Jaskinia Font Estramar Francja

Jaskinia Font Estramar Francja
Malownicza Font Estramar

Font Estramar to jaskinia położona we Francji w Pirenejach Wschodnich, dokładnie w miejscowości Salses-le-Château. Font Etramar owiana jest złą sławą, jako miejsce, w którym nurkowanie jest niebezpieczne.

 

Eksploracja, której początki datowane są na rok 1949, tej jaskini związana jest z udziałem  kilku znanych badaczy podwodnego świata, wśród nich był Jacques-Yves Cousteau. Jako jeden z pierwszych w 1951 roku rozpoczął on odkrywanie sieci zalanych korytarzy docierając na głębokość 60 metrów. Kolejnym naukowcem, który zanurzył się w Font Estramar był Haroun Tazieff.

 

Jednak dopiero rok 1997 i pojawienie się w jaskini Szwajcara Cyrille Brandt znacznie przyśpieszyło eksplorację. Oczywiście dotarcie do głębokości 160 metrów możliwe było także dzięki postępowi technicznemu.


 

Font Estramar – mityczna jaskinia

Do złej sławy tego miejsca przyczyniło się wiele śmiertelnych wypadków jakie miały w niej miejsce. Pierwszy z nich wydarzył się w 1955 roku, natomiast ostatni w dniu 23 stycznia 2016 roku (więcej: Śmiertelny wypadek w jaskini Font Estramar). Mimo zakazu nurkowania w tym miejscu amatorów nurkowania w Font Estramar nie brakuje.

 

Warunki: całkiem przyjemna temperatura wody 17-18° C

Wejściowe jeziorko idealnie nadaje się na przeprowadzenie ostatniej fazy dekompresji (na tlenie). Niestety dotarcie do niego z jaskini wymaga wypłycenia na 4,8 metra (uwaga na sufit dekompresyjny).


 

Historia eksploracji

286m – 2019 rok – Xavier Meniscus (więcej: Rekord świata w nurkowaniu jaskiniowym -286m Xavier Meniscus )

262m – 2015 rok – Xavier Meniscus (więcej: Xavier Meniscus przegłębia Font Estramar)

253m – 2014 rok –  Jordi Yherla, Daniel Arceniaga, Delfi Roda, Carlos Gasio, Mikel Zabaleta

248m – 2013 rok – Xavier Meniscus

190m – 2007 rok – Jerome Meynie

115m – 1988 rok – Claude Touloumdjian


 

Font Estramar – przekroje

Jaskinia Font Estramar Francja


Jaskinia Font Estramar Francja


Jaskinia Font Estramar Francja

 

Podobne posty

Leave a Comment