SMS Undine

sms_undine
SMS Undine

Niemal 100-letni wrak niemieckiego krążownika!

 

Historia SMS Undine:

 

SMS Undine był ostatnim z zaledwie dziesięciu statków klasy Gazelle, zbudowanym przez marynarkę wojenną Cesarstwa Niemieckiego. Powstał w stoczni Howaldtswerke w Kilonii, złożony 1901 roku a już w grudniu 1902 roku zwodowany. Następnie w styczniu 1904 roku wcielony do Hochseeflotte.

 

Uzbrojony w 10 działek 105 mm SK L/40 (dwa umieszczone obok siebie w części dziobowej statku, sześć znajdowało się na śródokręciu, po trzy z każdej strony a dwie umieszczone obok siebie na rufie), 10 karabinów maszynowych, 3 wyrzutnie torped 450 mm. Undine mógł osiągnąć maksymalną prędkość 21,5 węzłów (39,8 km / h, 24,7 mph ) .


 

Sms Undine
SMS Undine
© Jan Christensen / wrecks.se

 

Początkowo SMS Undine służył jako okręt szkolny artylerii dla strzelców w niemieckiej flocie. W listopadzie 1904 r. podczas manewrów w Kilonii przypadkowo staranował i zatopił torpedowca SMS S26. W zdarzeniu śmierć poniosło trzydziestu trzech mężczyzn. Po wybuchu I wojny światowej w sierpniu 1914 r. Undine został włączony do walk na Morzu Bałtyckim jako okręt obronny transportu rudy żelaza ze Szwecji i Niemiec.

 

Zarówno Rosjanie jak i Anglicy nie byli zadowoleni z ruchu między tymi dwoma krajami. Kiedy Undine wraz z dwoma niszczycielami patrolował na południe od miasta Trelleborg został zaatakowany przez brytyjski okręt podwodny HMS E19. W dniu 7 listopada 1915 roku został trafiony przez dwie torpedy. Druga zdetonowała magazyn amunicji. Undine eksplodował i zatonął wraz z 14 członkami załogi.

 

Obecnie wrak leży na dnie Bałtyku 20 mil morskich (40 km)  od miejscowości Scania w południowej Szwecji (patrz mapka obok).


 

SMS Undine – Dane jednostki:

 

sms undine
SMS Undine model
 • Wodowany: 12 grudnia 1902 roku
 • Zatopiony: 7 listopada 1915 roku
 • Głębokość: 37-47 m (najgłębsze miejsce)
 • Klasa i typ: Gazelle-class cruiser light
 • Kadłub: stalowy
 • Długość: 105 m
 • Szerokość: 12,4 m
 • Napęd: dwie turbiny parowe
 • Moc: 4500 kW
 • Prędkość: 39,8 km/godz.
 • Załoga: 14 oficerów, 256 szeregowców
 • Uzbrojenie: 10 działek 105 mm SK L/40, 10 karabinów maszynowych, 3 wyrzutnie torped 450 mm

   

Nurkowanie na SMS Undine:

 

Bez wątpienia wrak ten może być marzeniem dla niejednego nurka.

Na pierwszy rzut oka nie wygląda on imponująco, leży przechylony około 45° na prawą burtę, a kadłub jest bardzo skorodowany. Ponadto osunięcie wraku spowodowało zniszczenie części jego elementów. Niektóre z nich rozpoznamy dopiero po wnikliwej obserwacji w trakcie opływania jednostki, ale mimo to jest to bardzo ciekawa pozycja nurkowa dodatkowo nieczęsto odwiedzana przez brać nurkową.

 

Z pewnością naszą uwagę szybko przyciągną spore działa. Ich odnalezienie nie powinno zająć dużo czasu. Nie wszystkie działka znajdują się na wraku, część z nich jest oderwana i leży rozproszona wokół samego wraku. Na samym wraku oraz w jego okolicach znajdziecie również porozrzucane węże pożarnicze, dosyć charakterystyczny element tej pozycji.

sms undine sonar
Obraz sonarowy wraku SMS Undine
© Patrik Juhlin / Pdyk.se

 

Poszycie wraku i okolice pomostu bojowego już dawno uległy zniszczeniom.

Pomost bojowy (tzw. sterówka) leży praktycznie na boku chociaż reszta wraku obrócona jest pod kątem 40-45 stopni na prawą burtę, a skrzydło mostku sterczy prawie pionowo. Warto tu podpłynąć by zobaczyć szereg instrumentów pomiarowych.

 

Niestety nie ma już większości ozdób umieszczonych wzdłuż burt, jednak wyraźnie widać ich pozostałości. To niesamowite jak dużo zdobień posiadał okręt wojenny w tamtym czasie.

 

Kilka metrów za mostkiem znajduje się barka parowa. Pełniła ona funkcję promu, który przewoził wyższych funkcjonariuszy pomiędzy Undine a innych statkami. Służyła również do komunikacji portowej oraz jako miejsce odpoczynku dla marynarzy. Barka jest wyposażona mały silnik parowy z kotłem oraz wszystkimi urządzeniami towarzyszącymi.

 

Za mostkiem znajduje się również nadbudówka z pomieszczeniem, w którym wszystkie meble wykonane są z mosiądzu. Pomieszczenie to „nieiskrząca przestrzeń” i było wykorzystywane do przeładunku broni bez ryzyka wybuchu.

 

Zapraszam na wycieczkę po wraku.


 

Podobne posty

Leave a Comment