
Historia kopalni Miltitz
Kopalnia wapienia w Miltitz w Niemczech, dokładniej w Saksonii znajduje się niedaleko Drezna i około 8 kilometrów od słynnej z porcelany Miśni.
Sprawdź dojazd do kopalni Miltitz
Działalność górniczą polegającą na wydobyciu marmuru rozpoczęto w tym miejscu najprawdopodobniej w XV wieku. Pierwsza udokumentowana wzmianka dotycząca kopalni Miltitz pochodzi z dokumentów rodziny von Heynitz z 1571 roku.
Do 1770 roku praca w kopalni miała charakter sezonowy i trwała tylko w miesiącach letnich.
Woda pojawiła się w kopalni w 1896 roku, kiedy to po odstrzale urobku do eksploatowanego poziomu wdarła się woda,. Wymusiło to stałe jej odpompowywanie z obiektu. Elementy instalacji odwadniającej można znaleźć w trakcie nurkowania do dziś.
Kopalnia Miltitz w czasie II Wojny Światowej

W 1943 roku kopalnia w Miltitz została objęta programem ówczesnego ministra uzbrojenia i amunicji o kryptonimie Geilenberg. Celem tego projektu, było znalezienie odpowiednich podziemnych lokalizacji, do których można było przenieść kluczowe gałęzie przemysłu, a które byłyby zabezpieczone przed alianckimi nalotami. Ostatecznie do Miltitz miał zostać przeniesiony zakład produkcji paliwa lotniczego. Pomimo szeregu prac jakie zostały podjęte produkcja paliw w Miltitz nigdy nie doszła do skutku. Krążą plotki jakoby właśnie tutaj miał powstać zakład do produkcji ciężkiej wody. Plotki te jednak nie znajdują żadnego potwierdzenia.
W dniu 7 sierpnia 1944 roku kopalnia została zamknięta. W 1967 roku ostatecznie zostały wyłączone pompy, a cała kopalnia sukcesywnie napełniała się wodą odcinając kolejne poziomy aż do stanu jaki znamy dzisiaj.
Kopalnia Miltitz – infrastruktura

Infrastruktura w kopalni Miltitz jest dostosowana do potrzeb nurków. W głównym budynku, przez który przechodzi się do kopalni, znajdują się toalety oraz ławki/stoły, na których można sklarować sprzęt przed transportem do jeziorka wejściowego. Ciekawostką jest telewizor, w którym możemy obserwować znajdujących się pod wodą nurków.
Stąd musimy przetransportować sprzęt do wody, około 150 metrów. Niezwykle pomocna okazuje się dostępna dla wszystkich taczka. Przy wejściu znajdują się ławki na twiny/rebreathery. Dodatkowo dwa wejścia do wody umożliwiają dogodne zdeponowanie stage’y.


Nurkowanie w Miltitz
Historia nurkowania w kopalni Miltitz
Pierwsze nurkowanie w Miltitz miało miejsce w 1997 roku. W ciągu kolejnego roku, położona została gruba 22mm poręczówka łącząca dwa jeziorka wejściowe w korytarzu na głębokości 6m. Poręczówka ta jest solidnie ustabilizowana i przytwierdzona do ścian.
Po długim etapie uzyskiwania zatwierdzeń i zezwoleń, m. in. Urzędu górniczego i gminy obiekt w 1998 roku został dopuszczony dla zwiedzających część suchą, a w 2002 roku dla nurków.
W międzyczasie w latach 1999 – 2002 od głównej liny poręczowej w korytarzu na 6 metrach zostały pociągnięte odgałęzienia do głębszych partii kopalni dając w sumie ponad 650 metrów stałej poręczówki.

© cave-diving.de

© willyteam.cz
Nurkowanie w Miltitz – praktyczne informacje

Nurkowanie w kopalni Miltitz możliwe jest tylko w weekendy i tylko w okresie od listopada do końca maja. Każdy termin jest dostępny dla ograniczonej ilości osób nurkujących jednocześnie. To wszystko, oprócz niewątpliwej sławy tego miejsca powoduje, że żeby tu zanurkować należy z odpowiednim wyprzedzeniem zarezerwować sobie termin (dotyczy to zwłaszcza większych grup, małym zespołom łatwiej o termin). Do Miltitz przyjeżdżają nurkowie prawie z całej Europy, choć dominują Czesi oraz Polacy.



Kopalnia jest o tyle nietypowa, że oprócz typowych korytarzy i odnóg w najgłębszej części nazwanej Halą Adolpha von Heynitz mamy ogromną przestrzeń, halę z szeregiem kolumn podtrzymujących strop, a w powstałych w wyniku wydobycia urobku wokół nich. Pomiędzy kolumnami znajdziemy schody, pozostałości torowiska, wagoniki do transportu urobku i części murowanej infrastruktury kopalni.
Warto wiedzieć, że kopalnia jest tylko częściowo zaporęczowana. Posiada kilka tras, pomiędzy którymi należy wykonywać jumpy. Przyda się zarówno spora ilość szpulek, marketów oraz kołowrotek, jeśli zamierzamy wpływać w nieoporęczowane korytarze.
Dekompresję tlenową możemy spędzić pływając najpłytszym korytarzem. Jest on dość ciekawy. Na końcu stałego oporęczowania znajdziecie wiaderko. W miejscu, w którym poręczówka skręca o 90° można popłynąć prosto (zakładamy kołowrotek!). Dopłyniecie do ciekawe ściany oraz typowych dla kopalni Miltitz kolumn.
Nurkowanie w tym miejscu dostarcza niezapomnianych wrażeń i pozostaje na długo w pamięci.


Najbliższa baza, w której można nabić gazy (uwaga: powietrze lub nitroxy) znajduje się w oddalonej od kopalni o kilkanaście kilometrów Miśni. W miejscowości tej znajdziecie również sporo noclegów.
Nurkowania mają miejsce między godziną 9.00 a 16.00, więc żeby zrobić 2 nurkowania z uwzględnieniem przerwy powierzchniowej i transportu sprzętu od wejścia do kopalni do jeziorka trzeba zrobić to naprawdę bardzo sprawnie i ograniczyć czas pojedynczego nurkowania do maksymalnie 2 godzin.
Nurkowanie kosztuje 40 €, ale zdecydowanie warto! Oprócz euro, należy pamiętać o zabraniu certyfikatu jaskiniowego i innych dokumentów, które są wymagane w Miltitz.
Nurkowanie w kopalni Miltitz w pigułce

Maksymalna głębokość: 65 metrów
Temperatura wody: 8-9º C
Widoczność: bardzo dobra, gorsza w niedzielę
Kiedy: weekendy od listopada do końca maja
Godziny otwarcia: 9-16
Cena: 40 euro za nurkowanie
Wymagane dokumenty:
- certyfikat jaskiniowy uznanej federacji
- ubezpieczenie
- zaświadczenie od lekarza
Powyższe dokumenty są sprawdzane przez Udo – opiekuna kopalni, któremu nic nie umknie. Ordnung muss sein!

Zakazy:
- nurkowania solo
- nurkowania na skuterach
Zagrożenia:
- zgubienia się – kopalnia jest tylko częściowo zaporęczowana
Kopalnia Miltitz – galeria podwodnych zdjęć
Opracowanie własne
Artykuł, zarówno treść, zdjęcia oraz film, podlega ochronie przewidzianej w ustawie z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Źródło: cave-diving.de
[…] Kliknij, aby obejrzeć film oraz dowiedzieć się więcej na temat samej kopalni. […]