Kopalnia Tuna Hästberg Äventyrsgruvan

Tuna Hästberg Äventyrsgruvan
Tuna Hästberg Äventyrsgruvan

Tuna Hästberg to położona w Szwecji, około 250 km od Sztokholmu, kopalnia rudy żelaza. Wydobycie rozpoczęto tu już w 1400 roku a zakończono w latach 60-tych ubiegłego wieku. Łącznie znajdziemy w kopali około 40 kilometrów korytarzy w części suchej i niemal tyle samo zalanych korytarzy zlokalizowanych na różnych poziomach.

 

Kopalnia Tuna Hästberg jest jednym z najciekawszych miejsc nurkowych nie tylko w Europie, ale również na świecie. Nic dziwnego, że przyciąga nurków z całego globu. Dla niektórych to prawdziwe, Zimne Cenoty Północy.

 

Każdego roku kopalnia Tuna Hästberg jest coraz lepiej przygotowana, oferując kolejne udogodnienia dla odwiedzających ją turystów i nurków. Z naszego punktu widzenia najważniejsze jest sprawne przetransportowanie sprzętu do miejsca, w którym rozpoczniemy podwodną przygodę.


 

Kopalnia Tuna Hästberg
Załadunek dwupoziomowego wózka
Kopalnia Tuna Hästberg
Jeszcze tylko… schody

 

Tuna Hästberg Äventyrsgruvan
Logistyka w Kopalni

Pewnym wyzwaniem jest logistyka, czyli transport całego sprzętu nad wodę. Na powierzchni, jeszcze na zewnątrz kopalni musimy zapakować szpej nurkowy na dwupoziomowy wózek, który zwiezie wszystko na dół. Następnie bierzemy kaski, w których obowiązkowo poruszamy się po częściach suchych kopalni i udajemy się na wędrówkę do wnętrza Ziemi, dokładniej do 80 metra poniżej powierzchni.

 

Po pokonaniu niezliczonej ilości (uwierzcie, że jest ich sporo, zwłaszcza w drodze powrotnej) dość stromych (kąt nachylenia około 45°) schodów  rozpoczynamy rozpakowywanie wózka. Sprzęt przenosimy około 50 metrów do części kopalni, w której możemy spokojnie się rozpakować i klarować. Ostatnim etapem jest spuszczenie przy pomocy specjalnego dźwigu sklarowanych butli na usytuowany bezpośrednio nad wodą pomost. To właśnie na nim znajdują się ławki ułatwiające ubranie sprzętu.

Rada: warto zabrać ze sobą czołówki, przydadzą się podczas pokonywania ciemnych korytarzy kopalni (zwłaszcza drogi do toalet)


 

Tuna Hästberg Indiana Jones
Sala Indiana Jones’a
Tuna Hästberg Äventyrsgruvan
Wejście dla nurków open water

 

Na szczęście czynności opuszczania sprzętu nie musimy powtarzać w ciągu nurkowego weekendu w kopalni, bowiem butle dobijane są gazami bezpośrednio na pomoście. To spore ułatwienie zarówno dla nurków jak i osób obsługujących kopalnię. Dodatkowo, oprócz sprężarkowni, w kopalni znajduje się przygotowane specjalnie z myślą o nurkach ciepłe pomieszczenie. Tutaj rozgrzejemy się po nurkowaniu, napijemy ciepłej kawy, herbaty czy wreszcie podgrzejemy posiłek.


 

Tuna Hästberg Äventyrsgruvan
Pomost nad samą wodą
Tuna Hästberg
Wersja dla wtajemniczonych 😉

 

Tuna Hästberg Äventyrsgruvan
Schemat planu zalanych partii kopalni

Tuna Hästberg – nurkowanie

Nurkowanie w kopalni Tuna Hästberg rozpoczynamy oczywiście od planowania. Na nurków czeka naprawdę sporo podwodnych atrakcji – pozostałości po dawnej działalności kopalni takie jak: stare, drewniane budynki, drabiny, drzwi, wózki kopalniane. Wszystko zachowane jest w doskonałym stanie. Łącznie na nurków czeka ponad 7 kilometrów stałego oporęczowania. Naprawdę jest tu co robić!

 

Możliwości wyboru podwodnych tras jest naprawdę sporo. Każdy nurek znajdzie tu coś dla siebie. Ciekawostką jest możliwość nurkowania open water w oświetlonej części kopalni. Natomiast certyfikowani nurkowie jaskiniowi mogą samodzielnie poznawać zalane korytarze kopalni Tuna Hästberg.

 

W trakcie wyprawy nurkowej w 2010 roku zbadano korytarze znajdujące się na głębokości 114 metrów. Jest to jeden z głównych poziomów kopalnie, w którym znajduje się duża centrala, biura pracowników oraz stara jadalnia. Płytszy poziom znajduje się na głębokości około 75 metrów.

Uwaga: nurkowanie poniżej 50 metra głębokości wymaga zgody, natomiast nurkowanie poniżej 75 metra głębokości wymaga specjalnego zaproszenia.


 

Tuna Hästberg
Przykładowy korytarz
Tuna Hästberg
Jeden z korytarzy w kopalni

 

Jednak bez obaw, znacznie płycej, bo już na głębokości 36 metrów znajduje się rozległy, bardzo ciekawy poziom kopalni. Warto wiedzieć, że w trakcie pobytu w kopalni, będąc jeszcze na podziemnej powierzchni możemy liczyć na wsparcie i pomoc opiekuna. Szczególnie warto dopytać o trasy, najciekawsze podwodne atrakcje, tak by trafić do nich bez problemu.


 

Kopalnia Tuna Hästberg
Västra-Östra, jedno z najbardziej charakterystycznych miejsc pod wodą

Kiedy? Kopalnia otwarta jest przez cały rok.

Wymagania: certyfikat jaskiniowy (w obszarze wód otwartych wystarczy OWD)

 

Widoczność: zazwyczaj ponad 30 metrów

Temperatura wody: 5º C

Głębokość: poziom I do 40m, poziom II ok. 75m, poziom III ok. 114

 

Zasady dotyczące nurkowań w kopalni Tuna Hästberg znajdziecie TUTAJ.

Dostępne gazy: powietrze, nitrox (bank EAN30), trimix, tlen, argon

 

Udogodnienia pod wodą:

 • stałe poręczówki,
 • markery wskazujące drogę do wyjścia na każdym skrzyżowaniu,
 • habitat na 4,5 metrach przydatny podczas długiej dekompresji w zimnej wodzie.

 

Po zaplanowaniu nurkowania należy wpisać zespół na specjalnie przygotowaną do tego celu tablicę. Dodatkowo wskazujemy na niej miejsce, do którego zamierzamy dopłynąć oraz przybliżony, całkowity czas nurkowania. Następnie, już będąc w wodzie należy krzyknąć który zespół rozpoczyna zanurzenie, tak by opiekun kopalni mógł zapisać konkretną godzinę. Po zakończonym nurze należy wpisać godzinę wyjścia.


 

Tuna Hästberg – galeria podwodnych zdjęć

 


 

 

Serdeczne podziękowania dla:

 • Marka Cacaja z Centrum Nurkowego Born2Dive za organizację wyjazdu oraz wyśmienite potrawy serwowane podczas pobytu w kopalni,
 • Jacka „YaCy” Majka za opiekę nad grupą, doświetlanie któregoś tam planu pod wodą oraz podwodne zdjęcia, które zobaczycie na stronie Polish Divers in Sweden.

 

 

Opracowanie własne

Artykuł, zarówno treść jak i zdjęcia, podlega ochronie przewidzianej w ustawie z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

Źródła: aventyrsgruvan.se; diveinsweden.com

 

Podobne posty

4 Thoughts to “Kopalnia Tuna Hästberg Äventyrsgruvan”

 1. Anka

  Przepiękne są te zdjęcia z takim mocnym doświetleniem ze światła wideo 😉 śliczne 🙂

  1. Ula

   Dziękuję. Miło mi, że się podobają 🙂

 2. YaCa

  Male sprostowanie 😉
  Habitat jest na glebokosci 4,5m (finowie pracuja nad habitatem w innym miejscu)
  Od windy do miejsca nurkowego jest okolo 50 metrow

  1. Ula

   Dzięki. Poprawione! 🙂

Leave a Comment