Wrak Ada

Szkuner z XIX wieku
Przykładowy szkuner z XIX wieku
Być może podobnie wyglądał żaglowiec Ada

ADA, to szkocki szkuner z XIX wieku, który zatonął u południowo-wschodnich wybrzeży Bornholmu w 1867 roku. Bezpośrednią przyczyną zatonięcia była nieszczelność ładowni, w której transportowane było zboże. Przedostająca się woda spowodowała pęcznienie zboża, które ostatecznie doprowadziło do rozerwania kadłuba statku.

 

Wrak Ada – opis

 

Głębokość przy dnie: 42 m


 

Wrak Ada - Bornholm
Wrak Ada

Rozsadzenie kadłuba spowodowało poszarpanie i rozrzucenie zniszczonego, drewnianego kadłuba. Stąd miejsce nurkowe jest dość rozległe i trochę wygląda tak, jakby spoczywały tu dwa wraki.

 

Jedna część wraku leży pod dużym kątem względem drugiej. Prawdopodobnie jest to skutek przesunięcia tych elementów wraku przez włók. Cóż, nie czarujmy, czeka tu na Was trochę porozrzucanego drewna, jedna kotwica oraz stalowe strzemiona. Te ostatnie przypuszczalnie spinały poszycie na stępce.

 

Pozostaje podziwiać ostałe się drewniane elementy statku. Z pewnością nie jest to najciekawsza pozycja nurkowa w okolicy Bornholmu.

 

Ostatecznie nie zostało potwierdzone, że jednostka leżąca w tym miejscu do na pewno wrak szkockiego szkunera Ada. Jednak samo położenie wraku oraz wskazówki z nim związane pozwalają z dużą dozą prawdopodobieństwa przemawiać, za tym, iż jest to właśnie żaglowiec ADA.

Podobne posty

Leave a Comment