Jaskinia Ordyńska (Orda)

Jaskinia Orda panorama

 

Są takie miejsca na Ziemi, które nie śniły się nawet filozofom.

 

 

Jaskinia Ordyńska w Rosji
Jaskinia Ordyńska w Rosji

Jaskinia Ordyńska to największa na świecie zalana, gipsowa jaskinia. Miejsce to wpisane jest na światową listę Cudów Natury UNESCO. Jaskinia znajduje się w Rosji, na zachodzie Uralu w kraju permskim. Ponad 5 kilometrów korytarzy czynią z niej jedną z najdłuższych jaskiń w tym  rejonie.

 

Woda w jej wnętrzu jest krystalicznie czysta a widoczność utrzymuje się na poziomie 40-50 metrów. Miejsce to cieszy się coraz większą popularnością wśród nurków jaskiniowych.

 

Jaskinia posiada szerokie korytarze oraz przestronne komnaty, które są naprawdę olbrzymie. Ta jaskinia jest inna, powstała w utworach gipsowych znacznie mniej trwałych niż wapień. W Polsce mamy tylko jeden akwen w utworach gipsowych, jest to kamieniołom Gacki.

 

Jaskinia Ordyńska w Rosji
Jaskinia Ordyńska w Rosji

Dane jaskini:

 • Maksymalna głębokość: 22 metry
 • Średnia głębokość: 10-15 metrów
 • Wizura: 40-50 metrów
 • Temperatura wody: 5-8ºC
 • Długość korytarzy: ponad 5 km

 

Legenda Pani z jaskini Orda

 

Pani z jaskini Orda
Pani z jaskini Orda

Z jaskinią Ordyńska związana jest legenda o nimfie – pięknym duchy, który ją zamieszkuje. Ponoć nimfa pomaga nurkom w awaryjnych sytuacjach. W związku z tą legendą została przygotowana sesja fotograficzna, w której w rolę tajemniczej rusałki wcieliła się mistrzyni świata w nurkowaniu swobodnym – Natalia Avseenko.Natomiast zdjęcia wykonywał Victor Lyagushkin – ceniony fotograf i nurek. Jako ciekawostkę podajemy, że podczas sesji temperatura na zewnątrz jaskini wynosiła -40ºC, we wnętrzu jaskini -23ºC a woda miała 5ºC.


 

Jaskinia Orda – podwodna panorama

 

Courtesy of www.AirPano.com

Podobne posty

2 Thoughts to “Jaskinia Ordyńska (Orda)”

 1. PIt

  Jedno z miejsc na mojej liscie do odwiedzenia!

 2. Dajwer

  Jaskinia bardzo ciekawa i zróżnicowana. Do dziury jest jedno wejście, ale każde nurkowanie może być zupełnie inne. Główny korytarz ma 850m, można robić dziesiątki jumpów i wariantów. Jaskinia jest płytka i teoretycznie można byłoby robić długie nurki. Pomimo grzania najdłuższe nurkowanie zrobiliśmy na 76 minut i zimna woda jest głównym ograniczeniem w Ordzie. Wizura generalnie jest mega (ciężko ocenić ile metrów – tyle ile latarka soęgnie) ale w niskich korytarzach (ok 1-1,5 m) trzeba uważać na gipsowy osad. Jak się podniesie to jest zerowa biała widoczność. Miejsce bardzo ciekawe i warto zobaczyć. Poza tym Rosja to nie kraj tylko stan umysłu, tak więc turystycznie też ciekawie 😉

Leave a Comment