Wrak Trałowiec (Hel)

Trałowiec Hel - VS 304
Trałowiec Hel – VS 304

Trałowiec – historia

Wrak popularnie znany jako Trałowiec Hel to okręt Kriegsmarine. Jednostka ma bogatą historię. Zbudowana w stoczni w Hamburgu w 1916 roku jako trawler rybacki S/fi Ditmar Koel. Został przejęty przez Keiserliche Marine w 1915 roku, jeszcze przed zwodowaniem jednostki. Okręt działał w ramach 1 Handelschutz Flotille (Hfl), gdzie uczestniczył w ochronie konwojów statków handlowych.

 

W 1927 roku okręt został poddany przebudowie a dokładnie wydłużeniu, co zwiększyło jego wyporność do 286 BRT. W 1936 roku okręt został przejęty przez Kriegsmarine i zaklasyfikowany jako Hilfsminensuchboat Munin rozpoczął służbę. Rok później przebudowany na okręt szkoleniowy.

 

1. października 1943 roku jednostka została przemianowana na VS 304. Było to ostatnie oznaczenie boczne z jakim okręt pływał po wodach Bałtyku. VS 304  zatonął w wyniku kolizji w dniu 18 marca 1945 roku.

 

Ditmar Koel, Munin, VS 304, czyli nurkowanie na Trałowcu

Trałowiec Hel - Munin
Trałowiec Hel – Munin

Wrak leży na stępce, na dnie, gdzie maksymalna głębokość to 42m. Minimalna głębokość na wraku w okolicach nadbudówki to 33 m. Bardzo dobrze zachowany kadłub i nadbudówka, choć wrak jest mocno przysypany piaskiem, którego mnóstwo znajduje się nawet w środku sterówki.

 

Stała opustówka prowadzi na dziób wraku, gdzie przywita nas lufa działa 105 mm wycelowanego prosto w nurka schodzącego po linie. Na samym dziobie warto zobaczyć świetnie zachowany trał, a następnie przed działem 105 mm które zdecydowanie przykuwa uwagę i absorbuje nurka, poszukać mniej efektownego, ale równie ciekawego stanowiska karabinu przeciwlotniczego.

 

Na dziobie znajdziemy jeszcze dwie kotwice po obu burtach, które wciąż tkwią w kluzach. Następnie płynąc od dziobu w stronę rufy dopływamy do nadbudówki. Przed nadbudówką rzuca się w oczy złamany maszt. A w samej sterówce nie lada atrakcja, znajdziemy tu podwójne koło sterowe. Drzwi do sterówki wciąż mają szybę.

VS 304 to niewątpliwie pozycja warta zanurkowania.


 

Sprzątanie sterówki Trałowca


 

Dane techniczne Trałowca VS 304

Trałowiec Hel - VS 304 profil
Trałowiec Hel – VS 304

długość: 41,5 m

szerokość: 7,4 m

zanurzenie: 2,9 m

pojemność: 286 BRT

prędkość maksymalna: 9 węzłów

 

Napęd:

Kocioł parowy 3-cylindrowy z trójstopniowym stopniem sprężania

czterołopatowa śruba o średnicy 2,60 m.

 

Uzbrojenie:

1 x działo 10,5 cm

1 x 3,7 cm

2 x 2,0 cm

Podobne posty

Leave a Comment