Wrak MV Bonita

Nurkowanie Bornholm - Wrak Bonita
MV Bonita

MV Bonita w dniu 14 października 1941 roku wyruszyła w swój ostatni rejs z Lulea- miasta w północnej Szwecji do Kilonia Holtenau. Jednostka transportowała rudę żelaza przeznaczoną dla niemieckiego przemysłu wojennego.

 

Statek zatonął po kolizji z SS Bojan. Uderzenie w jego lewą burtę było tak silne, że Bonita zatonęła w ciągu zaledwie minuty. Ocalało tylko 4 z 25 członków załogi. Wśród nich był kapitan Bonity, który uciekł przez okno kabiny i został podjęty przez załogę SS Bojan. Do kolizji z pewnością przyczynił się fakt, że MV Bonita poruszała się z wyłączonymi światłami ze względu na warunki wojenne.

 

Wrak Bonita – opis nurowiska

 

Długość wraku: 90 m

Głębokość: 42 m

 

Wrak Bonita aż zachęca do wykonania na nim wielu nurkowań. Nie tylko jest bardzo dobrze zachowany, ale także jego rozmiary oraz możliwość eksploracji licznych nadbudówek motywują do kolejnego zanurzenia.

 

Wrak położony jest idealnie na stępce na głębokości 42 metrów, jednak główny pokład znajduje się już na około 32 metrach.

 

Oczywiście idealnie jest zanurać na wraku tyle razy by móc go swobodnie opływać. Jednak jeśli nie możecie sobie na to pozwolić, to najlepiej będzie skupić się na nadbudówkach i pomieszczeniach w części rufowej. Naprawdę są one warte naszej uwagi. Innym pomieszczeniem jest duża ładownia, do której wpłynięcie przez prawą burtę.

 

W trakcie penetracji wraku trzeba uważać na leżące przedmioty np. deski. Każde ich przesunięcie czy zrzucenie powoduje wzbudzenie się mułu i dość drastyczny spadek widoczności. Poza tym czyhają na nurka zwisające przewody elektryczne. Jest ich dość sporo i lepiej unikać kontaktu z nimi, tak by się przypadkiem nie zaplątać.

 

Przy odrobinie szczęścia i bardzo dobrej widoczności można zobaczyć duży podwójny maszt i bom.


 

Podobne posty

Leave a Comment