ORP Delfin

ORP Delfin - bliźniacza jednoska o nr 324
ORP Delfin – bliźniacza jednoska o nr 324
© U.S. NAVY

Wrak Trałowca ORP Delfin. Jest to jeden z 561 amerykańskich okrętów typu YMS (Yard Minesweeper) Mk II.

 

Model YMS-211, późniejszy Delfin, został kupiony w 1947 roku wraz z 3 innymi trałowcami typu YMS. Oprócz Delfina Polska kupiła jeszcze okręty Foka, Mors oraz Zodiak.

 

ORP Delfin został wcielony do Marynarki Wojennej, gdzie służył do 1957 roku najpierw pod nazwą DF, a później T-31. Delfin, wraz z Foką i Morsem,  służył w 4 flotylli trałowców.

 

Zodiak w przeciwieństwie do nich został zaadoptowany jako okręt hydrograficzny.


 

ORP Delfin został wycofany ze służby 26 czerwca 1957 roku i zatopiony w zatoce Gdańskiej ustępując miejsca nowej generacji trałowców typu T-61.


 

ORP Delfin pod woda
ORP Delfin pod woda
© Andrzej Dugi Rutkowiak

Dziś ORP Delfin to jedna z ciekawszych pozycji nurkowych na Zatoce Gdańskiej.

 

Wrak leży na głębokości maksymalnej 21 m. Jego pokład zaczyna się już od 12,6 m co powoduje, że jest to pozycja dostępna także dla nurków z podstawowymi uprawnieniami.

 

Wrak jest drewniany i świetnie zachowany. Kadłub w całości, zachowany pokład i część nadbudówki.  Stała opustówka przymocowana na dziobie ułatwia nawigację i powrót z wraku. Wrak jest przechylony lekko na lewą burtę, a co za tym idzie przepłynięcie lewą galerią wzdłuż lewej burty wymaga ominięcia naniesionej łachy piachu.


 

blizniaczy-calipso
Jednostka bliźniacza „Calipso”

Warto zajrzeć do dwóch otwartych ładowni oraz licznych luków i drzwi, za którymi znajdziemy ukryte, świetnie zachowane i robiące ogromne wrażenia pomieszczenia „Delfina”.

Z nadbudówki istnieje możliwość wpłynięcia na dolny poziom.

 

Jako ciekawostkę można dodać, że Calipso okręt badawczy Jacques-Yves Cousteau’s  bazował na podobnym do Delfina drewnianym trałowcu Armi Brytyjskiej, od której został odkupiony w 1950 roku.


 

Dane techniczne ORP Delfin

"Delfin" jeszcze pod nazwą "T31"
„Delfin” jeszcze pod nazwą „T31”

Wymiary: 

długość: 41,9 m, szerokość: 7,5 m, zanurzenie: 2,4 m

Uzbrojenie:

  • 1x działo kal. 85mm na dziobie
  • 4 × 12,7 mm karabin maszynowy
  • trał akustyczny SA-IV
  • trał elektromagnetyczny TEM-VI
  • trał kontaktowy OROPES

 

Update na dzień 7 czerwca 2016 roku *

Niestety z wraku ORP Delfin została zerwana nadbudówka. Prawdopodobnie została ona zerwana siecią. Aktualnie pozostałości nadbudówki leżą obok lewej burty wraku.


 

Update na dzień 20 czerwca 2016 roku**

Ślady po nadbudówce wskazują, że została ona zerwana z pokładu wraku ORP Delfin. Mało prawdopodobne by do tego typu uszkodzeń doszło wskutek zaczepienia siecią. Niestety słaba widoczność (2-3 metry) uniemożliwia wykonanie dokumentacji fotograficznej i oszacowanie szkód.

 

* – wiadomość przekazana na facebooku przez Pawła Porębę – instruktora nurkowania wrakowego, technicznego i jaskiniowego

** – podziękowania za informację dla Patrycji Gizickiej z firmy GRALmarine oraz Sebastiana Popka – instruktora nurkowania wrakowego i technicznego

Podobne posty

Leave a Comment