Wrak samolotu Airbus A300, Kusadasi Turcja

Wrak samolotu Airbus A300, Kusadasi Turcja
Wrak samolotu Airbus A300, Kusadasi Turcja

Wrak samolotu Airbus A300 to najświeższy nabytek na tureckim wybrzeżu. Jest to szerokokadłubowy samolot pasażerski lub transportowy średniego i dalekiego zasięgu. Ten pierwszy na świecie dwusilnikowy samolot szerokokadłubowy powstał w 1972 roku.

 

Lokalne władze tureckie zakupiły 36-letnią jednostkę od jednej z prywatnych linii lotniczych za 270 lir tureckich, co stanowi równowartość około 82 tysięcy euro. Jako ciekawostkę dodam, że w transport Airbusa A300 do miejscowości Kusadasi zaangażowanych było aż 5 tirów. Natomiast na miejsce swoje ostatecznego spoczynku samolot transportowały odpowiednio przystosowane dźwigi wspomagane specjalnymi pontonami.

 

Jednostka spoczęła na dnie Morza Egejskiego w dniu 4 czerwca 2016 roku. Wrak Airbus A300 leży na południowy zachód od tureckiego kurortu Kusadasi. Procedura zatopienia samolotu pasażerkiego o długości 54 metrów i rozpiętości skrzydeł niemal 45 metrów trwała około 2,5 godziny. Cała akcja była nadzorowana przez grupę 40 specjalistów i płetwonurków.

 

Ostatecznie Airbus A300 spoczął na głębokości 20-25 metrów. Jednostka została przygotowana do penetracji przez nurków, w szczególności wrak pozbawiono wyposażenia pokładowego.

 

Powstała w ten sposób sztuczna rafa ma nie tylko przyciągnąć morskie organizmy, ale również zwiększyć zainteresowanie płetwonurków tym rejonem Turcji. Burmistrz Kusadasi szacuje, że dzięki nowej, podwodnej atrakcji rocznie przybędzie tam około 250 tysięcy turystów. Działanie to ma być lekiem na problemy związane z bezpieczeństwem na terytorium Turcji, które to skutecznie odstraszają turystów przed podróżami.

 

Czekamy na pierwsze materiały spod wody! Póki co krótka relacja z zatopienia jednostki:

 

https://www.youtube.com/watch?v=kL_8N93Ro_E


 

 

Źródła: DailyMail, The Thelegraph

Podobne posty

Leave a Comment