Jaskinia Eagle Nest Sink

Jaskinia Eagle Nest Sink
Widok na Eagle Nest Sink

Jaskinia Eagle Nest Sink (Orle Gniazdo) jest położona na Florydzie w rezerwacie Chassahowitzka National Wildlife Refuge. Już samo umiejscowienie jaskini jest niezwykle malownicze.

 

 

Dostęp jest możliwy tylko poprzez rezerwat. Wiąże się to z pewnymi obostrzeniami i opłatami. W pierwszej kolejności przy wjeździe do rezerwatu należy uiścić opłatę w wysokości 3$. Możliwe jest również wykupienie w większości sklepów myśliwskich w okolicy za 26,5$ rocznej karty wstępu do rezerwatu. Zarówno dzienny bilet jak i roczny karnet należy umieścić na desce rozdzielczej auta, tak by strażnicy mogli je zobaczyć podczas naszego pobytu w wodzie.


 

Wejście do jaskini Eagle Nest Sink
Wejście do jaskini Eagle Nest Sink

Droga do jaskini nie jest najlepsza i koniecznością okazuje się auto z napędem na 4 koła. Uwaga, zarządca rezerwatu nie bierze odpowiedzialności za auta, które utkną na drodze do nurowiska. Planowany jest remont istniejącej drogi dojazdowej do jaskini, tak by mogły poruszać się po niej auta z napędem na 2 koła. Jednak wymaga to nie tylko czasu i pieniędzy, ale także czasowego wyłączenia drogi z ruchu pojazdów.

 


Opis jaskini Eagle Nest Sink

 

Jaskinia Eagle Nest Sink - przekrój
Jaskinia Eagle Nest Sink
Przekrój

Jaskinia Eagle Nest Sink (Orle Gniazdo) na pierwszy rzut oka to sadzawka. Duża kałuża z drewnianym, oporęczowanym zejściem do wody (zdjęcie powyżej). Jednak skrywa ona znacznie więcej. Na początku czeka na nas dość wąski szacht wejściowy na głębokości od 15 do około 20 metrów. Za szachtem znajdziemy głęboki na około 36 metrów syfon.

 

Następnie komnata wejściowa rozgałęzia się dość szerokimi korytarzami na dwa tunele. W centralnej jej części na głębokości około 36 metrów znajdziecie dno, rumowisko skalne ułożone na kształt stożka. Oba korytarze oferują naprawdę ekscytujące nurkowania, których głębokość sięga blisko 100 metrów. Każdy korytarz jest na swój sposób fascynujący i zadowoli nurka jaskiniowego. Tunele są zróżnicowane, posiadają syfony, niewielkie zaciski a także imponujące komnaty.


 

 Zalecane kwity i minimalne kwalifikacje do nurkowania w Jaskini Eagle Nest Sink to:

  • certyfikat Full Cave dowolnej federacji
  • certyfikat Trimix dowolnej federacji
  • odpowiednie doświadczenie w głębokich nurkowań jaskiniowych

 

 

Jaskinia Eagle Nest Sink - rzut
Jaskinia Eagle Nest Sink – rzut

Na pierwsze nurkowanie, zwłaszcza mniej doświadczonym jaskiniowcom zaleca się wybranie w towarzystwie doświadczonego nurka znającego doskonale jaskinię.

 

Nikomu nie trzeba tłumaczyć jak niebezpieczne jest to miejsce. Do dziś, poczynając od 1981 roku zginęło tu 8 nurków. Ostatni wypadek, który przyniósł śmierć 2 osób (ojca i syna) miał miejsce w Święta Bożego Narodzenia 2013 roku.

 

Warto podkreślić, że blisko rok zajęło otwarcie i udostępnienie tego miejsca dla nurków. Jednak wypadki powodowane głównie przez niedoświadczonych nurków nie posiadających uprawnień jaskiniowych oraz stosownego przeszkolenia nurka technicznego (trimixowego) mogą doprowadzić do nagłego zamknięcia nurowiska. Po ostatnim incydencie zawiązał się obóz zwolenników zamknięcia jaskini dla nurków, a wśród orędowników takiego pomysłu znajduje się bliska rodzina zmarłych tu nurków.

 

Jaskinia Eagle Nest Sink - napis
Ostrzegawczy napis

Miejmy nadzieję, że niedawny wypadek pozostanie ostatnim na bardzo długi czas…

Przestrogą dla wszystkich powinna być tablica z napisem: „Nurkowanie jaskiniowe w tym miejscu jest ekstremalnie niebezpieczne – nawet zagrażające życiu. Nie nurkuj, jeśli nie jesteś certyfikowanym nurkiem jaskiniowym”.


 

 

Zobaczcie sami jak wygląda jaskinia Eagle Nest Sink:

 

Podobne posty

One Thought to “Jaskinia Eagle Nest Sink”

  1. […] ojca i syna w jaskini Eagle Nest Sink na Florydzie w Boże Narodzenie ubiegłego roku była dość często i chętnie opisywana w […]

Leave a Comment