
© U.S. NAVY
Wrak Trałowca ORP Delfin. Jest to jeden z 561 amerykańskich okrętów typu YMS (Yard Minesweeper) Mk II.
Model YMS-211, późniejszy Delfin, został kupiony w 1947 roku wraz z 3 innymi trałowcami typu YMS. Oprócz Delfina Polska kupiła jeszcze okręty Foka, Mors oraz Zodiak.
ORP Delfin został wcielony do Marynarki Wojennej, gdzie służył do 1957 roku najpierw pod nazwą DF, a później T-31. Delfin, wraz z Foką i Morsem, służył w 4 flotylli trałowców.
Zodiak w przeciwieństwie do nich został zaadoptowany jako okręt hydrograficzny.
ORP Delfin został wycofany ze służby 26 czerwca 1957 roku i zatopiony w zatoce Gdańskiej ustępując miejsca nowej generacji trałowców typu T-61.

© Andrzej Dugi Rutkowiak
Dziś ORP Delfin to jedna z ciekawszych pozycji nurkowych na Zatoce Gdańskiej.
Wrak leży na głębokości maksymalnej 21 m. Jego pokład zaczyna się już od 12,6 m co powoduje, że jest to pozycja dostępna także dla nurków z podstawowymi uprawnieniami.
Wrak jest drewniany i świetnie zachowany. Kadłub w całości, zachowany pokład i część nadbudówki. Stała opustówka przymocowana na dziobie ułatwia nawigację i powrót z wraku. Wrak jest przechylony lekko na lewą burtę, a co za tym idzie przepłynięcie lewą galerią wzdłuż lewej burty wymaga ominięcia naniesionej łachy piachu.

Warto zajrzeć do dwóch otwartych ładowni oraz licznych luków i drzwi, za którymi znajdziemy ukryte, świetnie zachowane i robiące ogromne wrażenia pomieszczenia „Delfina”.
Z nadbudówki istnieje możliwość wpłynięcia na dolny poziom.
Jako ciekawostkę można dodać, że Calipso okręt badawczy Jacques-Yves Cousteau’s bazował na podobnym do Delfina drewnianym trałowcu Armi Brytyjskiej, od której został odkupiony w 1950 roku.
Dane techniczne ORP Delfin

Wymiary:
długość: 41,9 m, szerokość: 7,5 m, zanurzenie: 2,4 m
Uzbrojenie:
- 1x działo kal. 85mm na dziobie
- 4 × 12,7 mm karabin maszynowy
- trał akustyczny SA-IV
- trał elektromagnetyczny TEM-VI
- trał kontaktowy OROPES
Update na dzień 7 czerwca 2016 roku *
Niestety z wraku ORP Delfin została zerwana nadbudówka. Prawdopodobnie została ona zerwana siecią. Aktualnie pozostałości nadbudówki leżą obok lewej burty wraku.
Update na dzień 20 czerwca 2016 roku**
Ślady po nadbudówce wskazują, że została ona zerwana z pokładu wraku ORP Delfin. Mało prawdopodobne by do tego typu uszkodzeń doszło wskutek zaczepienia siecią. Niestety słaba widoczność (2-3 metry) uniemożliwia wykonanie dokumentacji fotograficznej i oszacowanie szkód.
* – wiadomość przekazana na facebooku przez Pawła Porębę – instruktora nurkowania wrakowego, technicznego i jaskiniowego
** – podziękowania za informację dla Patrycji Gizickiej z firmy GRALmarine oraz Sebastiana Popka – instruktora nurkowania wrakowego i technicznego