód od Skorošic, niedaleko Javorníka (jest to najbliższa, większa miejscowość).

 

Krótka historia kopalni Hranicna

Wydobycie rudy żelaza rozpoczęto w kopalni Hranicna w 1856 roku, na wysokości około 900 m n.p.m. Stopniowo wydrążono tunel o długości 540 metrów. Wydobyta ruda była transportowana do huty żelaza w Ondřejovicach. Kopalnia była pierwotnie własnością Tlach-Keil w Opawie, później została przejęta przez Baronessę Rudzinská, właścicielkę huty żelaza w Ondrejovicach. Ostatecznie stała się własnością hrabiego Henckela z Donnersmark, właściciela huty żelaza na Śląsku Pruskim. Wszystkie trzy szyby zostały opuszczone i zalane wodą najpóźniej do 1906 roku.

 

Dul Hranicna - czeska kopalnia rudy żelaza
Wagonik – główna atrakcja poziomu -20m

Kolejny etap wydobycia rudy żelaza rozpoczął się po 1953 roku. W 1959 roku eksploatowano nowy tunel nazwany męskim imieniem – Marek. Korytarz ten szedł nieco niżej, do około 575 m n.p.m. podążając za dwoma równoległymi złożami magnetytu i hematytu zlokalizowanymi pomiędzy warstwami białego marmuru. Korytarz nachylony pod kątem 50° w kierunku zachodnim.

 

Ostatecznie wydobycie zakończono 1 kwietnia 1968 roku. W ostatnich latach działalności (od 1960 roku) w kopalni Hranicna wydobyto 173 tysięcy ton rudy, która została przetworzona w oczyszczalni na miejscu przed wejściem do tunelu, niedaleko nieistniejącej już wioski Hraničné. Odpady zostały wykorzystane w latach 1969-1972 do wypełnienia szybów w opuszczonej kopalni.

 

Od 2014 roku, kiedy to kopalnia znalazła się w prywatnych rękach, rozpoczęto prace nad możliwością udostępnienia podziemi turystom. Wykonano szereg prac, w szczególności zastąpiono istniejące zbrojenie nowym wzmocnieniem. Kopalnia została otwarta dla zwiedzających w 2018 roku.


 

Dul Hranicna - czeska kopalnia rudy żelaza
Wejście do kopalni Hranicna
Hranicna - czeska kopalnia rudy żelaza
Korytarz prowadzący do wody

 


 

Hranicna - czeska kopalnia rudy żelaza
Wejście do wody w kopalni Hranicna

Logistyka – jak dotrzeć do wody?

Trzeba przyznać, że dotarcie do wody w czeskiej kopalni nie jest aż tak wielkim wyzwaniem. Oczywiście, każdy nurek musi przetransportować swój sprzęt około 200 metrów w głąb kopalni, jednak korytarze są dobrze przygotowane i oświetlone. Z pomocą przychodzą nam dostępne na miejscu: taczka (mocno przerdzewiała) oraz wózek, który może pomieścić naprawdę sporo sprzętu. Oczywiście pomocne są inne środki transportu przywiezione przez nurków.

 

Przed wejściem do wody znajduje się część kopalni przygotowana specjalnie z myślą o nurkach. Znajdziecie tutaj stoły, które pozwalają na swobodne przygotowanie się 6 nurków w jednocześnie.

 

Uwaga, warto zabrać i mieć przy sobie czołówkę! Zdarza się, że światło, zasilane z agregatu, gaśnie – wtedy osobiste oświetlenie bardzo się przydaje. Dodatkowo, do transportu stage lub drobnych rzeczy przydają się worki speleo.


 

Dul Hranicna, czeska kopalnia rudy żelaza
Tutaj klarujemy sprzęt
Dul Hranicna - czeska kopalnia rudy żelaza
Łatwo unoszące się osady

 

Dul Hranicna – podwodna galeria poziomu -95m


 

 

Dul Hranicna - czeska kopalnia rudy żelaza
Nurek w korytarzu -46m

Nurkowanie w kopalni Hranicna

Nurkowanie w czeskiej kopalni żelaza Hranicna polecamy raczej doświadczonym nurkom jaskiniowym. Warto pamiętać o braku możliwości nabicia gazów na miejscu oraz uwzględnić głębokości na jakich zlokalizowane są korytarze w planie nurkowym.

 

Dostępny na głębokości -20 metrów korytarz jest relatywnie krótki i stanowi raczej dogodne miejsce na wykonanie części dekompresji niż cel nurkowy sam w sobie.


 

Dul Hranicna - czeska kopalnia rudy żelaza
Malowniczy korytarz -46 metrów

Temperatura wewnątrz kopalni: 8 – 10° C

Wilgotność: powyżej 90%

Temperatura wody: 8-9° C

Maksymalna głębokość: 125 metrów ??

 

Wymagania:

 • certyfikat jaskiniowy
 • ubezpieczenie nurkowe
 • ważne zaświadczenie lekarskie

 

Dul Hranicna - czeska kopalnia rudy żelaza
Pierwsze zejście szybem na poziom -70

Zagrożenia:

 • łatwo podnoszące się osady, które potrafią momentalnie zmniejszyć widoczność do zera (na szczęście dość szybko opadają)
 • drewniane konstrukcje miejscami nie są zbyt stabilne, należy być ostrożnym (szczególną uwagę należy zwrócić na odeskowanie w szybie)
 • zsypy oraz zawaliska, lepiej zachować w tych miejscach szczególną ostrożność, pokonywać je sprawnie bez ingerencji w zastane elementy kopalni

 

Dul Hranicna, czeska kopalnia rudy żelaza
Tabliczka przed wejściem
do przedziału szybowego
Dul Hranicna - czeska kopalnia rudy żelaza
Fragment korytarza na -46m

 

 

Dul Hranicna – podwodna galeria poziomu -70m

 


 

Dul Hranicna, czeska kopalnia rudy żelaza
Częściowo odeskowany szyb – połączenie pomiędzy poziomem -46 a -70 metrów

Kopalnia Hranicna – korytarze

Korytarze są urozmaicone i różnią się w zależności od poziomu, na którym jesteśmy. Na szczęście, dla nas nurków, po zakończeniu wydobycia pozostawiono część wyposażenia kopalni, wiele z pozostałości znajduje się pod wodą.

 

Z ciekawszych elementów kopalni pod wodą można zobaczyć: wózek szynowy, szyny, urządzenia szybowe, drewniane elementy, w tym drabiny.


 

Dul Hranicna - czeska kopalnia rudy żelaza
Nurkowanie w czeskiej kopalni Hranicna

Poziomy zalanych korytarzy w kopalni Hranicna:

 • -20 metrów – jest to jeden z najkrótszych chodników w kopalni Hranicna. Główne atrakcje jakie czekają na nurków, to niezwykle urokliwy wagonik oraz lustra powstające pod sufitem z gazów wydychanych przez nurków.
 • -46 metrów – na chwilę obecną jest to najdłuższy, całkowicie oporęczowany ciąg korytarzy w Hranicnej. Znajdziecie tu wiele pozostałości po kopalni, odcinek nazwany przeze mnie „kowarskim” bowiem do złudzenia przypomina fragmenty poziomu -30 w Kowarach. Dodatkowo na poziomie znajduje się jump na głębokość -56 metrów oraz szyb prowadzący na poziom -70.
 • -56 metrów – zaporęczowany odcinek pozwala przepłynąć komorami wydobywczymi równolegle do korytarza na -46 metrów. Z niego możemy odbić i przepłynąć do korytarza na -70m lub dalej do kolejnej komory wydobywczej z maksymalną głębokością 90 metrów .
 • -70 metrów – prawdopodobnie najdłuższy ciąg korytarzy w kopalni. Poziom różni się mocno od tego zlokalizowanego na głębokości -46 metrów. Główne atrakcje tego poziomu zostały przedstawione w galerii zdjęć powyżej.
 • -95 metrów – korytarze są przestronne, nieco zbliżone do tych na poziomie -70m. Poziom ma potencjał, na chwilę obecną zaporęczowanych jest 100 metrów korytarza.
 • -120 metrów ??

 

Dul Hranicna, czeska kopalnia rudy żelaza
Rokujący korytarz na poziomie -70m, częściowo zaporęczowany
Dul Hranicna, czeska kopalnia rudy żelaza
Odeskowane wejście na 70 metrach, za nim zasypany korytarz

 

Dul Hranicna, czeska kopalnia rudy żelaza
Poglądowy plan kopalni Hranicna

Plan kopalni Hranicna

Obok prezentujemy poglądowy plan kopalni – kolorem zielonym zaznaczone są korytarze, które posiadają stałe oporęczowanie. Jednak nie są to wszystkie zaporęczowane korytarze.


 

 

Dul Hranicna – podwodna galeria poziomu -46m

 


 

 

Opracowanie własne

Artykuł, zarówno treść jak i zdjęcia, podlega ochronie przewidzianej w ustawie z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

Informacje o historii kopalni pochodzą ze strony spravnym.smerem.cz.

Podobne posty

Leave a Comment