Wrak MS Fu Shan Hai

Nurkowanie na MS Fu Shan Hai
MS Fu Shan Hai

MS Fu Shan Hai – historia:

 

MS Fu Shan Hai to chiński masowiec zbudowany w 1994 roku w stoczni Jiangnan Shipyard w Szanghaju.

Armatorem była chińska firma COSCO Bulk Carrier Co. Ltd.


 

 

FuShanHai
Tonący Fu Shan Hai

Dane jednostki:

  • Długość całkowita – 225 m
  • Szerokość – 32,2 m
  • Zanurzenie- 13,6 m
  • Prędkość maks. 14,2 w (załadowany)

MS Fu Shan Hai – zatonięcie

31 maja 2003 r. Fu Shan Hai wypłynął z Windawy na Łotwie z ładunkiem 66 tysięcy ton nawozów w swój ostatni rejs do Chin.

Kierował się w stronę Wielkiego Bełtu, gdy o godzinie 12.18 doszło do zderzenia z około dziesięciokrotnie mniejszym polskim kontenerowcem MS „Gdynia” pływającym pod cypryjską banderą (armator: Euroafrica Linie Żeglugowe).

 

Fu Shan Hai
Fu Shan Hai – obraz sonarowy

Kolizja miała miejsce na północ od Bornholmu, na pozycji 55°21’00″N 14°44’06″E przy dobrej pogodzie i widzialności. Fu Shan Hai został uderzony w lewą burtę przy pełnej prędkości, podczas próby wykonania manewru wyminięcia przez rufę. Ustawienie obu jednostek względem siebie ułożyło się w niemal idealny kąt prosty, co musiało zakończyć się tragicznie dla azjatyckiego statku.

 

Załoga cało i zdrowo opuściła tonący statek. Ostatecznie Fu Shan Hai zatonął o godzinie 20.49.

Natomiast winowajca – MS „Gdynia” miał uszkodzony jedynie dziób. Dlatego też zawrócił do Gdyni w celu naprawy.

 

Fu Shan Hai jest największym znanym wrakiem zalegającym na dnie Bałtyku.

 


Wrak MS Fu Shan Hai – opis nurowiska:

 

Fu Shan Hai rzuty
Fu Shan Hai – rzuty

Głębokość: 30-70 m

 

Renesans dla zatopionego statku przyniósł rok 2007, kiedy to został on udostępniony jako miejsce nurkowe. Uprzednio, nurkowanie na wraku było zabronione ze względu na toksyczny ładunek.

 

Sam wrak jest bardzo ciekawy i co ważne dostępny dla nurków o zróżnicowanych uprawnieniach, bowiem już na 30 metrach zobaczymy olbrzymią i ciekawą nadbudówkę a w najgłębszym miejscu jest prawie 70 m. Wszystkie atrakcje znajdują się zaledwie 45 minut od brzegu.

 

Już sam fakt nurkowania na tak dużej, bo mierzącej 225 m, jednostce to coś niebywałego. Planując nura pamiętajmy jednak nie tylko o głębokości ale również o odległościach do pokonania oraz o naszych możliwościach.

 

Opływając wrak na zewnątrz, warto poświęcić nieco uwagi dachowi, który usiany jest antenami oraz niesamowitym schodom usytuowanym po obu stronach wraku. Schodząc coraz niżej, dotrzemy do znajdującej się na 65 metrach, olbrzymiej śruby.

 Podwodną wycieczkę możemy kontynuować wzdłuż wzdłuż burty. Główny pokład i olbrzymie luki prowadzące do ładowni odnajdziemy na głębokości około 50 m. Luki są naprawdę ogromne, sprawiają wrażenie, że znajdujemy się poza wrakiem!

 Warto pamiętać o nadbudówce, elemencie wraku niezwykle wdzięcznym do eksploracji. Z pewnością penetracja wnętrza wraku, korytarzy, mostka i kajut, sprawi nam wiele satysfakcji. Jednakże ostrożności nigdy za wiele.

 

Przez 10 lat Fu Shan Hai zdążył pokryć się osadami, których wzburzenie może na tyle zmienić widoczność, że utkniemy w labiryncie pomieszczeń. W kajutach można znaleźć przedmioty codziennego użytku.

 

Uważajmy na:

  • egipskie ciemności, warto zabrać stosowny oświetleniowy backup
  • nawigację i orientację na wraku, przy tych gabarytach łatwo o dezorientację i zagubienie
  • sieci, które powoli oplatają wrak

 

Fu Shan Hai to wrak, na którym warto zrobić dziesiątki nurkowań.


 

 

Podobne posty

Leave a Comment