Hranická propast

Hranicka_propast
Ot, taka niepozorna kałuża.

Przepaść krasowa koło Przerowa, to krasowa studnia z wodami termalnymi położona w granicach miasta Hranice w Czechach, w powiecie Przerów, w kraju ołomunieckim.

 

Obszar wokół studni znajduje się na prawym brzegu rzeki Beczwy i jest chroniony jako Narodowy Rezerwat Przyrody Hůrka u Hranic.

 

W wyniku pomiaru dokonanego przez Krzysztofa Starnawskiego w dniu 1 października 2012 r. głębokość tej jaskini została ustalona na 373 m, co plasuje ją jako drugą najgłębszą na świecie, włoskiej jaskini Pozzo del Merro ustępuje zaledwie 19 metrami.

 

Jednakże mając na uwadze małą eksplorację Hranickiej Propasti oraz uwarunkowania geologiczne otoczenia są spore szanse na uzyskanie miana najgłębszej jaskini na świecie.


 

Hranicka Propast -schemat 3D
Hranicka Propast -schemat 3D

Z pewnością to miejsce wyjątkowe do nurkowania. Woda jest naturalnie ciepła i nawet zimą ma 15 stopni C. Poza tym woda ma dużą zawartość dwutlenku węgla (używana w pobliskich uzdrowiskach).

 

Hranica Propost jest eksplorowana od lat sześćdziesiątych ubiegłego stulecia. Początkowo badania prowadzone były przez miejscowych nurków jaskiniowych, później przy wykorzystaniu ROV. To właśnie grupa nurków opiekująca się jaskinią zbudowała podesty oraz kolejkę linową umożliwiającą bezpieczne i sprawne opuszczanie sprzętu na dno 70 metrowej, wejściowej studni.


 

Podobne posty

Leave a Comment