Podwodne Muzeum Atlantico, Lanzarote

Podwodne Muzeum Atlantico, Lanzarote

Pracownia Muzeum Atlantico

Podwodne Muzeum Atlantico, to pierwsza w Europie podwodna galeria sztuki. Muzeum zlokalizowane jest u wybrzeży jednej z Wysp Kanaryjskich – Lanzarote, dokładniej w popularnej miejscowości Playa Blanca. Autorem podwodnych instalacji jest brytyjski artysta – Jason deCaires Taylor. Ten sam rzeźbiarz, który jest twórcą podwodnych instalacji w meksykańskim MUSA (Museo de Arte Subacuático).

 

Obecnie Muzeum Atlantico zatopionych jest ponad 300 naturalnej wielkości figur. Podwodna wystawa nie jest oderwana od rzeczywistości, bowiem prace Taylora nawiązują do najbardziej przejmujących problemów współczesnego świata. Ta niecodzienna galeria ma skłonić odwiedzających do refleksji.

 

Co więcej, powstałe w ramach projektu posągi wykonane są z cementu o neutralnym pH, który posłuży jako fundament dla morskiego życia. Z czasem rzeźby zamienią się w sztuczną rafę przyciągając wiele gatunków ryb. Warto dodać, że pierwsze efekty już widać, ludzkie postacie pokrywają się porostami a wokół nich krążą pierwsze ryby.

 

Celem podwodnego muzeum jest promowanie turystyki oraz bogactwa kulturowego i artystycznego na wyspie Lanzarote. 2% z zysków osiągniętych przez Muzeum Atlántico ma być przeznaczone na ochronę, rozpowszechnianie i projekty badawcze dotyczące życia w wodach otaczających wyspę Lanzarote oraz pozostałe Wyspy Kanaryjskie.


 

Podwodne Muzeum Atlantico, Lanzarote

Zabawy przed zatopieniem

Podwodne Muzeum Atlantico, Lanzarote

Czekając na zatopienie…


 

Podwodne Muzeum Atlantico – nurkowanie

 

Nurkowanie w podwodnym Muzeum Atlantico to wyjątkowe przeżycie.

Muzeum Atlantico zwiedzicie z większością centrów nurkowych zlokalizowanych w miejscowości Playa Blanca. TUTAJ pełna lista centrów nurkowych na Lanzarote, które posiadają w swojej ofercie nurkowanie w Muzeum Atlantico.

 

Nurkowanie odbywa się z przewodnikiem, który po kolei oprowadza po podwodnym muzeum. Rozpoczynamy od przycumowania do łodzi, z której też sprawdzane są bilety. Poniżej znajduje się plan podwodnych atrakcji. Zwiedzamy je kolejno, tak, że nurkowanie kończymy w innym miejscu niż zaczęliśmy. Wynurzamy się przy boi, do której przycumowana jest już łódka, ta sama którą przypływamy.

 

Podwodne Muzeum Atlantico, Lanzarote

Plan Museo Atlantico

 

Głębokość maksymalna: 17 metrów

Godziny otwarcia: codziennie 10:00 – 16:00

Dostęp: łodzią

Wymagania: posiadanie certyfikatu

Opłata/bilet wstępu: 12 euro

Czas trwania: do godziny

Uwagi: możliwość snurkowania, cena 8 euro


 

Atrakcje w podwodnym Muzeum Atlantico

Podwodne Muzeum Atlantico, Lanzarote

Los Jolateros

Los Jolateros

Pierwszą atrakcją w podwodnej galerii jest grupa dzieci płynąca w łodziach wykonanych z blaszanych beczek. Są to Los Jolateros będące częścią lokalnej tradycji Lanzarote.

 

To także ostrzeżenie dotyczące przyszłości naszych dzieci. Metafora niepewności, ryzyka, jakim niewątpliwie jest płynięcie tą bardzo niestabilną łódką.


 

Nieśmiertelny

Rzeźba przedstawia rybaka z wyspy La Graciosa, zlokalizowanej przy północnym wybrzeżu wyspy Lanzarote. Instalacja składa się w wielu żerdzi symbolizujących tradycyjny stos pogrzebowy.


 

Podwodne Muzeum Atlantico, Lanzarote

Tratwa z Lampedusy

Tratwa z Lampedusy

Instalacja Tratwa z Lampedusy, to współczesne nawiązanie do słynnego, XIX-wiecznego obrazu Tratwa Meduzy autorstwa Theodore’a Gericaulta. Ówcześnie obraz był krytyką francuskiego systemu politycznego. Dziś, to ukazanie bezsilności europejskiej społeczności wobec tragedii uchodźców podróżujących drogą morską do Europy.


 

Podwodne Muzeum Atlantico, Lanzarote

Para wykonująca popularne dziś selfie

Rozłączeni – Selfie

Para wykonująca selfie zachęca do przemyśleń dotyczących wykorzystania nowych technologii. W tle umieszczona jest Tratwa z Lampedusy, dla podkreślenia dramatu współczesnych ludzi pragnących za wszelką cenę uwiecznić tragiczny moment. Życie na pokaz, dla innych, to główne tematy podnoszone w ramach tej instalacji.


 

Podwodne Muzeum Atlantico, Lanzarote

Przekroczyć Rubikon

Przekroczyć Rubikon

Przekroczyć Rubikon, to 35 ludzkich postaci zmierzających w tym samym kierunku. Co ciekawe, rzeźby przedstawiają rzeczywiste postacie, ludzi zamieszkujących kanaryjską wyspę Lanzarote.

 

Posągi przedstawiają ludzi codziennie zmierzających do pracy, szkoły, domu… bezmyślnie przemierzających świat, zapatrzonych w swoje tablety, telefony, zaczytanych. Ludzi wyizolowanych, którzy nie zwracają uwagi na otaczający ich świat i jego problemy.

 

Posągi podążają w stronę ściany z przejściem, jest to metaforyczna granica pomiędzy dwoma światami. Wysoki na 4 metry mur rozciąga się na długości 30 metrów, po środku znajduje się prostokątne przejście, brama do innego świata – do Oceanu Atlantyckiego.

 

Podwodne Muzeum Atlantico, Lanzarote

Rubikon

Przeszkoda, to także forma absurdu, iluzorycznej bariery, która łatwo może zostać pokonana w trójwymiarowej przestrzeni. Autor dzieła podkreśla w ten sposób, że takie pojęcia jak własność czy terytorium nie mają znaczenia w świecie przyrody. Ma to przypominać ludzkości, że nie wolno nam dzielić oceanów, powietrza, przyrody w taki sam sposób jak czynimy to z rzeczami materialnymi. Wszyscy zapominamy, że należymy do organizmów żywych a wszelkie ingerencje w środowisko podejmujemy na własne ryzyko.


 

Hybrydowy ogród

Harmonia człowieka z naturą, to problematyka podnoszona w Hybrydowym ogrodzie. Dodatkowo, dzieła mają ukazać bogactwo roślinności występującej na wyspie Lanzarote.

 

Podwodne Muzeum Atlantico, Lanzarote

Hybryda człowieka i kaktusa

Podwodne Muzeum Atlantico, Lanzarote

Ludzie – kaktusy


 

Portal

Portal przedstawia hybrydę zwierzęcia z człowiekiem, która spogląda w duże, kwadratowe lustro. W tafli lustra odbija się ruchoma powierzchnia oceanu. Cel podwodnej instalacji jest dość karkołomny – ukazanie wody w wodzie. Powierzchnia lustra jest niczym portal to innego, błękitnego świata.

 

Lustro jest posadowione na formach przypominających kaktusy, które zwierają szereg małych przerw oraz stanowisk do życia mających na celu przyciągnięcie ośmiornic, jeżowców i narybku.


 

Podwodne Muzeum Atlantico, Lanzarote

Fotografowie

Fotografowie

To kolejna, po Selfie, instalacja nawiązująca do współczesnych technologii oraz żywej dziś problematyki. Fotografowie, to podglądacze będący synonimem ciekawskich ludzi zainteresowanych bardziej cudzym życiem niż własnym.

 

Uwolnieni

Instalacja składa się z placu zabaw dla dzieci, z którego korzystają ubrani w garnitury biznesmeni. Huśtawka wagowa, potocznie nazywana konikiem, symbolizuje beztroskę i ignorancję świata korporacyjnego wobec świata przyrody.

 

Jednocześnie rzeźba huśtawki ważki przypomina pompę do wydobywania ropy naftowej. Jest to odpowiedź na niekontrolowane wydobycie paliw kopalnych i ich nieuregulowane wykorzystanie. Zabawa na koniku, to synonim ciężaru jakim obarczamy gatunki morskie oraz ich ostatecznego wyginięcia w przypadku zlekceważenia problemu.


 

Ludzki Wir

Ostatnią ekspozycją w ramach podwodnego Muzeum Atlantico jest Ludzki Wir. Jest to ponad 200 naturalnej wielkości postaci tworzących ogromną, kolistą formację. Rzeźby przedstawiają osoby w różnym wieku, z różnych środowisk. Ostatecznie figury mają stać się domem dla organizmów morskich.

 

Artysta przypomina odwiedzającym, że ewoluowaliśmy z życia morskiego, a nasze życie jest mocno uzależnione od wody, od oceanu. Instalacja ukazuje słabość ludzkiej natury, poprzez porównanie nagiego człowieka z ogromną mocą przyrody oraz jej cykli. Zapominamy, że to właśnie natura dostarcza tlen, którym oddychamy, reguluje klimat i jest ważnym źródłem pożywienia dla milionów ludzi.


 

Zobaczcie wszystkie podwodne ekspozycje Muzeum Atlantico


 

Podwodne Muzeum Atlantico – fauna i flora

Rzeźby zostały rozmieszczone wśród kolonii węgorzyka ogrodowego. Na szczęście powoli wokół ekspozycji powoli pojawią się pierwsze ryby.

 

kabryl

Kabryl


 

Odwiedź również inne, podwodne muzea:


 

Źródło: cactlanzarote.com

 

Masz coś do powiedzenia? Napisz komentarz!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagane są oznaczone gwiazdką *

*

Nurkowości

PADI Women’s Dive Day 2018 za tydzień!
Belgijski nurek Marc Sluszny zginął w Font Estramar
Powstała grupa Jolly Diver SHE – stworzona dla nurkujących KOBIET!
Mszczonów: powstaje najgłębszy basen na świecie!
Wypadek nurkowy na kamieniołomie Zakrzówek
48 kobiet nurkujących jednocześnie – próba ustanowienia rekordu świata
Kamieniołom Piechcin: śmiertelny wypadek nurkowy
VI Zlot Freediverek już w lipcu na Kaszubach!
Polka zginęła na Ofen Attersee
Nurek z Polski zaginął na wraku Bremerhaven
Podsumowanie Nurkowych Demo Days na Koparkach
Wydobyto ciało rosyjskiego nurka z Attersee

Na wesoło

Jak kończą się zabawy z płaszczką…?

Jaka to roślina?

Chara hispida (Ramienica kosmata)

Co to za zwierzę?

Dorsz (Gadus morhua)

Mapa

Loading map...

Loading


Prognoza pogody

lip 23, 2018 - pon
Podwodne Muzeum Atlantico, Lanzarote
24°C
lekkie zachmurzenie
lekkie zachmurzenie
11 m/s, Pn
61%
1016 hPa
po07/23 wt07/24 śr07/25 cz07/26 pi07/27
bezchmurnie
24/24°C
bezchmurnie
21/23°C
bezchmurnie
20/23°C
bezchmurnie
20/22°C
słabe opady deszczu
20/21°C

Strefa sympatyka

Zaloguj się

Nurkowy Newsletter

Nurkowanie to Twoja pasja?
Chcesz poznawać tajemnice podwodnego świata?
Wstąp do grona sympatyków Jolly Diver już teraz.
Wystarczy tylko jedno kliknięcie!

Google Plus

Scroll To Top