Schwarze Brücke Attersee Austria

Schwarze Brücke Attersee Austria
Tablica informacyjna na Schwarze Brücke

Schwarze Brücke (Czarny Most), nazywany także Schwarze Wand (Czarną Ścianą) to miejsce, które szczególnie kusi nurków technicznych. Znajduje się ono miej więcej w połowie długości prawego brzegu jeziora Attersee.

 

Miejsce to owiane jest złą sławą. Przypomina o tym stojący po drugiej stronie ulicy krzyż. Na Schwarze Brücke zginęło do tej pory ponad 80 nurków. Duża liczba wypadków powiązana jest z nurkowaniami technicznymi na głębokości ponad 100 metrów.


 

Schwarze Brücke opis nurowiska

Schwarze Brücke Attersee Austria
Schwarze Brücke plan nurowiska

Czarny Most to miejsce na Attersee bardzo popularne wśród nurków. Stromy brzeg szybko prowadzi do trzycyfrowej głębokości.

11,8 km – lokalne oznaczenie miejsca nurkowego

 

Miejsce idealne do wykonywania naprawdę głębokich nurkowań – poniżej 100 metrów!

 

Za powyższym stwierdzeniem przemawia kilka cech:

  • przede wszystkim łatwa nawigacja przy ścianie,
  • łatwy dostęp z brzegu,
  • oraz co najważniejsze niesamowita wizura sięgająca nawet 40 metrów!

 

Uwaga: Mimo, że to popularne miejsce nurkowe, to niewiele jest miejsca na zaparkowanie auta. Jedna opcja koło krzyża, druga kilkadziesiąt metrów dalej, parking na trzy auta osobowe.


 

Schwarze Brücke Attersee Austria
Wejście do wody na Schwarze Brücke
Schwarze Brücke Attersee Matka Boska
Matka Boska czuwająca nad nurkami w Schwarze Brücke © Michael Mühlberger

 

SCHWARZE BRÜCKE Attersee
Krzyże upamiętniające nurków, którzy zginęli w Schwarze Brücke Attersee © Hodúr Zoltán

Wypadki nurkowe na Schwarze Brücke

Tuż przy zejściu do wody znajdowała się dość wymowna przestroga dla każdego, kto zamierza zanurzyć się w tym miejscu – krzyże upamiętniające nurków, dla których Schwarze Brücke było ostatnim nurowiskiem w życiu. Zostały one zastąpione jednym, dużym Krzyżem Pamięci.

 

Niestety, nie obyło się tu również bez wypadków nurkowych z udziałem Polaków. Ostatni miał miejsce w dniu 13 listopada 2015 roku, kiedy to po osiągnięciu głębokości 125 metrów zginął 49-letni nurek (więcej w artykule: Nurek z Polski zginął w Attersee).

 

Poprzedni, równie tragiczny wypadek polskiego nurka w Schwarze Brücke miał miejsce jesienią 2013 roku. Po zanurzeniu na głębokość 110 metrów, zginął wtedy 43-letni mężczyzna. Dodam tylko, że wiosną 2013 roku zginął w tym miejscu 40-letni nurek pochodzący również z Polski.

 

Dość dramatyczny w przebiegu oraz skutkach wypadek nurkowy miał miejsce w Schwarze Brücke w 2011 roku podczas nurkowania grupy Czechów na głębokość około 35 metrów. Śmierć poniosły aż 2 osoby, jedna z ofiar próbowała heroicznie uratować drugą.

 

Schwarze Brücke Attersee Austria
Krzyż KU PRZESTRODZE

Nie bez powodu austriackie media podnoszą, że w miejscu tym najczęściej giną nurkowie narodowości polskiej lub czeskiej. Przyjazdy nurków z tych dwóch krajów określa się wręcz mianem pielgrzymek. Tym co przyciąga, najczęściej technicznych nurków, jest wyzwanie – głębokość oferowana przez Attersee.

 

Wśród przyczyn wypadków wskazywanych przez austriackie środki masowego przekazu są przede wszystkim: brak obiektywnej oceny nurkowych umiejętności oraz brak doświadczenia, których skutkiem jest popełnianie przez nurków niewybaczalnych błędów. Zbytnia pewność siebie oraz problemy techniczne prowadzą często do krytycznych i tragicznych w skutkach sytuacji, często związanych z dużą głębokością. Jak bardzo tragicznych… obrazuje upamiętniający wszystkich nurków 1,9-metrowy Krzyż Pamięci.

 

Na szczęście władze austriackie nie myślą o wprowadzeniu zakazu nurkowania w tym miejscu. Przyznają, że wskaźnik wypadków nurkowych, w tym tych tragicznych, nie jest wysoki w stosunku do ilości wykonywanych tu nurkowań. Jednocześnie apelują do osobistej odpowiedzialności każdego nurka. Postawione zostały tablice ostrzegające o grożącym niebezpieczeństwie oraz prezentujące plan nurowiska. Oczywiście nic nie zastąpi rozsądku, planowania zanurzeń adekwatnych do doświadczenia oraz trzymania się sporządzonego planu.


 


 

Opracowanie własne

Podlega ochronie przewidzianej w ustawie z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

Podobne posty

Leave a Comment