Hans Albrecht Wedel

Hans Albrecht Wedel
Hans Albrecht Wedel na pełnym morzu

Hans Albrecht Wedel to mały tender wodnosamolotów typu K VI zbudowany jako usprawniona wersja poprzednika, modelu Karl Meyer (typu K V).

 

Niewielkie różnice w stosunku do poprzednika, tylko 5 metrów różnicy w długości oraz nieznaczne zmiany w uzbrojeniu, zwiększają trudność identyfikacji poszczególnych jednostek.

 

Jednak wspólną cechą tych jednostek jest 18 tonowy dźwig firmy MAN poruszający się na szynach po pokładzie rufowym. Umożliwiał on załadowanie wodnosamolotów na pokład.


 

LF_Hans_Albrecht_Wedel_1
Widok od rufy, widoczne dodatkowe działo 105mm

Hans Albrecht Wedel zwodowany został w 1940 roku. Już rok później trafił do służby w ramach flotylli Seenotdienstflotille 5 Nord.

 

W październiku 1944 roku został przeniesiony wraz z innymi tenderami wodnosamolotów klasy K V i K VI w szeregi flotylli Seenotgruppe 81.

 

LF_Hans_Albrecht_Wedel_2
Pomost bojowy

 

 

 


Zadaniem tej grupy jest ewakuacja ludności niemieckiej z terenu Prus Wschodnich na zachód oraz zapewnienie dostaw amunicji i żywności dla armii stawiającej opór przed nadciągającymi wojskami radzieckimi.

Okręt Hans Albrecht Wedel brał udział między innymi w akcji ratunkowej zatopionego Bremerhaven pomagając w uratowaniu pond 900 osób.

 

Zatopienie Hans Albrecht Wedel

hans albrecht wedel on fire - 08.04.1945
Hans Albrecht Wedel trafiony w pokład rufowy

Okręt podobnie jak Boelcke został zatopiony w wyniku nalotu radzieckich IŁ-2. Zdarzenie to miało miejsce w dniu 8 kwietnia 1945 roku o godzinie 12:20, czyli tydzień przed zatopieniem drugiego z tenderów Seenotgruppe 81.

 

Jako ciekawostkę można podać, że w tym samym dniu zatopiony zostaje również przez radzieckie lotnictwo znany wszystkim niemiecki tankowiec Franken.

 

Jednak w przeciwieństwie do Boelcke, Hans Albrecht Wedel został trafiony w pokład rufowy co doprowadziło bezpośrednio do zatonięcia. W wyniku zatopienia śmierć poniosło 10 osób załogi okrętu.

 

Okręt tonął obrócony do góry dnem i w takiej pozycji spadł na dno. Znajduje się na głębokości 60 metrów w samym środku Zatoki Gdańskiej na trasie szlaku wodnego. Lokalizacja wraku dodatkowo utrudnia nurkowania na nim i powoduje, że jest to mało popularna destynacja nurkowa.

 


 

Hans Albrecht Wedel – dane techniczne

Hans Albrecht Wedel profil
Hans Albrecht Wedel profil

Długość: 83m
Szerokość: 11m

Zanurzenie: 3,35m

Wyporność: 1375t

Załoga: 8 oficerów / 58 marynarzy

Napęd: 4x MAN 12 cylindrów, 2 wały, 2 śruby 1,85m

Zasięg: 4100 mil morskich, 16kn przy 120 tonach oleju napędowego

 

Uzbrojenie:

3x 3,7cm Flak

2x 2cm Flak C/30

2x 15 karabiny maszynowe

2 x 105mm


Zobacz też:

Wrak Boelcke
Wrak tendera wodnosamolotów Boelcke
Franken okręt
Zatopiony tego samego dnia Franken

 

Podobne posty

Leave a Comment