Kamieniołom Wildschütz

Nurkowanie Kamieniołom Wildschütz
Habitat w kamieniołomie Wildschütz

Jest to kolejny (po Wetro-SproitzSparmannie czy Arnsdorf-Szlaban), nieco bardziej oddalony od polskich granic, bo położony w okolicach Lipska niemiecki kamieniołom granitowy. Nazwa tego akwenu pochodzi od znajdującej się nieopodal miejscowości.

 

Miejsce nurkowe dobre dla każdego nurka, zarówno technicznego ze względu na głębokość jak i nurka rekreacyjnego bowiem oferuje interesujące atrakcje na mniejszych głębokościach oraz bardzo dobrą widoczność. Generalnie polecamy doświadczonym nurkom!

 

Niestety z kamieniołomem Wildschütz wiąże się pewien bardzo smutny fakt, w dniu 1 maja 2004 roku zginął tu tragicznie jeden z wybitnych polskich nurków jaskiniowych i technicznych Wiktor Bolek.


 

Baza nurkowa w Wildschütz

Baza nurkowa w Wildschütz
Schody prowadzące do wejścia do wody

Baza przy kamieniołomie Wildschütz otwarta jest niemal przez cały rok. Przerwa w działalności bazy ma miejsce od grudnia do połowy lutego (w 2016 roku baza będzie otwarta od połowy lutego). Jednak przed przyjazdem lepiej zadzwonić i dopytać (bowiem pensjonat ma być czynny dopiero od końca marca).

 

Godziny otwarcia:

  • wiosna/lato 10:00-20:00
  • jesień/zima 10:00-18:00

Uwaga: w poniedziałki i wtorki zamknięte (ewentualne przyjazdy należy konsultować telefonicznie)

W sezonie warto wcześniej poinformować (najlepiej telefonicznie) o przyjeździe ze względu na ograniczone możliwości bazy.

 

Opłata za dzień to 10 euro dla nurka oraz 2,5 euro dla osoby nienurkującej. Dzieci korzystają z terenu bazy bezpłatnie.

Na miejscu istnieje możliwość nabicia butli. Dostępne gazy, to powietrze oraz nitrox.

 

Dane kontaktowe:

Telefon +49 034244/55919

Email: anfrage@tsbuder.de

Adres: Kobershainerstr.2   04862 Mockrehna OT Wildschütz

Sprawdź dojazd do bazy


 

Nurkowanie Kamieniołom Wildschütz
Osłonięta wiata z miejscem na grilla

Baza nurkowa jest prowadzona przez niezwykle sympatyczną oraz pomocną rodzinę Buder.

 

Cały obszar jest wspaniale zagospodarowany. Znajdziecie tu plac z wiatami do przebierania, stoliki, łazienkę, stołówkę. Ponadto przy bazie znajduje się mały pensjonat z kilkoma dwu i trzy osobowymi pokojami, bar/stołówka i sklep ze sprzętem nurkowym. W pobliżu (tuż za ogrodzeniem) znajduje się duże pole namiotowe.


 

Nurkowanie kamieniołom Wildschütz

Kamieniołom Wildschütz mapa nurowiska
Mapa atrakcji nurkowych w kamieniołomie Wildschütz

Wildschütz jest inny niż pozostałe niemieckie kamieniołomy. Zachwyca przede wszystkim widocznością oraz ciekawymi obiektami znajdującymi się pod wodą będącymi pozostałości po kopalni granitu.

 

Głębokość maksymalna: 74 metry

Dno w większej części akwenu znajduje się na głębokości 50-56 metrów. Większa głębokość, do ponad 70 metrów znajduje się w okolicach południowo-zachodniej ściany kamieniołomu (łopatologicznie na wprost wejścia).


 

Nurkowanie Kamieniołom Wildschütz
Habitat przygotowany do odmalowania

Wizura: 3-15 metrów

Wymiary akwenu: 270m szer. i około 300m dł.

Najciekawsze obiekty pod wodą Przede wszystkim jest to kilka budynków: stacji pomp (w jednej z nich zobaczycie sporej wielkości silnik elektryczny), magazynu amunicji, bunkier strzałowy czy kiosku przy windzie wydobywczej. Zobaczycie tu pozostałości windy wydobywczej czy prowadzącą do niej drogę z fragmentem barierki ochronnej. Poza tym napotkacie konstrukcje elementów towarzyszących, czyli platform, rur, podpór, wsporników.

 

Jednak tym co znacząco wyróżnia Wildschütz od innych kamieniołomów jest habitat o wdzięcznej nazwie RII. Znajduje się on przy wejściu do wody na głębokości 6 metrów. Miejsce idealne do długiej dekompresji. Jako ciekawostkę dodam, że w habitacie zainstalowana jest kamera, która umożliwia śledzenie tego co się w nim dzieje z powierzchni.

 

 

Podwodna nawigacja: generalnie poruszanie się po kamieniołomie Wildschütz oraz jego podwodnych atrakcjach nie należy do najtrudniejszych, przyczynia się do tego również dobra widoczność.

 

Niebezpieczeństwa: oprócz głębokości pewnie niebezpieczeństwo stanowią drzewa, których sporo jest zwłaszcza w części  południowej i zachodniej. Warto uważać przy wynurzaniu, bowiem miejscami drzewa dość gęsto osłaniają ściany stanowiąc spore utrudnienie dla nurka.


 

Nurkowanie kamieniołom Wildschütz
Ciekawsze atrakcje oznaczone są bojkami

Większość atrakcji, zwłaszcza te najciekawsze jak przepompownie po istniejącym tu kiedyś kamieniołomie są oznaczone unoszącymi się na powierzchni bojami. Znacząco ułatwia to nawigację i dotarcie do konkretnego miejsca.

 

Część nurków praktykuje powierzchniową wycieczkę i zanurzenie już przy boi. Jednak według nas znacznie ciekawsze jest zanurzenie się przy wejściu i dotarcie do przepompowni pierwszej oraz drugiej pod wodą.


Plan nurowiska Wildschütz
Poglądowy plan Kamieniołomu Wildschütz

 

W miejscu rozpoczęcia nurkowania granitowe ściany opadają do głębokości około 30 metrów.

Najwięcej i najciekawsze atrakcje (czyli pozostałości kopalni) znajdziecie we wschodniej oraz południowej części akwenu. Dlatego też polecamy po zanurzeniu kierowanie się w lewą stronę (ściana na lewą rękę – dla roztargnionych). Płynąc nad dnem z łatwością dotrzemy do szerokiej na około 4 metry drogi, która skieruje nas do windy wydobywczej (właściwie tego co z niej pozostało). Warto zwrócić uwagę na znajdującą się przy drodze barierkę bezpieczeństwa – są to metrowej wysokości słupki z dwoma, stalowymi linkami.

 

Następnie najlepiej zanurzyć się przy windzie. Dotrzemy do znajdującego się na 45 metrach kiosku windy. Później bez problemu trafimy do pierwszej oraz drugiej stacji pomp znajdujących się na około 45 metrach. Dalej można kontynuować nurkowanie docierając do najgłębszego obszaru zbiornika lub rozpocząć wynurzanie i dekompresję. Śmiało można zaplanować nurkowanie tak by opłynąć cały kamieniołom. Wtedy też pod koniec nurkowania znajdziemy się na płaskowyżu, na głębokości 6 metrów. Idealnym miejscu do leniwej dekompresji. Wracając do wyjścia napotkamy jeszcze platformę, pozostałość po działalności kopalni.


 

Nurkowanie Kamieniołom Wildschütz
Płaskowyż w kamieniołomie Wildschütz
Nurkowanie Kamieniołom Wildschütz
Rybie przedszkole

 

Nurkowanie kamieniołom Wildschütz
Płaskowyż na głębokości 6m

Kierując się na prawo od wejścia znajdziecie na głębokości 6 metrów płaskowyż. To tutaj, wśród podwodnej roślinności znajduje się rybie przedszkole. Jest to idealne miejsce na zakończenie głębokiego nurkowania i przeprowadzenie ostatniej fazy dekompresji.

 

Uroku temu miejscu dodają stromo opadające na głębokość około 30 metrów ściany kamieniołomu. Widok jest naprawdę urzekający, granitowe ściany „zadaszone” piaskiem i roślinnością.


 

 

Zobaczcie jak Wildschütz wygląda pod wodą:

https://www.youtube.com/watch?v=9H7aZNL1Ruw


 

Wildschütz fauna i flora

Kamieniołom Wildschütz słynie z niezwykle przyjaznych nurkom jesiotrów. Umilają one czas spędzany na deco. Ponadto spotkacie wszędobylskie, niektóre całkiem spore, okonie.

 

jesiotr zachodni
Jesiotr zachodni
okoń
Okoń
szczupak
Szczupak

 

Opracowanie własne

Artykuł, zarówno treść jak i zdjęcia, podlega ochronie przewidzianej w ustawie z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

Podobne posty

Leave a Comment