SY Zawisza Czarny

Zawisza Czarny 1
Zawisza Czarny

Żaglowiec Zawisza Czarny to drewniany trzymasztowy szkuner. Zbudowany w 1901 roku w Szwecji jako statek handlowy pływał po Bałtyku pod nazwą Petrea. Jacht był przystosowany do żeglugi pełnomorskiej i wypraw podbiegunowych.

 

 

Zakupiony przez Związek Harcerstwa Polskiego w 1934 roku trafił do Jastarni, gdzie w latach 34 / 35 został wyremontowany i przebudowany na jednostkę szkoleniową przez harcerzy. To właśnie oni później stanowili też załogę Zawiszy Czarnego. Jacht został tak nazwany na cześć Zawiszy Czarnego z Garbowa znanego z historii rycerza uznawanego za wzór cnót.

 

 

Jacht w czasie wojny został przejęty przez Niemców, nazwę zmieniono na „Schwarze Husar”, a burty przemalowano na czarno. Wykorzystywany był do szkoleń oficerów Kriegsmarine oraz do rejsów turystycznych. W 1943 roku zdewastowany jacht został porzucony w okolicy Luebeck w Niemczech.

 

 

Opuszczony jacht niszczał coraz bardziej i był dodatkowo rozkradany. Odnaleziony w grudniu 1946 roku był w kiepskim stanie a przeciekający kadłub uniemożliwiał dodatkowo natychmiastową podróż. Dopiero po prowizorycznych naprawach jacht odholowano do Gdyni, gdzie przez kolejne lata ze względu na brak funduszy oraz zmieniającą się sytuację polityczną a także zmieniającego się właściciela wziąż niszczał jeszcze bardziej tym razie przy polskim nadbrzeżu.  W 1949 roku jacht był już w tak złym stanie, że nie nadawał się do remontu, a proces rozebrania wydawał się na tyle skomplikowany i kosztowny, że postanowiono pozbyć się Zawiszy Czarnego w najprostszy z możliwych sposobów. Jacht został odholowany, a następnie wysadzony w powietrze. Szczątki Zawiszy spoczęły na dnie Zatoki Puckiej. Maksymalna głębokość w tym miejscu to 9,6 m, najmniejsza to 6,8 m.

 

 

Szczątki wraku Zawiszy Czarnego przez długi czas leżały na dnie Zatoki Puckiej zapomniane. Dopiero w latach 90-tych wrak został odkryty przez okręt badawczy Centralnego Muzeum Morskiego. W 2011 roku miała miejsce pierwsza oficjalna wyprawa nurkowa harcerzy na jego wrak. Rok później bydgoscy harcerze zatopili w miejscu zatopienia wraku pamiątkową tablicę pamięci Mariusza Zaruskiego, pierwszego kapitana Zawiszy.

 

Dane techniczne żaglowca Zawisza Czarny

Zawisza Czarny
Zawisza Czarny

długość: 39,5 m

szerokość: 8,1 m

wysokość: 27 m

zanurzenie: 3,1 m

pojemność: 168 BRT

powierzchnia żagli: 432 m²

załoga: 52 osoby

Podobne posty

Leave a Comment