Wrak Francesca da Rimini, Chorwacja

Francesca da Rimini – historia

Wrak Francesca da Rimini, Chorwacja
Wrak Francesca da Rimini – rufa

Pierwotnie był to włoski statek towarowy. Zbudowany i zwodowany w Rijece w 1942 roku. W 1943 roku jednostka została przejęta przez niemiecką marynarkę wojenną. Okręt został dozbrojony (w tym w znajdujący się na rufie karabin przeciwlotniczy) i przeznaczony do transportu broni dla wojsk niemieckich.

 

Nie są znane dokładne okoliczności zatonięcia okrętu. Wiadomo, że okręt powrócił z Afryki Północnej i w dniu 22 marca 1944 roku uszkodzenie silnika zmusiło załogę do zakotwiczenia przy wyspie Kaprije. Jednostka została zauważona i storpedowana przez dwa brytyjskie myśliwce Spitfire. Trafienie w prawą burtę okrętu doprowadziło do dość poważnych uszkodzeń, mniej więcej na wysokości śródokręcia. Szkody były na tyle duże, że spowodowały zatonięcie okrętu. Ze względu na bliskie położenie do chorwackiej wyspy wrak ten często bywa nazywany Kaprije.

 

Nazwa jednostki oznacza po prostu Francesca z Rimini – małego miasteczka na włoskim wybrzeżu. Francesca da Rimini jest postacią historyczną, kobieta ta żyła w XIII wieku. Francesca wdała się w romans z bratem swojego męża. Ostatecznie mąż odkrył jej romans i zabił obydwoje kochanków. Losy Franceski z Rimini i jej kochanka znalazły swoje opracowanie w wielu utworach malarskich i literackich, w tym w Boskiej komedii Dantego.


 

Nurkowanie na wraku Francesca da Rimini

Wrak Francesca da Rimini, Chorwacja
Wrak Francesca da Rimini – pokład

W zależności od panujących warunków atmosferycznych łódź cumuje przy bojce z liną opustową lub podpływa możliwie blisko boi i desantuje nurków (wtedy nad liną opustową zacumowana jest znacznie mniejsza jednostka). Szczegóły będą podane w trakcie odprawy na łodzi.

 

Zanurzenie rozpoczynamy przy bojce (uwaga, mogą występować prądy powierzchniowe). Następnie kontynuujemy wzdłuż liny opustowej, która prowadzi do leżącego na dnie betonowego bloku. Blok jest oddalony około 5 metrów od rufy wraku. Jednak niecelowe jest zanurzanie się w tym miejscu aż do dna. Znacznie lepiej jest rozglądać się bacznie w trakcie zanurzania a po zauważeniu wraku popłynąć w kierunku rufy. Wrak bywa widoczny już z głębokości 15 metrów, w mniej sprzyjających warunkach powinniśmy go zauważyć na maksymalnie 25-30 metrach.

 

Wrak Francesca da Rimini, Chorwacja
Wrak Francesca da Rimini

Pokład wraku, a dokładniej część rufowa rozpoczyna się na głębokości 38 metrów, opada ku dziobowi do 45 metrów. Wrak stoi na stępce przechylony lekko na lewą burtę. Oprócz uszkodzeń spowodowanych storpedowaniem oraz dwoma złamanymi masztami wrak jest świetnie zachowany.

 

Z trzech masztów dźwigowych tylko jeden wciąż znajduje się w pozycji stojącej i wznosi się do głębokości 28 metrów. Pozostałe 2 maszty, środkowy i tylny,  przełamane na lewą burtę spoczywają na piaszczystym dnie.

 

Rozpoczynając nurkowanie na rufie warto zwrócić uwagę na znajdujący się tutaj karabin przeciwlotniczy. Daremno szukać na tym wraku śruby, nie wiadomo kiedy i przez kogo została ona zdemontowana. Następnie kierując się prawą burtą w kierunku dziobu napotkamy wyrwę w kadłubie. Pozostałość po wybuchu, w wyniku którego okręt zatonął, prowadzi do wypełnionych amunicją ładowni. Pociski w ładowni zostały zabezpieczone stalowymi kratami i workami z cementem.


 

Wrak Francesca da Rimini, Chorwacja
Wyrwa w prawej burcie wraku
Wrak Francesca da Rimini, Chorwacja
Ładownia wraku Francesca da Rimini

 


Wrak Francesca da Rimini Chorwacja
Nurkowanie na wraku Francesca da Rimini

Wrak Francesca da Rimini w liczbach

Głębokość maksymalna: 54 metry

Głębokość na pokładzie wraku: 38-47 metrów

 

Widoczność: 10-40 metrów

 

Prąd: na wraku brak, może natomiast wystąpić prąd powierzchniowy

 

Dostęp: wyłącznie łodzią

 

Zagrożenia: poszarpane poszycie kadłuba prawej burty na wysokości śródokręcia, głębokość

 

Wrak Francesca da Rimini, Chorwacja
Wrak Francesca da Rimini, Chorwacja

Wymiary wraku: długość 42m oraz szerokość 12m

 

Położenie wraku: lekko przechylony w kierunku lewej burty oraz znajdującą się głębiej częścią dziobową

 

Cel nurkowania: ciekawe nurkowanie wrakowe, fotografia podwodna

 

Uwaga: Opłata za nurkowanie na koncesjonowanym wraku Francesca da Rimini wynosi obecnie 20 euro


 

Polecamy nurkowanie na wraku Francesca da Rimini z:

Baza Nurkowa Nautilus Jezera, Wyspa Murter Chorwacja
Baza Nurkowa Nautilus
Jezera, Wyspa Murter Chorwacja

 

Fauna i flora na wraku Francesca da Rimini

Na wraku na dobre rozgościły się żółte gąbki (Aplysina aerophoba). Są one wszechobecne, zobaczycie je nie tylko na pokładzie czy burtach, ale również na masztach. Dodatkowo na wraku znajdziecie również pierzaste robaki – czyli rurówki.

 

Kiedyś na wraku często spotykane były dwa duże kongery. Niestety od jakiegoś czasu nurkowie nie natrafiają na te ryby.

 

Jednak warto się dobrze rozglądać, bowiem oprócz ryb tak pospolitych jak amarele czy chromisy możecie tu spotkać skorpeny, strzępiele oraz ławice makreli i okoni morskich.


 

Aplysina aerophoba
Aplysina aerophoba – żółta gąbka
Chorwacka rurówka
Rurówka
amarel
Amarel
Chromis kasztanowy
Chromis kasztanowy

Podobne posty

Leave a Comment