ORP Groźny

ORP Groźny z profilu
ORP Groźny z profilu

ORP Groźny to duży ścigacz okrętów podwodnych. Stąd pochodzi też pierwsze oznaczenie boczne Groźnego, czyli DS-48 (gdzie DS to Duży Ścigacz). Oznaczenie to zostało jeszcze później zmienione na „368”.

 

Jest to okręt typu BO projektu 122bis (ros. BO – bolszoj ochotnik, NATO: Kronstadt) produkcji radzieckiej. Zbudowany w stoczni w Zielenodolsku w 1947 roku jako jeden z pierwszych tego typu.

 

15 grudnia 1957 roku wraz z 7 innymi okrętami tego typu został wydzierżawiony przez Polskę na potrzeby Marynarki Wojennej.


 

Bliźniak Groźnego
Albański okręt typu 122bis – Bliźniak Groźnego

Nieznane są szczegóły dotyczące zakończenia służby w Marynarce Wojennej i samego zatopienia Groźnego. Wiadomo jedynie, że okręt został wycofany ze służby w latach 1970 – 1972, a następnie zatopiony w okolicach portu w Jastarni jako obiekt szkoleniowo – treningowy dla płetwonurków Marynarki Wojennej.

 

Wrak przed zatopieniem został pozbawiony uzbrojenia oraz wyposażenia, wymontowane zostały silniki, komin oraz elementy układu wydechowego.

 

Wrak leży na głębokości 18m na stępce. Nadbudówka zaczyna się 7m wyżej na głębokości 11m. Jest to obiekt prosty w nawigacji ze stałą opustówką przy lewej burcie na dziobie.


 

ORP Groźny - BO 122bis
ORP Groźny – BO 122bis

ORP Groźny to idealne miejsce do rozpoczęcia przygody z nurkowaniem wrakowym na Bałtyku.

 

Jako ciekawostkę można dodać, że obecnie w służbie Marynarki RP pod tą samą nazwą funkcjonuje III generacji ścigacz okrętów podwodnych, następca tego zatopionego Groźnego.


Dane techniczne ORP Groźny

Napęd okrętu stanowiły 3 silniki o mocy 1100KM każdy, które napędzały 3 trzyskrzydłowe śruby o średnicy 113cm. Pozwalało to osiągnąć prędkość maksymalną 18.5 węzła. Dwa z silników umieszczone były w przedniej maszynowni. Trzeci w części rufowej.

 

Wnętrze kadłuba dzieliło się (zaczynając od zerowej wręgi) na:

 

 1. przedział – forpik z komorą łańcuchową,
 2. kubryk Nr 1 (na 15 osób),
 3. dziobowa komora amunicyjna Nr 1,
 4. pomieszczenia oficerskie: kajuta dowódcy, dwie dwumiejscowe kajuty oficerów, kajut-kompania i korytarz do którego dostęp zabezpieczał pochyły trap z nadbudówki,
 5. dziobowy przedział maszynowy z dwoma silnikami na burtowe wały,
 6. rufowy przedział maszynowy z jednym silnikiem na centralny wał i kotłem pomocniczym,
 7. kubryk Nr 2 na 24 osoby,
 8. kubryk Nr 3 dla podoficerów (6 osób),
 9. rufowa komora amunicyjna Nr 2,
 10. przedział sterowy.

 

W dziobowej nadbudówce na dolnym piętrze rozmieszczono: pomieszczenie radiooperatora, ubikację oficerską, umywalkę, szafę, ubikację dla załogi, kuchnię okrętową, pomieszczenie szyfranta.

Natomiast na górnym piętrze: stanowisko agregatów Nr 3 (kabina radiolokacyjna), kajutę zapasową, pomost bojowy.

Nad pomostem bojowym znajdował się odkryty pomost nawigacyjny, który ogrodzono balustradą z płótna żaglowego.


 

ORP Groźny - szczegóły techniczne
ORP Groźny – szczegóły techniczne

 

Dane podstawowe:

długość: 52m

szerokość: 6,5m

zanurzenie: 2,3m

wyporność: 296 ton

załoga: 57 osób

 

Uzbrojenie Groźnego:

* armata 85mm,
* 2 automatyczne działka przeciwlotnicze 37mm,
* 6 sztuk wkm (wielkokalibrowy karabin maszynowy) plot 12,7 mm,
* 2 miotacze bomb głębinowych BMB-1 (30 sztuk na wyposażeniu),
* 2 wyrzutnie rakietowych pocisków głębinowych MBU-900 (32 sztuki na wyposażeniu)
* 2 zrzutnie rufowe bomb głębinowych.

Podobne posty

3 Thoughts to “ORP Groźny”

 1. Brodaty Tadeusz

  ORP Groźny jako jedyny w 11 Dywizjonie posiadał bocianie gniazdo z reflektorem sygnalizacyjnym nr.boczny okrętu 368.A więc przedstawianie okrętu bez bocianiego gniazda jest nieprawdziwe.Z marynarskim
  pozdrowieniem mat rezerwy/1966-1968/okrętu 368 Yogi.

 2. Mieczyslaw myszograj

  \\\\\\\\zgadzam sie byl to jedyny w dywizjonie okret z koszem czym sie wyroznial ,mat rez,1967-1970

 3. Mieczyslaw myszograj

  ORP Grozny zakonczyl sluzbe w wyniku serii wypadkow .Pierwszy wejscie na mielizne na zatoce Puckiej i wygiecie nadajnikaa urzadzenia hydroakustycznego ,co zostalo naprawione w stoczni MW a pozniej podczas manewrow na Baltyku uurwal sie wal wraz ze sruba co doprowadzilo do szerokiej akcji retunkowej celem unikniecia zatopienia .po zaczopowaniu otworu okret zostal odcholowany do stoczni gdzie stwierdono ze nie oplaca sie go remontowac.tym bardziej ze juz plywal na probach stoczniowych nastepca Groznego.Na pokladzie pozostala tylko zaloga szkieletowa a pozostalych przeniesiono na inne scigacze.Do bazy w Helu grozny wrocil poraniony.Z wypadkiem tym wiaze sie wspomnienie kiegy jeden z zalogantow byl chory i lezal na kojce w momencie wdarcia sie wody do pomieszcenia wybiegl na pokllad krzyczac ze wdarla sie woda .rownolegle w tym momencie D-ca oglosil alarm o wdarciu sie wody i kiedy kolega krzyczal ze woda jest na pokladzie dowodca zbesztal go za wyglupy dopiero jak nabieranie wody zaczelo byc widoczne rozpoczela sie prawdiwa akcja ratunkowa,przekladne amunicji ,itp .Wezwano okrety ratownicze z wysokowydajnymi pompami bo basze nie nadazaly wypompowywac.Dopiero pletwonurek zaczopowal miejsce wdarcia sie wody.I tak zakonczyla sie sluzba naszego Groznego

Leave a Comment